Çerçioğlu’ndan JES’lere çağrı

Çerçioğlu’ndan JES’lere çağrı

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın’da jeotermal santrallerden kaynaklı gaz salınımı sonuçlarının gizlendiğini söyledi.

A+A-

MURAT TAN- Efeler’de Ayter alanında düzenlenen deve güreşlerine katılan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, jeotermal enerji santrali (JES) kaynaklı sorunlarla Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırdığı 177 dönümlük Aydın Tekstil alanına yapılacak olan "Tekstil Park Yaşam Alanı" çalışmalarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

“AYDIN’DAKİ SONUÇLAR GİZLENİYOR”

Türkiye’nin jeotermal kaynakları bakımından dünyada 7. sırada olduğunu ve Türkiye içinde de Aydın’ın 1. sırada olduğunu söyleyen Başkan Çerçioğlu, “Bu Jeotermal sadece Aydın'da, Türkiye'de değil bütün Avrupa ülkelerinde var. Baktığımız zaman o ülkelerde denetimler ve kontroller çok ciddi anlamda yapılıyor. Bununla birlikte bu kontrollerin sonuçları vatandaşlara da açıklanmaktadır ama maalesef Aydın'da gaz salınımlarının sonuçları gizleniyor ve saklanıyor. Eğer bu değerler normal sınırların içerisinde ise yayınlayın kardeşim. Neden yayınlamıyorsunuz?  Biz bu değerlerin kat kat üstünde olduğunu biliyoruz.  Elbette ülkemizin enerjiye ihtiyacı var.  Bugün baktığımızda savaşlar da enerji yüzünden çıkmaktadır ama Aydın’da insan sağlığını ve çevreyi olumsuz bir şekilde etkileyerek enerji üretimi yapılıyor. Biz buna karşı çıkıyoruz” dedi.

“GAZ SALINIMINI AÇIKLAYIN”

Aydın’daki tüm jeotermal firmalarının çevreyi kirletmediğini de söyleyerek çevreyi kirleyen firmalara çağrı yapan Çerçioğlu, “Tüm jeotermal firmaları aynı şekilde değil. Bir iki tanesi gerçekten baca kontrollerini ve reenjeksiyonunu doğru düzgün yapmaktadır ama bazıları da vahşice yapıyor. Onlar o Jeotermal firmalarının patronlarının çoluğu çocuğu Aydın'da yaşamıyor. Aydın’da bizler yaşıyoruz. Biz gelecek nesillere bu güzel toprağı ve verimli toprakları bırakmak zorundayız. Buradan tekrar sizin aracılığınızla ifade etmek istiyorum Bir an önce bu bacadan çıkan gaz salınımını açıklayın yoksa gereğini biz yapacağız” diye konuştu.

“BETON DEĞİL YEŞİL ALAN OLACAK”

Aydın Tekstil alanında yapımı devam eden "Tekstil Park Yaşam Alanı"  hakkında da bilgilendirmede bulunan Çerçioğlu, "Aydın Tekstil, 177 dönüm ve kentin tam merkezinde. Biz, burayı Aydın halkı adına 100 milyon liraya kamulaştırdık. Orada hayata geçirmek istediğimiz projemizin birinci etap ihalesini yaptık. İkinci etabı da en kısa sürede yapılacağız. Projenin içinde özellikle çocuklarımızın, gençlerimizin spor yapabilecekleri, bisiklet binebilecekleri ve rahat nefes alabilecekleri alanlar oluşturduk. İçinde kütüphane, konferans salonları, çay bahçeleri olacak. Yani beton olmayacak, AVM olmayacak. Bina olmayacak, yeşil alan olacak" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum