(ŞERMİN ÇOLAK) Ramazan ayına çok az bir süre kaldı. Sahurda ve iftarda ağır yiyeceklerden kaçınılması gerekirken kimi zaman bireyler bu kurallara uymuyor. Bazıları sahurda ya da iftarda nasıl beslenilmesi gerektiğini bilmiyor bazıları ise yediğine içtiğine dikkat etmiyor. Ancak her zaman olduğu gibi Ramazan’da da beslenmenin önemi ayrı. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri Nazilli’de 6 aydır hizmet veren Diyetçe Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi işletmecisi Diyetisyen Büşra Çelimli'den alıyoruz.

“YULAFA ÖNEM VERİLMELİ”
Ramazan'da öncelik vatandaşların bol su içmeleri konusunda uyaran
Diyetisyen Çelimli, havaların sıcak olmasından dolayı sıvı kaybının önüne geçmek için suyun sağlık açısından önemine dikkat çekti.
Sahurda tok tutan protein ağırlıklı yiyecekler tüketilmesi gerektiğini kaydeden Çelimli, "Mutlaka tam tahıllı veya tam buğday kepekli ekmek olması gerekiyor. Ben danışmanlarıma özellikle yulaf öneriyorum hem çok tok tutuyor hem de protein ve lif oranı yüksek" diyerek Ramazan'da beslenme alışkanlığı hakkında ipuçları verdi.

“KIZARTMADAN UZAK DURUN”
Su tüketmenin önemine de değinen Çelimli, "Yulafla süt karıştırılabilir, içine meyveler katıldığında hem tadı güzel oluyor hem de uzun süreli tok tutuyor. İçine tarçın kakao da eklenebilir. Sağlık için ideal bir besin" ifadelerini kullandı.

Sahurun ardından 17-18 saatlik açlığın ardından gelen iftarda da açılışın su ile yapılması gerektiğini kaydeden Çelimli, çorbanın da Ramazan ayında ayrı bir önemi olduğunu vurguladı. Fazla açlığı bastırmak için sıvı almanın gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Diyetisyen Çelimli, “Yemekler çok fazla ağır olmamak kaydıyla sebze yemeği ya da ızgara et haşlama türü tercih edilmeli. Kızartmadan mutlaka kaçınılmalı hem kalorisi yüksek hem çok fazla ağır geliyor ve de gün içinde susatıyor. Salata ise tok tutması açısından önemli bir besin kaynağı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ŞERMİN ÇOLAK