Cezaevi polemiği

Cezaevi polemiği

AK Parti Aydın Milletvekili Savaş, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, “Memleketin Çine’ye cezaevi getireceğine fabrika getir’ sözleriyle ilgili açıklama yaptı. 

A+A-

MURAT TAN- Gazetemizi ziyaret eden AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, CHP Çine İlçe Kongresi’nde, “Memleketin Çine’ye cezaevi getireceğine fabrika getir” diyen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun eleştirisine “Çine OSB’ye gitsin bir de yerinde görsün” sözleriyle karşılık verdi. 

“Çine’ye yapılacak olan cezaevini de jeotermal gibi bizim aleyhimize kullanmaya çalışıyorlar” diyen Savaş, Çine’de hayata geçmesine vesile olduğu hizmet ve yatırımlardan bahsederek, ilçedeki Karakollar Mahallesi’ne kurulması planlanan cezaevi konusuna da açıklık getirdi. Çine’ye cezaevi kurulmasının esnafların isteği olduğunu söyleyen Savaş, ilçedeki STK’ların da bu taleple ilgili olumlu görüş verdiğini bildirdi. 

“CEZAEVİ TALEBİ ESNAFLARDAN GELDİ”

Tek derdinin Aydın’da üretim, istihdam ve ihracat kapasitesini artırmak olduğunu söyleyen Savaş, “Hep şunu söylüyorlar. Mustafa Savaş, geliyor, geziyor, dolaşıyor. Kaç kişiye istihdam yaratmışız ortada. Sadece tek bir örnek vereyim; 32 Net Çağrı Merkezi’ni gitsin görsünler. Benim tek derdim Aydın’ın üretim, istihdam ve ihracat kapasitesi artırmaktır. Başka da bir derdim yok. Neticede bunları yapınca da Aydın kazanıyor. Çine’ye yapılacak olan cezaevini de jeotermal gibi bizim aleyhimize kullanmaya çalışıyorlar. Şu anda Yenipazar’daki cezaevi kapalı durumda ve boş. Geçen Yenipazar’a gittiğimde esnaflar özellikle cezaevi tekrardan açılsın istiyor. Çine’ye baktığımızda cezaeviyle ilgili talep bana ilk önce Çineli esnaflarımızdan geldi” diye konuştu. 

“BEN YAPTIM OLDU MANTIĞIYLA YAPILMIYOR”

Çine’ye cezaevi kurulması ile ilgili ilçedeki STK temsilcilerinden olumlu görüş aldığını ve ‘Nasıl istemeyiz’ dediklerini söyleyen Savaş, “Ben böyle bir tepki, reaksiyon ve refleksin olabileceğini düşünen bir adamım. Çine Şoförler Odası, Ziraat Odası, Esnaf Kefalet Odası ile birlikte oradaki Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin tamamına cezaevinin kurulup kurulmamasıyla ilgili ne düşündüklerini sordum ve fikirlerini aldım. Bunun yanında partimizin ilçe teşkilatına bu konuda neler söyleyebileceklerini sordum. Bana tüm STK temsilcileriyle birlikte ilçe teşkilatımız istediklerini söyledi. Ben yaptım oldu mantığıyla hareket eden biri değilim. Ben ortak akıla inanan ve bu doğrultuda işe yapan biriyim. Kaldı ki ben kurumsal bir kültürden geliyorum. Kurumsal yapıyı özümsemiş bir insan olarak asla bu cezaevi konusunu, ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla gündeme almadık” dedi. 

“DİĞER YATIRIMLARIMIZA DA BAKSINLAR” 

“Şahitler de ortada. Cezaevini ben değil Çineliler istedi” diyen Savaş, Çine’deki cezaevinin ilçeye katkılarından da bahsederek, “Çine’deki cezaevi 2 bin 200 kapasiteli olacak. Bu üç öğün olarak baktığımızda 6 bin 600 öğün demek. Ekmeği, eti, ilacı nereden alacaklar? Ziyaretçisi nasıl gelecek? Bir de en az 750-800 tane de gardiyan olacak. Bunu da üçle çarp. Kaldı ki bu şehrin ortasında da olmayacak, olursa kenarında olacak. Diğer vilayetler ve ilçeler bu konuda rekabet içerisindeler. Biz sadece cezaevine de odaklanmadık. Lütfen gidip Çine OSB’yi görsünler. Diğer yatırımlarımıza da baksınlar. 100 Yataklı Çine Devlet Hastanesi’nin proje ihalesi yapıldı. Sonra Çine’ye doğalgaz geldi. Çine Belediyesi engellediği için gecikti. Ocak ayından itibaren onu da yapıyoruz. Hükümet Konağı Temmuz ayında bitiyor. Muazzam bir Hükümet Konağı da yapıyoruz” dedi. 

“ÇİNE OSB YÜZDE YÜZ DOLULUĞA ULAŞTI”

Çine’de Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından ilerleyen süreçte dar gelirli aileler için konut yapılacağını belirten Savaş, “İlçemize nitelikli bir Fen Lisesi de yaptık. Kaldı ki bizim derdimiz artık Yerel Seçimler geride kaldığı için topyekün Aydın’ın kalkınmasıdır. Çine’ye Orman İşletme Müdürlüğü’nü de getiriyoruz. Bozdoğan, Karpuzlu ve Madran Dağı ile bir bütün baktığımızda orası bir orman bölgesi. Halihazırdaki şeflik, artık müdürlük olacak ve buna da gayet uygun. Orada ayrıca hayvan hastanesi yapmayı da düşünüyoruz. Aydın’ın ilk hayvan hastanesini Çine’de kurma  düşüncemiz var. Bu konuda da Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde girişimlerimiz sürüyor. Sonuç olarak 1.5 yıl önce Çine OSB’de yüzde 17 doluluk oranı şu anda yüzde 100’e ulaşmış durumdadır ve daha da genişleyecek. Çine’ye gerekli yatırımların gelmesi konusunda üzerimize düşeni de yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum