CHP’den kayyum eylemi yasağına tepki 

CHP’den kayyum eylemi yasağına tepki 

Aydın Valiliği'nin kayyım eylemlerine getirdiği 1 aylık yasağa CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile Süleyman Bülbül karşı çıktı

A+A-

(MURAT TAN) CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, konuyla ilgili açıklamasında Aydın Valiliği’nin kayyum atamalarıyla ilgili eylemleri yasaklama kararının kanunsuz emir olduğunu söylerken, CHP Aydın Milletvekili ve CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Tezcan, "Seçimle gelen seçimle gider ancak alınan bu kararla saray eliyle sandığa darbe yapılmıştır" dedi.

Aydın Valiliği, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri kayyım atanmasıyla ilgili toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklama kararı aldı. Bir ay sürecek yasakla ilgili CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile CHP Aydın Milletvekili Avukat Süleyman Bülbül tepki gösterdi. 

“TAM ANLAMIYLA KANUNSUZ EMİRDİ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Bülbül, “Somut olgulara dayanmadan, herhangi bir risk durumu ortada yokken vatandaşın toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü kısıtlanamaz. 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'nın 17. Maddesindeki hüküm bölge valisinin milli güvenlik, kamu düzeni suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla belirli bir toplantıyı bir ayı geçmemek üzere erteleyebilir veya suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike mevcut olması halinde yasaklayabilir demektedir. Kanun Valiye tek bir toplantıyı gerekçesiyle yasaklama hakkını verirken, Aydın Valisi tüm toplantı ve gösteri yürüyüşlerini hiçbir somut gerekçe, dayanak olmadan yasaklamıştır. Valilik bu hükmü ihlal ettiği gibi Uluslararası Sözleşmeleri ve Anayasa’nın  34’üncü maddesinde yer alan ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ hükmünü çiğnemiştir. Toplantı ve gösteri yapma hakkını, ifade özgürlüğü ve düşünceleri açıklama hakkını ihlal etmiştir. Kısaca bu karar tam anlamıyla kanunsuz emirdir” dedi.

“BU YASAK DERHAL KALDIRILMALIDIR”

Valiliğin yasak kararının derhal kaldırılmasını talep eden ve kayyım atamalarını, “Milletin iradesi gasp edilmiştir” sözleriyle değerlendiren Tezcan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınması bir parti meselesi değil, demokrasi utancıdır. Milletin iradesi gasp edilmiştir. Seçimle gelen seçimle gider ancak alınan bu kararla saray eliyle sandığa darbe yapılmıştır. Bu karar hukuki değil, siyasidir. Bu karara tepki gösterilmesi demokratik bir haktır. Protesto hakkı demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşleri anayasal güvence altına alınmıştır. Aydın Valisi, vatandaşların demokratik tepkisini yasaklamak yerine toplantının güvenli bir biçimde yapılabilmesi için gerekli tedbirleri almalıdır. Bu yasak derhal kaldırılmadır. Milletimizin seçme ve seçilme hakkına, dün olduğu gibi bugün de sahip çıkmaya devam  edeceğiz” dedi.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum