Çerçioğlu’ndan JES’lere gözdağı 

Çerçioğlu’ndan JES’lere gözdağı 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, daha önce havada gaz ölçüm sonuçlarını açıklamaya davet ettiği jeotermal enerji santrallerine (JES) gözdağı verdi. 

A+A-

MURAT TAN- 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Efeler’de Sevgi Yolunda açılan gazete standını ziyaret eden Başkan Çerçioğlu, burada yaptığı konuşmada, her gün sabahın erken saatlerinde talimat verdiği ekiplerin JES’lerin yakınlarında ölçümler yaptığını söyleyerek, firmaların gaz salınımlarına dikkat etmesini istedi. 60 gün sonra sonuçları koordinatlarıyla da açıklayacağını belirten Çerçioğlu, 2 ay mühlet verdiği JES’lerin bacalarından çıkan gazların ölçümlerini kamuoyuyla paylaşması çağrısını da yineledi. 

“AYDIN HALKIYLA PAYLAŞSINLAR”
.
Aydın’ın jeotermal kaynaklar bakımından Türkiye’de ilk sırada olduğunu belirten Çerçioğlu, “Jeotermalin nimetlerinden Aydınlılar yararlanamıyor. Temiz enerjiye karşı olmak mümkün mü? Elbette karşı değiliz. Bunu üretirken insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden yapmasını istiyoruz firmaların. Bacalardaki filtrelerin daha sağlıklı olmasını, bacadan çıkan dumanların insanlara zarar vermemesini istiyoruz. Bir de söylediğim şu: O bacalardan çıkan gazların ölçümlerini basın mensuplarıyla, Aydın halkıyla paylaşsınlar. Firmanın gidip 5 kilometre uzağından ölçüm yapılmasın, hemen yerinde yapılsın. Eğer siz bu kurallara uyuyorsanız çevreye zarar vermiyorsanız, insanlara zarar vermiyorsanız biz neden bunun karşısında olalım?” dedi. 

“YİKOB’UN İHALESİNE GİREMEDİK”

31 Mart Yerel Seçimleri’nde, “Çiftlik Sahası’nı biz alacağız ve Aydın kentini ısıtacağız” sözünü hatırlatan Çerçioğlu, “İhaleye sokulmadık. Kamu kuruluşları ve kamu kuruluşlarına bağlı şirketler ihaleye giremez diye bir madde koydular. İhaleye giremedik. Neden? Kamu alacak diye. Yer kimindi? Kamunundu. İl Özel İdaresi’nden Yatırım İzleme Komisyonu Başkanlığı’na (YİKOB) geçti. YİKOB da ihaleye çıktı. Keşke YİKOB ihaleye çıkmasaydı, Aydın’da Büyükşehir, Efeler ya da İncirliova ile birlikte bu kenti ortaklaşa ısıtabilirdik. Ayda 30 – 40 lira gibi çok küçük paralarla ısınırdık. Cebimizden daha çok para çıkmazdı. Aydın halkı mutlu olurdu. Yapılan ihaleye giremedik” diye konuştu. 

JES FİRMALARINI UYARDI

"Tüm iyi niyetimle firmaları uyarıyorum” diyen Çerçioğlu, “Bacanızdan çıkan gaz salınımlarına dikkat edin, çevreye zarar vermesin. Benim söylediğim bu. Koordinatlarıyla açıklayacağım. Bekliyorum, 60 gün sonra koordinatlarıyla açıklayacağım gaz ölçümlerini. Ya bu iki ay içinde bunlar bacalarına gerekli filtreleri takarlar, insan sağlığına zararlı noktalarını düzeltirler, olması gereken değerlere indirirler. Biz de çıkar deriz ki, ‘son ölçümümüzde herhangi bir sorunla karşılaşmadık.’ Ama devam ederlerse, benim görevlerimin arasında temiz bir havayı sağlamak var” dedi. 

cercioglundan-jeslere-gozdagi-144615-aeb70bca1d41fe2256abb429eb25d4d1.jpgcercioglundan-jeslere-gozdagi-144615-3cb0f141dde3e302762cc801724e1450.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.