Çiftçiye bir iyi bir de kötü haber geldi

Çiftçiye bir iyi bir de kötü haber geldi

Karacasu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rahmi Şendalgıç, 2020 yılı içinde bu yıl ilk kez dane zeytine verilen 15 TL prim desteklemesiyle ilgili muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı yaptı.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Belediye Meclis Salonunda Belediye Başkanı Zeki İnal ile yaptığı aylık rutin toplantıya katılan muhtarları desteklemelerle ilgili bilgilendiren Müdür Şendalgıç, üreticilere bir iyi bir de kötü haber verdi.

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal'ın mahalle muhtarları ile yaptığı aylık toplantıya, Ziraat Odası'ndan bir yetkiliyle birlikte katılan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rahmi Şendalgıç, bu yıl ilk kez sofralık dane zeytine verilen 15 TL destekle ilgili bilgi verdi. Diğer desteklemelerden de bahseden Şendalgıç, ilçenin yüzde 70’ini oluşturan 70 bin dekar zeytin üretimiyle en önemli geçim kaynaklarından olan sofralık dane ve yağlık zeytinde bu yıl ilk kez kiloda 15 TL destek verildiğini söyledi. Şendalgıç, destekten yararlanmak isteyen üreticilerin 1 Eylül 2019 ile 30 Ocak 2020 tarihleri arasında zeytin ve zeytinyağını fatura kestirip Ticaret Borsasından tescillerini yaptırarak 1 Nisan 2020 tarihine kadar müracaatlarını da yapmaları konusunda uyardı.

BAŞVURULAR 1 NİSAN’DA SON BULACAK
Şendalgıç, “En son faturayı kestirdikleri tarih önemli. Zeytinin sofralık ya da yağlık olması bizim için bir şey ifade etmiyor. 30 Ocak’a kadar faturaların kesilmesi gerekiyor. Müstahsil makbuzlarını Ticaret Borsasına tescil ettirdikleri takdirde destek alabilecek. Fatura ya da müstahsil makbuzu alınması şart. Zeytin üreticisi bu yıl ilk kez sofralık dane zeytine destek alacak” dedi.

ÜÇ YIL ÜST ÜSTE TÜTÜN EKENE DESTEK YOK
Dane zeytine destek gelirken tütünün 3 yılla sınırlandırıldığını kaydeden Şendalgıç, tütün üreticilerinin üst üste 3 yıl aynı parselde üretim yaptığı takdirde hibe desteğinden yararlanamadığını kaydetti. Şendalgıç, “İlçemizde zeytinden fazla tütün yetiştiriciliği var. Başka ilçelerde bu önemli değil ama bizim ilçemiz açısından önemli. Tütün üreten çiftçilerimiz tütün üretmekten vazgeçmiyorlar. Başka bir alternatif ürün üretmiyorlar. Ancak bizde çıkan bir tebliğde 3 yıl üst üste aynı ürünü ektiğiniz takdirde mazot gübre desteğinden faydalanamayacaksınız. Aynı parsel için. Arada arpa, buğday, fiy, yonca gibi yeşil başka bir üretime yönelin. Biz buna münaveli ekim diyoruz. Herkesin kendi tercihi elbet tütün ekimi bizde fazla olup önemli bir konu olduğu için söylüyorum. İki yıl arayla mutlaka başka bir ürün yetiştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde desteklerden yararlanamıyorsunuz” diyerek tütün üreticilerinin dikkatini çekti.

İYİ TARIM VE ORGANİK TARIMDAKİ DESTEK KALKTI
Önümüzdeki yıl 2020’den itibaren yem bitkilerinden olan arpa buğdaya destekleme olmadığını kaydeden Şendalgıç, 3 yıl iyi tarım 2 yıl organik tarım yapan üreticilere verilen desteklerinde kalktığını söyledi. İyi tarımda 2016-17-18 desteklemelerden faydalananların bu destekten artık faydalanamayacağını dile getiren Şendalgıç, “İyi tarım için müracaat edenler olabilir. Bu üç yılla sınırlandırılmış. 2 yıl üst üste organik tarım desteği alanlar bu yıl alamayacaklar. Buda iki yılla sınırlandırılmış. Gidişat şunu gösteriyor bu iyi tarım ve organik tarım günden güne kalkacak gibi. Çünkü destekleme anlamında azaldı. Daha önce verilen 70 TL,  50 TL’lerden 15 TL’ye düştü. Mazot gübre desteği 27 TL olup iyi tarımdan daha fazla ödeme var. Bakanlığımızın statüsü çiftçilerimiz artık iyi tarımın ne olduğunu gördü faydasını anladı. Bunlar artık kendileri devam etsin düşüncesi olabilir. Bunu çiftçilere aktarın” diye konuştu.

SON ÇIKAN TEBLİGAT BİZİ ZORA SOKTU
Ziraat Odasından Musa Sevinç, İlçede iyi tarım ve organik tarım üretimi yapan 610 üreticiden 310’nun yararlanamadığını söyledi. Sevinç, “ Bu 610 üreticiden sadece 300’ü yararlanıyor. Bu 310 üreticimiz içinden 30 bin TL değerinde ödeme yapan üreticilerimiz var. Bu ödemelerde tekrar geri iade edilecek. Onun çalışmasını yapıyoruz. Bu 310 kişi önümüzdeki yıl tekrar yapmak isterse yapacak. Ama şu konu var. 9 Kasım’da çıkan tebliğde iyi tarım desteği dekar başına 25 TL idi. Kasım ayı içinde ikinci bir tebliğ çıktı ve prim desteği 15 TL’ye düşürüldü. Bununla ilgili çalışma devam ediyor. 100 dekar üzeri arazisi olanları bireysele geçiriyoruz. Çünkü bireysele 50 TL idi destek oda 35 TL’ye  çekildi. En azından ödemiş olduğu parayı bir kuruş fazlasını alırsa bizim karımız her zaman olur. Bu sene tebliğler geç geldi ardı ardına geldi. Bu bizi zora soktu. Bunun böyle olacağını bilseydik baştan hiç sözleşme, çalışma yapmazdık” ifadelerini kullandı.

ZEHİR YASAKLANDI
Uzun yıllar Karacasu’da tütün eksperliği yapan Belediye Başkanı Zeki inal, şu ana kadar kullanılan zehirli ilaçlar yasaklanıp ruhsatlarının iptal edildiğini belirterek, “İyi tarım, organik tarımın maksadı neydi zehir atmamak ve attırmamak. Bu ilaçlarda yasaklanınca her kes iyi tarıma dahil olmuş oldu. Bence düşünce bu” diyerek iyi tarım ve organik tarımına verilen desteklemelerin bu yüzden kaldırılmış olabileceğine vurgu yaptı. 

Hayvancılık, yem bitkileri ve sertifikalı fidana verilen desteklerinin devam ettiğini vurgulayan Şendalgıç, bu sene soy kütüğüne kayıtlı hayvanlar için yeni bir destekleme olacağını bunu da önümüzdeki günlerde hayvan yetiştiricileri ve çobanlara bilgilendireceklerini sözlerine ekledi.

ciftciye-bir-iyi-birde-kotu-haber-138758-f35bc9d48a881a10e2d6712d1415d459.jpgciftciye-bir-iyi-birde-kotu-haber-138758-2eb7a6abdfbe31d7124e4a72e61a3d49.jpgciftciye-bir-iyi-birde-kotu-haber-138758-6e0e69bc6e470d55a78ce3e34b183b8d.jpgciftciye-bir-iyi-birde-kotu-haber-138758-bcad4ae8e922f77c14cc6278b44f0afb.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.