Çıbık'tan mesai şartlarına tepki 

Çıbık'tan mesai şartlarına tepki 

Aydın Tabip Odası  Başkanı Adalet Çıbık, Ankara Şehir Hastanesinde Kadın Doğum Kliniğinde asistan hekim olarak çalışan Rümeysa Şen’in trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklamada bulunuldu. 

A+A-

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinde asistan hekim olarak çalışan Dr. Rümeysa Şen, nöbet ertesi evine gittiği sırada  trafik kazası geçirerek hayatını kaybetti. Aydın Tabip Odası  Başkanı Adalet Çıbık, Şen’in çalışma şartlarından dolayı hayatın kaybettiğini iddia etti. 
“İŞ YÜKÜNÜ SIRTLAYAN ASİSTAN HEKİMLER OLUYOR”
Asistan hekimlerin çok fazla mesai yaptıklarını ifade eden Çıbık, “Yıllardır “Çalışma şartlarımız bizi öldürüyor” dedik ancak hiçbir düzenleme yapılmadı. Melike Erdem, Ece Ceyda Güdemek, Emre Bakırlı, Mustafa Yalçın ve maalesef Rümeysa Berin Şen ve adını bile duyamadıklarımız hayatlarının baharında, mesleklerine hevesle başladıkları zamanlarda birer birer yaşamlarını yitirdiler. Ölüme sürüklendiler. Soruyoruz. 

 Asistan hekimlerin çalışma şartlarının düzeltilmesi için kaç meslektaşımızın daha ölmesi gerekiyor?" dedi. 
 Çıbık, "Bir devlet memuru ayda ortalama 168 saat mesai yaparken bir asistan hekimin mesai süresi 360 saati bulmaktadır. Asistan hekimler çoğu branşlarda 36 saate varan sürelerde çalışıyor. Hekimler uykusuz, yorgun geçen gecenin ardından polikliniklerde 100’e yakın hasta muayene ediyor, gözleri uykudan kapanmak üzereyken ameliyata giriyor. Hastalarımıza soruyoruz. 30 saattir çalışan asistan hekimin 80. hastası ya da ameliyat ettiği kişi olmak ister misiniz? Biz asistan hekimler nöbet ertesi dinlenmeden mesaiye devam ettiğimiz gibi bir de gün aşırı nöbetler tutuyor, neredeyse ayın yarısında evimize gidemiyoruz. Maksimum ne kadar çalışacağımız hiç konuşulmazken maksimum ne kadar ücret ödeneceği ise her yerde karşımıza çıkıyor. Bu çok net ki, ucuz iş gücü olarak görülüyoruz. Performans sistemi nedeniyle ücret kesintisi yapılacağı zaman akla ilk gelenler hastanenin iş yükünü sırtlayan asistan hekimler oluyor” ifadelerini kullandı. 

 


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.