CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanlığı’nın 15’inci Olağan Genel Kurulu, Şükran Güngör-Yıldız Kenter Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirildi. Tek aday olarak seçime giren Ayşe Özdemir, yeniden başkan seçildi. Kongreye CHP Aydın Milletvekilleri Hüseyin Yıldız ve Evrim Karakoz, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, Efeler Belediye Başkanı Anıl Yetişkin, Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci, Çine Belediye Başkanı Mehmet Kıvrak ve partililer katıldı. Protokol üyeleri tek tek söz alarak konuşmalarını yaptı.

Whatsapp Image 2024 06 27 At 16.07.16

“ÇOCUKLAR YETERSİZ BESLENİYOR”
Kongrede açılış konuşmasını yapan Başkan Özdemir, “Ülkemizin karşı karşıya olduğu ekonomik krizin derinliği, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarına erişimini güçleştirmektedir. Yirmi iki yıldır iktidarda olan AKP hükümetlerinin ekonomik politikalarındaki başarısızlığı, hayat pahalılığı, gelir gider dengesizliği zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapmıştır. Her geçen gün vatandaş derin yoksullukla yaşam mücadelesi verir hale gelmiştir. Hayat pahalılığından, zamlardan en çok kadınlarımız ve çocuklarımız etkilenmiştir. Alım gücünün düşmesi sonucunda vatandaşlar et, süt, peynir, yumurta gibi en temel gıdalara erişemez hale gelmişlerdir. Durum böyle olunca çocuklarımız kansızlıkla mücadele ediyor. Ekonomik zorluklar yetersiz beslenmeye sebep oluyor” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 27 At 16.08.44
 

Aydın’ın gözde mekanı KPSS'de soruldu Aydın’ın gözde mekanı KPSS'de soruldu

“EMEKLİLER NEFES ALAMIYOR”
Okula aç giden, beslenmesini götüremeyen çocukların ders başarısının da düştüğünü belirten Özdemir, “Eğitimde, dünyanın sıralamasında en sonlardayız. Emekli maaşının 10 bin lira olduğu açlık sınırının da 20 bine dayandığı ülkemizde, emekliler nefes alamıyor. Esnaf, çiftçi, asgari ücretle çalışan işçiler yüksek enflasyonda ezilmiş, ihtiyaçlarını karşılayamaz ve evlerinin kiralarını ödeyemez hale düşmüşlerdir. İktidar tarafından borcu borçla döndürerek hayatını devam ettirmeye çalışan mutsuz, gelecekten umutsuz bir halk yarattılar. Kadına şiddet ülkemizin kanayan yarası. Hemen hemen her gün en az üç kadın cinayete kurban gitmektedir. AKP döneminde kadın cinayetleri yüzde bin dört yüz artmıştır. Tek adam rejiminin sonucunda İstanbul Sözleşmesi'nden bir gecede 'ben yaptım oldu' zihniyetiyle vazgeçilmiştir. Daha sonra kadına ve çocuğa yönelik şiddet, istismar ve her geçen gün kötü olaylar artmıştır” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 06 27 At 16.08.44 (1)
 

“BİZ VARIZ DİYORUZ”
Kadınları, çocukları korumanın devletin asli görevi olduğunu kaydeden Özdemir, “Genel Merkezimizin projesi olan yedi yirmi dört hizmet veren, 444 82 85 Alo Yaşam Hakkı hattıyla şiddet mağduru kadınlarımızın yanında oluyor, onlara 'yalnız değilsiniz, biz varız' diyoruz. Ve buradan bir bir kez daha sesleniyoruz. İktidara geldiğimizde de İstanbul Sözleşmesi'nin bütün maddelerini uygulamak üzere yürürlüğe koyacağız” dedi.

“OY ORANIMIZI YÜKSELTTİK”
Genel seçimlerde üç olan milletvekili sayısını dörde çıkararak önemli bir başarı elde ettiklerini kaydeden Özdemir, “Oy oranımızı yükselttik. Yerel seçim sonucunda yeniden Büyükşehir Belediyemizi ve on üç belediyemizi kazanarak il olarak çok mutlu olduk. Bu mutluluğumuz Türkiye genelinde 14 büyükşehir belediyesi, 21 il belediyesi, 337 ilçe belediyesi ve 61 belde belediyesini alarak katlandı. Türkiye kıpkırmızıya boyandı. Ve Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye'de birinci parti olmanın mutluluğunu, onurunu, şerefini yaşadık. Hep beraber çok mutlu olduk. Halkımızın verdiği oylar için her birine binlerce teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar” ifadelerini kullandı.

“DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ”
Aldıkları sorumluluğun farkında olduklarını belirten Özdemir, “Daha çok çalışacağız. Yerel seçimlerde elde ettiğimiz başarıyı genele taşımak için mücadelemiz, yürüyüşümüz devam edecektir. Cumhuriyet Halk Partisi halkın umududur. Bu zor günlerden aydınlık günlere hep beraber çıkacağız. Gelecek kaygısı duymadan, ekonomik sıkıntı çekmeden yaşayacağımız güzel günler çok yakındır. Yaşamın her alanında hak ettiğimiz yere ulaşmak için yürüyüşümüz hiç durmayacak, hiçbir zihniyet buna engel olamayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti laik, sosyal hukuk devletidir. Karanlık zihniyetlere teslim etmeyeceğiz. Sosyal belediyecilik deyince akla ilk gelen Türkiye'nin en başarılı belediye başkanı, kadınların gururu 'Topuklu Efe'miz, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu'na her zaman kadın örgütünün yanında olduğu için, sıcak yüreğini içimizde her zaman daima hissettirdiği için huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bütün çalışmalarımızda katkıları büyüktür” dedi. Özdemir, il başkanı, il yöneticileri, ilçe başkanları, milletvekillerine, ilçe belediye başkanlarına, il gençlik kolu başkanı ve yönetimine teşekkür etti.

“BİR KESİME DEĞİL HER KESİME HİTAP ETTİNİZ”
CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı ise, CHP’nin tarihsel önemine değindi. “Bizim üzerimize düşen, şahsi menfaatlerden uzak, toplumsal refahı ön planda tutan bir anlayış ile iktidar yürüyüşümüze odaklanmaktır” diyen Saatçı, “Seçim süreçlerinde ve partimizin temsiliyeti olduğu her noktada bir kesime değil her kesime hitap ettiniz. Bizi biz yapan değerlere sahip çıktınız. Atamızın emanetine dört kolla sarıldınız. Kendi dertlerinizi unutup hemşehrilerimizin dertlerini dinlediniz. Bir oldunuz, birlikte oldunuz. İşte bu yüzden partimizin tüm kademelerinde görev alan, verdiği emekleriyle dünden bugüne kazandığımız başarılara katkı sunan her türlü üyemize gönülden şükranlarımı sunuyorum. Partimizin bir asırlık yolculuğunda sunduğu katkı ve fedakarlıkla her zaman gönülden takdir ettiğimiz kadın kollarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

ÇERÇİOĞLU’NA TEŞEKKÜR
Saatçı, “Aydın’da kapısı çalınan her ev, yürüdüğümüz her sokakta kadınlarımızın imzaları var. İz bıraktığımız bu kentte, kadınlarımız ile birlikte daha çok söyleyecek sözümüz, başaracağımız birçok zaferler var. Milli Mücadele dönemlerimizden bugüne, Aydın'ımız cesur yürekli kadınlarımızın eşsiz başarılı fedakarlıklarıyla anılmış ve bizlerin her daim gururu olmuştur. Türkiye'nin her bir noktasında Topuklu Efe olarak anılan, yaptığı hizmet ve çalışmalarla bizlerin göğsünü kabartan, Cumhuriyet Kadını, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu tarafından yönetilen bir Aydın’da yaşamının ayrıcalığını ve farkını her daim yaşıyoruz. Kente bir kadın gözüyle bakmak, Atatürk’ün çizdiği yolu, Cumhuriyet değerliliğiyle taçlandırmak noktasında yaptığı çalışmalarıyla gelecek nesillerin idolü olmuş Özlem Çerçioğlu’na partimize, Aydınımız ve ülkemize sundukları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ARTIK HEDEFİMİZ NET, İNANCIMIZ TAM”
“Artık hedefimiz net, inancımız tam” diyen Saatçı, “Birlikteliğimizin verdiği güçle seçimlerde kazandığımız başarıları iktidar olarak devam ettirecek ve müreffeh bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel önderliğinde, partimizin tüm kademeleri ve belediye başkanlarımız ile birlikte, Atamızın hayallerindeki bir Türkiye yolculuğumuzda, kazanacağımız zaferimiz, geleceğimize bırakacak en önemli miras olacaktır” dedi. Saatçı, Özdemir ve tüm kadın kollarına üstün gayretleri için teşekkür etti.

“4 İLÇEYİ DE ALACAĞIZ”
Yerel seçimlerden sonra CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir ile istişare yaptıklarını dile getiren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Biz bu son yerel seçimde her zaman olduğu gibi 17 ilçemizin kadın kolları hepimiz tek vücut oldu ve çok güzel çalışmalar elde ettik. Fakat 4 ilçeyi kazanamadık. Biz çok değerli kadın kolu başkanımız Ayşe Hanım'la beraber bu 4 ilçeyi neden kazanamadığımızı masaya yatırdık ve bir dahaki sefere söz veriyoruz o 4 ilçeyi de kazanacağız. Çünkü biz 1 Nisan'dan itibaren çalışmalarımıza başladık. Öyle son 3 ay kala altı ay kala çalışma yaparak seçim kazanılmayacağını en iyi bilen örgütlerden bir tanesiyiz. Bu yerel seçimde ben sizlere çok teşekkür ediyorum. Çok emek verdiniz, çok çalıştınız ama Aydın Halkı da bunu gördü ve gereğini yaptı. En büyük teşekkürüm elbette Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e. Bugün Bu kürsüden hitap edebiliyorsam onun sayesinde, Atamızın sayesinde. Her zaman onun gösterdiği yolda ilerledim, ilerlemeye de devam edeceğim” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL AÇILIŞA KATILACAK
1 Temmuz Pazartesi günü Didim-Bodrum deniz otobüsünün ilk seferinin yapılacağının müjdesini veren Başkan Çerçioğlu, “Biz seçimlerde bir söz vermiştik. Özellikle turizm ilçelerimizde turizme çok fazla destekleyeceğimizi, katkı sağlayacağımızı belirtmiştik. Pazartesi günü Muğla Büyükşehir Belediyesi'yle beraber değerli belediye başkanımız Ahmet Başkanım'la beraber bir projeyi hayata geçiriyoruz. Aydın ve Muğla illeri arasında çalışacak deniz otobüsü. Deniz otobüsü Didim'den kalkacak, Turgut Reis ve Bodrum'a aynı şekilde karşılığı da olacak. Pazartesi günü Sayın Genel Başkanımızın katılımıyla saat 14.00'te ilk seferini yapacak. Hepinizi bekliyorum” ifadelerini kullandı.

“KADINLARA VE ÇOCUKLARA POZİTİF AYRIMCILIK”
Belediye olarak kadınlara ve çocuklara yönelik pozitif ayrımcılık yaptıklarını dile getiren Çerçioğlu, “Madem kadın kongresindeyiz şunu da söylemek istiyorum. Biz çok değerli belediye başkanlarımızla beraber kadınlara ve çocuklara yönelik pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bir kere belediyede eğer bir personele ihtiyacımız varsa eşitleri arasından mutlaka ve mutlaka tartışmasız kadını seçiyoruz. Hepimiz öyleyiz. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan kadınlarımıza, çocuklarımıza destek oluyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak 23 tane kültür merkezimiz var ve burada 15 bin tane çocuğumuza destek oluyoruz. Katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de çok değerli kadın muhtarlarımıza ediyorum Sayımız çok az. Umut ediyorum çok fazla olacak” şeklinde konuştu.

Muhabir: Seval Selvi