Çiftçilerin kredi borçları ertelensin

Çiftçilerin kredi borçları ertelensin

​​​​​​​CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, aşırı sıcaklar nedeniyle oluşan kayıpların çiftçileri mağdur ettiğini söyledi.

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - Bülbül, bu mağduriyetlerin giderilmesi için kredi borçları dahil tüm vergi borçlarının faizsiz ertelenmesi gerektiğini ifade etti.

Bülbül, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi ödemelerinin, elektrik dağıtım şirketlerine olan borçlarının, çiftçilere ait olan vergi ve diğer borçlar ile alacakların bir yıl faizsiz olarak ertelemesi gerektiğini söyledi. 

ÇİFTÇİYE MALİYETİ 70 MİLYON 

Aydın’da yetişme aşamasında olan 20 bin dönüm narenciye bahçesinde yüzde 80’e varan meyve dökümleri yaşandığını ve bu durumun çiftçiye maliyetinin yaklaşık 70 milyon lira olduğunu belirten Bülbül, “Zeytinde yüzde 20 oranında rekolte kaybı ve 65 milyon lira gelir kaybı yaşanacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz ay ekim işlemleri yapılan ve henüz gelişme aşamasında olan pamuk da sıcak havadan etkilenmiş ve yaklaşık 100 bin dönüm arazi zarar görmüştür. Zarar gören arazilere pamuk yeniden ekilmiştir. Geciken ekim nedeniyle pamukta da rekolte kaybı öngörülmektedir” dedi. 

BORÇLAR ERTELENMELİ 

Çiftçinin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için CHP’li Bülbül yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi ödemeleri, elektrik dağıtım şirketlerine olan borçları, çiftçilere ait olan vergi ve diğer borçlar ile alacaklar bir yıl faizsiz olarak ertelenmeli. Çiftçimizin üretime devam edebilmesi açısından dekar başına destekleme ödemeleri yapılmalı. Devlet Su İşleri tarafından alınan sulama suyu ücretleri bu sene alınmamalı veya sulama ücretleri düşürülmeli. Sıcak hava nedeniyle yaşanan kayıpların TARSİM tarafından sigorta kapsamına alınması sağlanmalı. Aşırı sıcakların yaşandığı Aydın bölgesi ve diğer iller ile acilen afet bölgesi ilan edilerek çiftçilerimizin yaraları sarılmalı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.