İzmir’in Selçuk ilçesinde cumartesi günü başlayan ve ardından Kuşadası’na sıçrayan orman yangını uzun uğraşlar sonucu söndürüldü. Yangın bölgesinde çalışmaları yakından takip eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, “Kuşadası ormanları yandı, yarın başka ormanlarımız yanmaması için eylül ayı sonuna kadar ormanlara giriş çıkışlar dikkatle izlenmelidir” dedi. Büyük bir felaketin atlatıldığına dikkat çeken Karakoz, orman yangınlarının sadece doğaya değil, aynı zamanda tüm ekosisteme, ormanda yaşayan canlılara ve insan hayatına da büyük zararlar verdiğini dile getirdi. 

Çerçioğlu’ndan Bozdoğan’da yol hamlesi Çerçioğlu’ndan Bozdoğan’da yol hamlesi


“YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Yangınla mücadele eden ekiplere teşekkür eden Karakoz, “Rüzgârın da etkisiyle hızla yayılmaya başlayan yangın, havadan yapılan müdahalenin yanı sıra Orman Genel Müdürlüğü personelimiz, Aydın Büyükşehir Belediyesi itfaiye Daire Başkanlığımız ve ilçe belediyelerimizin destekleri sayesinde kontrol altına alınarak söndürülmüş ve soğutma çalışmalarına başlanmıştır. Yangını kontrol altına almak ve söndürmek için gece gündüz demeden çalışan tüm ekiplerimize yürekten teşekkür ediyorum. Onların özverisi, disiplinli çalışmaları ve kararlılığı sayesinde yangınlar daha fazla yayılmadan durdurulmuştur” dedi.
KARAKOZ ÇAĞRIDA BULUNDU 
Karakoz, yangının Kuşadası’ndaki ormanlara büyük zarar verdiğini, bitki örtüsünün ve doğal yaşamın bu felaketten olumsuz etkilendiğinin altını çizerken, “Şu andan itibaren en önemli önceliğimiz, zarar gören bölgelerin ve ormanlık alanların doğal yapısına uygun olarak yeniden ağaçlandırılması olmalıdır” çağrısını yaptı.
DENETLEME VURGUSU 
Ormanlık alanlarda bir kıvılcımın faturasının ağır olduğunu belirten Karakoz, “Dolayısıyla bu yangınların bir daha yaşanmaması ve orman yangınları ile mücadelede daha etkili olmak adına, erken uyarı sistemleri mutlaka arttırılmalı ve güçlendirilmelidir. Yangın eğitimlerinin artırılması ve hatta bu tür felaketlerin tekrar yaşanmaması adına ormanlık alanlar ve milli parklar sıkı gözetim ve denetim altına alınmalıdır. Çok riskli bölgelerde ise ormanlık alanlara giriş çıkışların Eylül ayı sonlarına kadar sıkı bir şekilde denetlenmelidir” ifadelerini kullandı. 
 

Kaynak: Haber Merkezi