Çerçioğlu'ndan 'Meclis işleyişi dersi'

Çerçioğlu'ndan 'Meclis işleyişi dersi'

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Cumhur İttifakı’nın meclis üyesi Neşe Menderes’e meclisin işleyişiyle alakalı ders verdi. 

A+A-

MURAT TAN - Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı meclis toplantısında 21 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda bazı meclis gündem maddelerine Cumhur İttifakı Grubu’nun aksine red oyu vermesiyle birlikte, gerekçelerine ilişkin detaylı açıklama isteyen Cumhur İttifakı’nın Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Neşe Menderes’e Başkan Çerçioğlu, meclisin işleyişiyle alakalı adeta ders verirken ihtisas komisyonlarının çalışma usul ve esaslarıyla ilgili de bilgilendirme yaptı. 

“YASA BÖYLE EMREDİYOR” 
Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı meclis toplantısının ikinci oturumu başlamadan önce konuşan Cumhur İttifakı’nın meclis üyesi Neşe Menderes, gündemdeki ek maddelerin ve maddelerle ilgili detaylı açıklamaların kendilerine gelmediği gerekçesiyle Başkan Çerçioğlu’ndan çözüm istediklerini söyleyerek talepte bulundu. Menderes’in talebiyle ilgili konuşan Çerçioğlu, “Belediye meclisinin bir işleyişi var. Bu işleyiş kanunlarla belirlenmiştir. Plan Bütçe ve İmar Komisyonu ihtisas komisyonudur. Gündeme alırsınız ve ihtisas komisyonuna da zorunlu olarak gönderirsiniz. Orada her partinin temsilcileri vardır. O temsilcileri o komisyonda istediği bütün soruları sorabilir. Bütün dokümanlar önüne gelir. Bugüne kadar meclis üyeleri imar veya plan bütçe komisyonunda herhangi bir doküman isteyip de önüne konulmadığı olmamıştır, zaten olamaz da. Neşe Hanım haklı olarak ‘Ben öğrenemiyorum’ diyor. O zaman siyasi partiler ihtisas komisyonlarında aldıkları kararları veya görüştükleri konuları dönecekler gurubuna anlatacaklar. Yasa böyle emrediyor, biz de buna uyuyoruz. Kanunu ben koymuyorum” dedi. 

“YASALARA UYGUN HAREKET EDİYORUZ” 
Neşe Menderes’in avukat olduğunu söyleyerek söz almasının ardından bazı itirazlarını sürdürmesi üzerine tekrardan konuşan Başkan Çerçioğlu, “Neşe Hanım kanunu ben koymuyorum. O zaman ihtisas komisyonlarını yasa koyucu neden koymuş? Bunlar ihtisas komisyonlarında tartışılsın, görüşülsün diye koymuş. Bunlar ihtisas komisyonlarına gidiyor mu, gidiyor. İhtisas komisyonlarında görüşülüyor. Yasa gereği her partinin temsilcisi var ve orada her türlü tartışma yapılıyor. Eğer karar verilemezse bir sonraki toplantıya bırakılıyor. Yine karar verilemiyorsa gidilip yerinde tartışılıyor ve konuşuluyor. İhtisas komisyonlarındaki meclis üyeleri bunları gruplarına anlatsınlar. Biz burada ihtisas komisyonlarının yapması gereken işi yapamayız. Yasa koyucu bunu koymuş ve biz yasalara uygun şekilde hareket ediyoruz” diye konuştu. 

KUŞADASI’NA EK ÖDENEK SAĞLANACAK 
Yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Meclis üyelerinin oy çokluğuyla aldığı karara göre, Kuşadası Belediyesi’nin 2019 Mali Yılı Bütçesine 4 milyon 460 bin lira ek ödenek verilmesi kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan ‘Aydın’da Jeotermal’ temalı karikatür yarışmasında birinci olanlara bilgisayar, ikinci olarak notebook ve üçüncü olanlara ise tablet verilmesi, 15 yaş altı katılımcılaraysa bisiklet hediye edilmesi oy birliğiyle karara bağlandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.