Çiftçiler için son gün 30 Haziran 

Çiftçiler için son gün 30 Haziran 

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, üreticileri ‘Çiftçi Kayıt Sistemi’ne  (ÇKS) kayıt olmaları konusunda uyardı. 

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - 1 Eylül 2019 tarihinde başlayan ÇKS kayıtları 30 Haziran 2020’de son bulacağını belirten Kendirlioğlu, kayıt olmanın çiftçiler için çok önemli olduğunu kaydetti. ÇKS’ye kayıt olamayan üreticilerin desteklerden faydalanamayacağını söyleyen Kendirlioğlu, kayıt yapmak ya da kaydını yenilemek isteyen çiftçilerin öncelikle odalara başvurması gerektiğini vurguladı. Odadan kayıt yapılmadığı takdirde Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinin işlem yapmayacağını ifade eden Kendirlioğlu, son başvuru tarihi 30 Haziran olan kayıtları uzatmak için başvuruda bulunduklarını belirtti.

“İLK ETAPTA BİZE GELMELERİ GEREKİYOR”
 Ülkede 4 buçuk milyon çiftçinin ÇKS’kayıt olması gerektiğini belirten Kendirlioğlu, “Çiftçi Kayıt Sistemi, çiftçilerimizin odaya gelerek kayıt olmaları demek. ÇKS, çıktığı günden itibaren tüm ülkede çiftçilik yapan 4 buçuk milyon insanın kayıt olması gerekir. Maalesef odaya gelip kayıt olmayan çiftçilerimiz maalesef desteklerde, kredilerden faydalanamıyor. Bu yüzden kayıt olmaları çok önemli. Türkiye’nin üretiminin nasıl olacağı, hangi bölgede hangi ürünlerin ekilip ekilmeyeceği, hangi ürüne destek verilip verilmeyeceği  problemini de ÇKS çözmüş oluyor. Bu yüzden çok değer veriyoruz bu konuya. Ülkemizde ne kadar gübre tüketilecek, ne kadar zirai ilaç kullanılacak, ne kadar akaryakıt gideri olacak gibi girdiler istatistik anlamında önemli. Özellikle bu günlerde ÇKS’nin ön plana çıkması gerektiğini düşünüyorum. Üreticilerimiz de yerinin az ya da çok olması önemli değil. Mutlaka kayıt altına girmesi gerekiyor. 30 Haziran’da bitiyor. Uzatmayla ilgili talebimizi gerekli yerlere ilettik. Çünkü pandemi sürecinde yaşı 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın buraya gelmelerinde bazı sıkıntılar yaşandı. Sıkıntıları aştık bir şekilde. Bazı arkadaşlarımızın gelmekle ilgili tereddütleri olabilir. Bunun için kalan süreyi değerlendirmek lazım. 30 Haziran son gün. Gelsinler kayıtlarını yaptırsınlar. Gerek yeni kayıtlar gerekse kayıtlarını yenilemesi gereken çiftçilerimiz kayıtlarını yenilemelidir. Kayıt yenileme Ziraat Odalarından başlıyor. Kaydını yenilemeyen Tarım İlçe Müdürlüklerine gitse de kayıtlarını yenileyemezler. İlk etapta bize gelmeleri gerekiyor” dedi.

ciftciler-icin-son-gun-30-haziran-164002-136cbe5df6285b686f160828b8e2b799.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.