Ceza çekerken 'dua' alıyorlar!

Ceza çekerken 'dua' alıyorlar!
Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında çok sayıda yükümlü, camileri temizleyip tadilat işlerini gerçekleştiriyor. Camileri özenli çalışmayla Ramazan Bayramı'na hazır hale getiren yükümlüler aldıkları cezaları, 'kamu yararına çalışma cezası'na dönüştürme imkanı yakalıyor. Yükümlüler ayrıca camilere sağladıkları katkılarla cemaatin duasını da alıyor.

Karşıyaka Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün yargı alanında bulunan İzmir'in Çiğli ilçesinde, örnek bir projeye imza atıldı. Yükümlülerin cezalarının bir kısmının kamuya yararlı işlerde çalıştırılarak tamamlanması kararlaştırıldı.

aw179787-01.jpg

CAMİLERE ÖNEMLİ KATKI
Yaklaşık 200 kamu çalışma yükümlüsü arasından 50 kişilik bir grup belirlendi. Belirlenen grup, günde 4 saat olmak üzere, Çiğli ilçesinde bulunan Egekent Merkez Camii’nde gerekli temizlik, bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştiriyor. Camilerin Ramazan Bayramı’na hazır hale getirilmesi için yükümlüler tarafından hummalı çalışmaya imza atılıyor.

aw179787-02.jpg

BEŞ CAMİDE TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ
Karşıyaka Denetimli Serbestlik Müdürü Orhan Kaykaç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ramazan ayı münasebetiyle camilerin yoğun şekilde kullanıldığını, temizlik ve hijyen ihtiyaçlarının ön plana çıktığını aktardı. Kaykaç, “Hem vakit namazlarında çoğalan cemaat, hem teravih namazları hem Kur'an mukabeleleri de camilerimizdeki kullanımı artırdığı için temizlik ve hijyen ihtiyacı da oluştu.

aw179787-03.jpg

Bu kapsamda kamu yararına çalışan yükümlerimizden 50 kişilik bir grubu, Çiğli ilçesinde tespit ettiğimiz 5 tane caminin temizlik işlemlerine görevlendirdik. Hem Ramazan ayının son haftasına yaklaşmış olmamız hem de Ramazan Bayramı’ndan önce camilerimizi son bir defa temizlemek için bu çalışmaları yerine getirdik” ifadelerini kullandı.

aw179787-04.jpg

PARA CEZASI KAMU YARARINA ÇALIŞMA CEZASINA ÇEVRİLİYOR
Kamu yararına çalışma yükümlülükleri hakkında bilgiler veren Kaykaç, “Mahkemelerce hakkın kanunlarla ihtilafa düşmüş kişilerin yargılaması sonucu, adli para cezasına çarptırılan yükümlülerimiz eğer bu para cezalarını ödeyemeyecek durumdalar ise adli para cezaları günlük 4 saat karşılığında kamu yararına çalışma cezasına çevriliyor. Burada çalışan yükümlerimizden bir kısmı bunlar. Diğer bir grup kamu çalışma yükümlümüz de cezaevlerinden tahliye olup şartlı salıverme süresine kadar denetimi serbestlik kapsamında takip ettiğimiz yükümlülerin, kendi işini bulamayan ya da kendi işini kuramayan, başka bir sigortalı işte çalışılmayan yükümlülerimiz, cezalarının belli bir oranını kamu yararına ücretsiz olarak tamamlamak zorundalar" sözlerini kaydetti.

aw179787-05.jpg

REHABİLİTASYON BOYUTU DA BULUNUYOR
Kamu çalışma yükümlülüğünün cezanın yanı sıra rehabilitasyon yanının olduğuna dikkat çeken Kaykaç, şunları kaydetti: “Hükümlülerin, suça karışmış kişilerin rehabilitasyonu, toplumla adaptasyonunun sağlanması, sosyal becerilerinin oluşması ikinci amaçlarımız arasında. Kamu çalışma yükümlüleri bu kapsamda hem bir infaz sistemi hem de yükümlülerimizin suçtan uzaklaşması ve onların rehabilitasyonu için önemli bir araç."

aw179787-06.jpg

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.