CHP'li Büyükşehir Belediyelerinden ortak açıklama

CHP'li Büyükşehir Belediyelerinden ortak açıklama

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Biz biriz beraberiz” sloganlı yardım kampanyası durduruldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 il belediyelerin yapmış olduğu yardım kampanyalarına ilişkin uyarıda bulundu. 

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - İçişleri Bakanlığı, CHP'li belediyelerinin virüs nedeniyle evde kalan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için başlattığı bağış kampanyalarını yasa dışı olduğu gerekçesiyle bir genelgeyle durdurdu. Belediyelerin kampanya hesapları İçişleri Bakanlığı tarafından bloke edildiği öğrenildi.
Aydın Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart’ta koronavirüs salgını nedeniyle işten atılan, evde kalan yaşlılara ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacıyla “Biz biriz beraberiz” sloganlı yardım kampanyası başlattı. Aynı günün akşamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde bakanlar kurulu toplantısı yapıldı. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bize yeteriz Türkiyem” milli dayanışma kampanyası başlattıklarını duyurdu. 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyelerin bağış kampanyası çerçevesinde yardım toplama yetkisi olmayacağını belirtti.  2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu'na işaret eden Soylu, bu kanun kapsamında belediyelerin banka hesap numaraları açıklayarak hükümetten izinsiz yardım toplayamayacağının hükme bağlı olduğunu ifade etmişti. Belediyelerin açmış olduğu hesaplar bloke edilince Aydın Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere CHP’li 11 belediye ortak açıklama yaptı. 
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 11 belediyenin ortak açıklamasını sosyal medya hesabından yayınladı. 

Belediyelerin yapmış olduğu ortak açıklama şöyle: 

''Dünya ve ülke olarak siyaset üstü davranmayı gerektiren olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Çağın bu büyük felaketi karşısında kamunun tüm kurumları olarak bir araya gelmek ve sorumlu davranmak bir görevimiz olduğunun bilincindeyiz. Bu anlamda siyaset dışı davranmak bizler için bir tercih değil açık bir mecburiyettir. Söz konusu felaketi durdurmak hasarları ortadan kaldırmak ve mağdur olanların mağduriyetine yetişmek için işbirliği yapmak sadece kamu görevi değil aynı zamanda vicdani bir sorumluluktur.

Bizler de bu niyetle yola çıktık ve her türlü teşekkürü hak eden vatandaşlarımızın talebi üzerine kampanya başlattı. belediye başkanları olarak görevimizi yaparken felaketin büyüklüğü karşısında bütçemizi aşabileceğimizi ön gördük. Çünkü devam eden bir salgın ile karşı karşıyaydık ve hasarın nereye ulaşabileceğini düşünüp tedbir geliştirmek durumundaydık.

Bu nedenle insanlarımızın işte böyle günlerde bizi bir kılan, millet kılan, kardeşlik ve dayanışma ruhuna güvenerek bağış çağrısı yaptık. Çanakkale’de düşmanına bile su verecek merhamet sahibi milletimiz kendi kardeşine elbette yetişecekti ve biz de elbette buna aracılık etmeyi emir sayacaktır. Ancak tamamen iyi niyetle ve samimi bu çağrımız karşılık bulmaya başlamışken bu kampanyamız belediyeler bağış alabilir mi alamaz mı tartışmasının sonucu olarak durduruldu.

Belediyelerin bağış kabul etmesi tamamen yasalken İçişleri Bakanlığının yıllardır belediyelerce yapılan uygulamayı yardım kapsamına sokarak anlaşılması imkansız bir gerekçe ile engellemesi hiçbir fayda sağlamayacak sadece yardım bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetini arttıracaktır. Şunu yürekten ifade ediyoruz mağdur milyonlarca insanımıza yeni mağdurlar eklenirken bu konuda kim haklı kim haksız tartışmasına girecek ve insanımız çare beklerken zaman kaybedecek durumda değiliz.

Bu hususuna kamuoyunun taktirine ve hukuka bırakıyoruz. Bu hassas durumun siyasi kamplaşma çapalarına alet edilmesini istemiyoruz. Bizlerin haklı haksız kavgası yapmak yerine ekmeksiz kalana ekmek götürmek, ihtiyacı olanın gururunu kırmadan cebine hayatını sürdürebilecek kadar para koyabilmek aç, açıkta bırakmamak, zor zamanına eşlik etmek, kardeşinin iyiliği ile buluşturmak, yaralarımızı karşılıklı sarmak, birbirimize nefes olmak gibi bir önceliğimiz, kutsal bir görevimiz ve vazgeçilmez bir derdimiz var. Bu nedenle 11 büyükşehir belediye başkanı olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve bu tür kısır siyasi tartışmalara asla girmek istemiyoruz.

Ülkemizin bir an önce bu felaketten kurtulması için ketlerimizde etkilenmiş kim varsa hiç ayrım yapmaksızın ihtiyaç sahibi her vatandaşımıza ulaşıp devletimizin diğer kurumları ile birlikte onların mağduriyetini gidermeyi amaçlıyoruz. Şu kara günlerinde arkalarında devleti görmek isteyen mağdurlara yetişmek bizlerin de üzerine düşen borçtur. Söz konusu tartışmayı tekraren kamuoyunun taktirine ve hukuka bırakırken küresel yangına düşmüş salgın felaketi karşısında halkımızın yanında olacağımızı ve her türlü yardımı kendilerine ulaştırma konusunda kararlığımızın sürdüğünün bilinmesini istiyoruz.''

whatsapp-image-2020-04-01-at-18-23-03.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.