Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, CHP Aydın Milletvekili Tezcan, katıldığı canlı yayın programında gündemdeki Merih Demiral’ın Avusturya-Türkiye maçında ‘Bozkurt’ işareti yaparak gol sevincini kutlamasına ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Birlik beraberlik vurgusunda bulunan Tezcan’ın, Türk milliyetçiliği ve aynı zamanda Türkçülüğü sembolize eden bir el işareti olarak bilinen ‘Bozkurt’ işaretinin, milliyetçilere ya da Türklere mahsus olmadığını savunmasınaysa anlam verilemedi. 

Whatsapp Image 2024 07 04 At 17.17.40

Yeniden Refah Aydın ‘Kaya’ya emanet Yeniden Refah Aydın ‘Kaya’ya emanet

“BU AYRIMLAR DOĞRU DEĞİL”

Konuya ilişkin açıklamalarında, millet olarak birlikte olmanın coşkusunu yaşamanın lüzumuna dikkati çeken Tezcan, “Herhangi bir işaret nedeniyle ayrılık oluşturmasını doğru bulmuyorum” dedi. UEFA’nın soruşturma açmasını da işgüzarlık olarak değerlendiren Tezcan, “Bir başka hatırlatma da çok önemli. Daha önce zafer işareti yapılması üzerine bir kıyamet koparılmıştı. Ne zafer işareti ne de bozkurt işareti yapmak, sevincini bu işaretlerle belli etmek Türkiye’de toplumu parçalayacak, ayrılıkçı, ırkçı bir mesaj olarak algılanmamalıdır. Yani işin özeti zafer işareti Kürtlere mahsus değildir. Bozkurt işareti milliyetçilere ya da Türklere mahsus değildir. Bu ayrımlar doğru değil. Bunlar bizim ortak değerlerimiz. Bunların tamamını kabul edebildiğimiz ve kavrayabildiğimiz ölçüde milletin bütünlüğü ve birliğini sağlarız” dedi. 

Whatsapp Image 2024 07 04 At 17.17.40 (1)

“KILIÇDAROĞLU DA BU İŞARETLERİ YAPIYORDU”

“Maçtan sonra böyle bir şeyin yapılmış olması üzerine fırtına koparılması kabul edilebilecek bir şey değil” diyen Tezcan, “Bizim cumartesi günkü maça odaklanmamız lazım. Hem Mert’i, hem milli takım futbolcularımızı tebrik ediyoruz. Sevinçlerini gösterme biçimlerinin herhangi bir biçimde başka bir kesimi ötekileştirmeye dönük olduğunu da düşünmüyoruz. O işareti yapmanın da bir ötekileştirme işareti değil tam tersine coşkusunu kendi hoşuna giden biçimiyle ifade etmesi diye görüyoruz. Türkiye’de bunun bir başka özelliği var. Bir sene önceki genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu da bu işaretleri yapıyordu. Bu şunu gösteriyor; Türk milletinin bu meseleye nasıl kucaklayıcı bakabildiğini gösteriyor” diye konuştu. 

“ORTADA KIYAMET KOPARILACAK BİR ŞEY YOKTUR”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Türkiye’de geçmişte bazı semboller üzerinden ayrıştırma peşine düşenlerin olduğuna yönelik sözlerini hatırlatan Tezcan, “Bir şey önemli. Sayın Genel Başkanımızın da işaret ettiği gibi biz de geçmişte bu semboller üzerinden ayrıştırma peşine düşenler olmuştu. Yani zafer işareti olursa yasak, bozkurt işareti olursa serbest diye bir yaklaşım doğru değil. Maçı, futbolu, sporu, milli değerlerimizi ayrışmanın değil birleşmenin yolu olarak görelim. Ortada kıyamet koparılacak bir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Murat Tan