CHP’li Vekiller Çineli maden işçilerine sahip çıktı

CHP’li Vekiller Çineli maden işçilerine sahip çıktı

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Aydın Çine'deki silikozis hastası maden işçilerinin durumuyla ilgili TBMM’ye soru önergesi sunarken, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise konuyu araştırma önergesiyle meclise taşıdı. 

A+A-

MURAT TAN- CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Çine’deki silikozis hastalarının çalışırken sağlıklarından olduğunu ve bu kişilerin adeta açlığa ve ölüme mahkum edildiğini belirtti. Konuyla ilgili meclis araştırma önergesi sunan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise silikozis hastalığının yaygın olduğu iş kollarının araştırılması, bu iş kollarında alınacak önlemlerinin belirlenmesi, hastalığa yakalanmış kişilerin yaşamını yitirmesinin önlenmesi amacıyla konunun tüm boyutlarıyla ele alınmasını istedi.

“AÇLIĞA VE ÖLÜME MAHKUM EDİLİYORLAR”

Yazılı soru önergesinde Çine’de feldspat ve kuvars madenlerinde çalışan işçilerin hasta oldukları işyerinde yapılan sağlık taramasında tespit edildikten sonra kendilerine hastalıkları hakkında bilgi verilmeden işten çıkarıldıklarını vurgulayan Milletvekili Yüceer, "İşçiler ancak başka bir işe girmeden önce sağlık raporu alırken hastalıklarını öğrenmektedirler. Yeni işe alınmayan bu kişilerin, 2022 Sayılı Kanunu’nun geçici 2. maddesinde yer alan düzenlemeye göre aylık almaları da yeni başvurular kabul edilmediği için mümkün olmamaktadır. Çalışırken sağlıklarından olan bu kişiler adeta açlığa ve ölüme mahkum edilmektedir" dedi.

BAKAN SELÇUK’A 9 SORU SORDU

Yüceer yazılı soru önergesinde Bakan Selçuk'a şu soruları yöneltti; 

1. Türkiye’de kayıtlara meslek hastalığı olarak geçen kaç silikozis hastası bulunmaktadır?
2. 2022 Sayılı Kanunu'nun geçici 2. maddesine göre aylık alan kaç Silikozis hastası bulunmaktadır?
3. Silikozis hastalığına yakalananlara aylık verilmesi için yeniden başvuru alınması yönünde bir çalışma yürütülmekte midir?
4. Aydın’ın Çine ilçesinde basına yansıyan bu durumla ilgili, sözkonusu işletmeler ile işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetini yürüten kişi ve kurumlar hakkında Bakanlığınız herhangi bir inceleme başlatmış mıdır?
5. Türk Toraks Derneği, işyerlerinde yapılan taramalarda çekilen filmlerin kalitesinin kabul edilemeyecek derecede kötü olduğunu, bunun Silikozisin teşhisi konusunda sorunlar yarattığına dikkat çekmektedir. İşyerlerinde yapılan sağlık taramalarında yapılan çekimlerin kalitesine ilişkin standartlar nelerdir? Çekilen filmlerin kalitesinin arttırılmasına yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
6. 2003 yılından bu yana meslek hastalığı tespit edildikten sonra işten çıkarılan kişi sayısı kaçtır?
7. 2019 yılında kaç işyeri meslek hastalıkları yönünden denetlenmiştir? Bu denetimlerde kaç işyerine yaptırımda bulunulmuştur? Bu işyerlerinin iş kollarına göre dağılımı nedir?
8. 2003 yılından bugüne Türkiye’de kaç meslek hastalığı tespit edilmiştir? Yıllara, meslek gruplarına ve hastalıklara göre dağılımı nedir?
9. 2003 yılından bu yana  kaç kişi meslek hastalığı nedeniyle malulen emekli olmuştur?

“HAYATİ RİSKLERLE KARŞI KARŞIYALAR”

Konuyla ilgili araştırma önergesi veren Bülbül ise yaptığı açıklamada, “Bu hastalığa yakalananların sayısı ülkemizde tam olarak bilinmemektedir. Ancak iki binden fazla işçinin bu hastalığa yakalandığı tahmin edilmektedir” dedi. Silikozis hastalığı Aydın’ın Çine ilçesinin de önemli geçim kaynakları arasında bulunan kuvars-felspat maden şirketlerinin işletmelerinde çalışan işçilerin uygunsuz koşullarda çalıştırıldığını belirten Bülbül, işçilerin sağlıklı yaşayamaz duruma geldiğini hatta hayati risklerle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

“YASAL DÜZENLEME YAPMAK GÖREVİMİZ”

“İşçi sağlığı ve güvenliğini korumak adına alınacak önlemlerin belirlenmesi ve yasal düzenlemelerin yapılması bizlerin görevidir” diyen Bülbül, “Bu nedenle silikozis hastalığının yaygın olduğu iş kollarının araştırılması, bu iş kollarında alınacak önlemlerinin belirlenmesi, hastalığa yakalanmış kişilerin yaşamını yitirmesinin önlenmesi amacıyla konunun tüm boyutlarıyla ele alınması için Meclis Araştırma açılmasının yerinde olacağı kanısındayız” dedi. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.