Çiftçi havlu atıyor

Çiftçi havlu atıyor

Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Mustafa Galip Özel, çiftçinin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek, girdi maliyetlerinin satılan ürünün önüne geçtiğini açıkladı.

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Son yıllarda dövize bağlı olarak fiyatları artan; gübre, mazot ve zirai ilaçlar çiftçinin belini iyice büktü. Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Mustafa Galip Özel, çiftçinin içinde bulunduğu süreci değerlendirerek, kaliteli üretimin desteklenmesi gerektiğini açıkladı.
‘GİRDİ MALİYETLERİ ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKTÜ’
Çiftçinin bu girdi maliyetleriyle üretim yapmasının çok zor olduğunu açıklayan Başkan Özel, artık satılan ürünün, alınan mazota, gübreye ve her türlü ilacı karşılamadığının altını çizdi. Özel yaptığı açıklamada, ”Çiftçinin maliyetleri sıkıntılı bir süreçte. Girdi maliyetleriyle çiftçilik yapmak çok zor. Yüzde yüz tarım ilaçlarında, bitkisel ürünlerde artış var. Bir üre gübresi 210 TL olmuş. Bu süt ve ürün fiyatlarıyla çiftçilik yapılması imkansız hale geliyor. Bu şekilde 2 sezon daha gidebilir. Çiftçi artık ürün bazlı üretime dönmek zorunda. Ürettiği ürün üzerine kaliteli ürün üretiyorsa kaliteli destek, kalitesiz üretiyorsa kalitesiz destek verilmeli. En büyük sorun çiftçi olmadığı halde çiftçilik yapmaya çalışan birçok kişi var. Bunun yanında biz üretime destek vermiyoruz, biz araziye destek veriyoruz. Bizim üretim desteklemesine dönmediğimiz sürece çiftçi zor durumda kalır” diye konuştu.

Çiftçinin faizsiz kredilere yönlendirilerek borçlandırıldığını vurgulayan Özel, ”3 yıl önce verilen desteklemeyle çiftçi 6 torba üre gübresi alabiliyordu. Şu anda yapılan desteklemeyle 1 torba alabiliyor. Çiftçi artık borçlandı. Sıfır faizli kredilere yönlendirilen çiftçi borcunu ödeyemiyor. Çiftçinin borcu ürettiğine yetmiyor şu anda.1 yıl sonraki pullanmasını yaparken bile borçlu çıkıyor. Çiftçi artık havlu atıyor. Bu kafayla gittiğimiz sürece Türkiye’de çiftçi diye bir şey kalmayacak” dedi.
 


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.