(SİMGE ATA)Sultanhisar Belediye Başkanı ve Millet İttifakının Belediye Başkan Adayı CHP'li Başkan Osman Yıldırımkaya ile liste krizinden dolayı aralarının açık olduğu bilinen CHP İlçe Başkanı Ünsal Ünal görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ünal'ın CHP ilçe yönetiminden bazı üyeleri belediye meclis üyesi olarak tavsiye ettiği, Başkan Yıldırımkaya'nın da önerileri dikkate almadığı biliniyordu. Ünal bu durumu 'yok sayıldık' diyerek özetlerken parti üyesi 10 kişi ile birlikte istifa ettiklerini açıkladı.
"İLKESEL BİR DURUŞ SERGİLEDİK"
"Makamlar gelip geçici, örgüt iradesi kalıcıdır" diyen Ünal, CHP'ye 18 yaşına girdiği 2005 yılında üye olduğunu ve partinin her kademesinde görev yaptığını ifade etti. Sultanhisar İlçe Başkanlığına getirildiği 6 Aralık 2017'den bu yana da tüm CHP'lileri kucaklamaya çalıştığını ifade eden Ünal, "İlkesel bir duruş sergileyerek tüm mahallelerdeki örgüt üyelerimizi temsil ettik. Biz göreve geldiğimizde parti binalarının tabelaları bile solmuştu. 2013 yılından kalan kira borçları vardı. Bugün örgütümüzün hiçbir kurum ya da kuruluşa borcu olmadığı gibi hatrı sayılı bir para bırakarak devrediyoruz" dedi.
24 HAZİRAN'I İŞARET ETTİ
İlçe örgütü olarak Cumhurbaşkanlığı Seçiminde aktif rol aldıklarını kaydeden Ünal, meclis üyesi listesine seçilen kişilere atıfta bulunarak, "Biz seçimden seçime CHP'li olmadık. Bugün parti içerisinde adaylık başvurusunda bulunan arkadaşlarımızdan bazıları rejim değişikliğinin oynandığı Cumhurbaşkanlığı Seçiminde partinin sandıklarına neden sahip çıkma gereği duymadı?" sorusunu yöneltti.
"YETKİ GASPI YAPILMIŞTIR"
13 kişiden oluşan İlçe Yönetiminden 10 kişi ile istifa etmelerinin nedeni olarak, mevcut başkan Osman Yıldırımkaya'nın 'kendilerini yok sayması'nı gösteren Ünal, "Meclis listeleri hazırlanırken örgüt yok sayılmıştır. İttifak görüşmelerine partimiz dahil edilmemiş, yetki gaspı yapılmıştır. Aday listeleri örgüte gösterilmemiştir. Genel merkezin genelgesine göre listeleri seçim kurullarına teslim etme yetkisini ilçe örgütlerinden alıp il örgütüne devredilmesiyle de ilçe örgütümüz tamamen yok sayılmıştır, işlevselliği kaybettirilmiştir" dedi.
YILDIRIMKAYA'YA CEVAP
Ünal, meclis üyesi adayı göstermek istediği Bülent Gümüş ve İlhan Deveci'ye yönelik Hedef Gazetesi'ne konuşan Osman Yıldırımkaya'nın sözlerini de eleştirdi. Osman Yıldırımkaya'nın "Partiyi basamak olarak kullanıyorlar. Bunu doğru bulmuyorum" ifadelerine atıfta bulunan Ünal, "Parti disiplini içersinde açıklanan takvime göre en başta aday adaylığını açıklayan Bülent Gümüş ve İlhan Deveci'ye yönelik başkan adayımızın yaptığı açıklamalar talihsizliktir. CHP üyelerinin her birinin hedefi vardır. O da iktidar olmaktır. Yönetimimizde ya da üyelerimizde partiyi basamak olarak kullanan kimse yoktur. Açıklanan liste ne kadar CHP'li üyeleri temsil etmektedir. Bu değerlendirmeyi siz partililerimize bırakıyorum" dedi.
ÖRGÜTÜN SİNESİNE ÇEKİLDİLER
Ünal, tüm olumsuzlara rağmen partinin yerelde ve genelde seçilmesi için mücadele edeceklerini belirterek, "Yoldaşlarımızdan altığımız yetkinin vicdanımızda oluşturduğu sorumluluk duygusu ve bilinciyle örgütle mücadele edenleri örgütlü mücadeleye davet ediyorum. İlkesel bir duruş sergileme zorunluluğu ile bugün görevimizden istifa ediyoruz. Kendimizi örgütümüzün sinesine bırakıyoruz" şeklinde konuştu.
CHP İlçe yönetiminden belediye meclis üyesi listesine 4. sıradan giren Gönül Karaşıray'ın eşi Necdet Karaşıray ve İnan Kaya istifa etmezken şehir dışında olduğu öğrenilen İclal Kaputoğlu'nun önümüzdeki günlerde istifasını sunacağı öğrenildi.

Kaynak: SİMGE ATA