Çay da artık lüks oldu

Çay da artık lüks oldu
ABONE OL
 Muhabir
Türk toplumunun en çok tükettiği ürünlerin başında gelen çay fiyatları son 6 ayda yüzde 110’ün üzerinde zamlandı. Bu durum karşısında en büyük mağduriyeti ise kahveci esnafı yaşadı.

Kuru çay fiyatlarına gelen zam Haziran ayından bu yana yüzde 110’u buldu. Toplumumuzun vazgeçilmez alışkanlıkları arasında yer alan çay tüketimi, bu artışlar karşısında düşmeye başladı.

Nazilli Kahveciler Odası da gelen zamlar karşısında ayakta kalabilmek için fiyat listesinde güncellemeye gitti. 6 ay önce tavsiye edilen fiyata bu hafta çıkabildiklerini söyleyen Oda Başkanı Birol Şenkal, zamlar karşısında en çok kahvehane esnafının mağduriyet yaşadığını söyledi. Şenkal, “Çayın fiyatını biz ancak 7 TL yaptık. Başka ilçelerde, illerde 10 TL’ye satılıyor. Bize de aylar önce geldi bu liste ama uygulayamadık. Çünkü biz üyelerimizi düşünüyoruz evet ama daha çok müşterilerimizi düşünüyoruz. Müşterilerimiz bizim için çok önemli. İlişkilerimiz çok iyi oluyor kahve ortamında. Bu nedenle onları da düşünüyoruz.” dedi.

cay-da-artik-luks-oldu-zamlardan-en-cok-onlar-dertli-internet-421040-956bd567817541eab2d04e3354fcda52.jpg

“MASRAFLAR ÜÇE KATLADI”
Hemen her masraflarının ciddi oranda arttığını söyleyen Şenkal, “Çay ocaklarının malzeme haricinde odun, kömür, tüp, doğal gaz giderleri de var. Eskiden çayın kilosunu 30 TL’den alıyorduk, şimdi yeni gelen zamlarla birlikte 180 -200 TL gibi rakamları gördük. Çay ocaklarının, kahvehanelerin gideri sadece çaydan ve yakıttan ibaret değil. Geçtiğimiz yıl 100 TL olan tüp bugün 500 TL. Bağ-Kur olmuş 4700 TL. Dükkan kirası 6 bin 500 TL’den az olan kahvehane yok Nazilli’de. Bir kahvehanenin sabah kapısını açıp akşam kapatana kadar masrafı bin 500 TL’nin altında kalmıyor. Biz de zam yapmak istemiyoruz, çok direndik ama mecbur kaldık artış yapmaya, yoksa bu giderleri tolere edemeyiz!” şeklinde konuştu.

cay-da-artik-luks-oldu-zamlardan-en-cok-onlar-dertli-internet-421040-fb86ca38bfed9c6ef8f8e38f8ff73b6f.jpg

“KAHVEYİ 50 TL’YE SATAN YER VAR”
Kahveciler Odası’ndan bağımsız açılan kurumsal işletmelerde çay ve kahve fiyatlarının çok daha yüksek olduğunu hatırlatan Şenkal, “Nazilli’de bir fincan kahveyi 50 TL’ye satan yer olduğunu duydum. Belki daha pahalıya satan yer de vardır bilmiyorum. Oralardan içerken sorun olmuyor, biz zam yapınca laf oluyor. Yapılan her zammın faturası bize kesiliyor. Memlekette her şeye yüzde 300 zam geldi, biz 1-2 TL zam yapınca kötü oluyoruz. Bizim müşterimizin büyük çoğunluğu emekli o nedenle onları da düşünüyoruz zaten ama kendimizi de düşünmek zorundayız.” diye konuştu.

cay-da-artik-luks-oldu-zamlardan-en-cok-onlar-dertli-internet-421040-9dcee1db7b6a6a2ca4ffa2a4e7d7e749.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum