CHP’li Bülbül: "Terörist diye fişlenip pasaportları iptal ediliyor"

CHP’li Bülbül: "Terörist diye fişlenip pasaportları iptal ediliyor"
ABONE OL
CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle soru önergesi verdi.

(ALPER ŞENDERE) Bülbül, soru önergesinde, 2015-2019 yılları arasında kaç siyasetçinin, akademisyenin, STK, dernek ya da meslek odası yöneticisi ve üyesinin pasaportunun iptal edildiğini sordu.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Anayasa’nın 23. maddesinde açıkça ‘Herkesin yerleşme ve seyahat hürriyetine sahip olduğu’ ifade edilmektedir. Bu maddeye rağmen haklarında kesinleşmiş bir hüküm olmayan hata soruşturma bile açılmayan pek çok siyasetçi, akademisyen, STK ve dernek başkanı ile üyelerinin pasaportları gerekçesiz bir şekilde iptal edilmekte ya da sınırlandırılmaktadır. Masumiyet karinesi yok sayılarak sadece hükümete muhalif oldukları için ‘terörist’ diye fişlenen kişilerin en temel hakkı olan yaşam hakları da ihlal edilmektedir” dedi.

CHP’li Bülbül soru önergesinde Bakan Soylu’ya şu soruları iletti: 2015-2019 yılları arasında kaç kişinin pasaportu iptal edilmiştir? Kaç kişinin pasaportu sınırlandırılmıştır? Kaç kişinin pasaportu askıya alınmıştır?; Pasaportu iptal edilenlerden kaçı akademisyen, kaçı siyasetçi, kaçı kamu görevlisi, kaçı STK, dernek ya da meslek odası yöneticisi ve üyesidir?; Kaç kişinin pasaportu “terör” suçundan iptal edilmiştir?; Pasaportu iptal edilen kaç kişi hakkında kesinleşmiş yargı kararı vardır?; Kesinleşmiş yargı kararı olmamasına rağmen bir kişinin pasaportunun iptal edilmesi Anayasa ile güvence altına alınan seyahat özgürlüğünün ihlali değil midir?
 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum