"Çıkarlarına bir mağduru ortak ediyorlar"

"Çıkarlarına bir mağduru ortak ediyorlar"

Cemal Yalçın, oğlu Ahmet Yalçın'ın 6 yıl önce kaldırıldığı Nazilli Devlet Hastanesinde gerekli müdahalenin yapılmadığı iddiasıyla doktor P.G.O.'dan davacı olmuştu.

A+A-

(SİMGE ATA) Gazetemize davanın sonuçlandığını belirterek çıkan karar karşısında itirazının olduğunu ifade etmişti. Doktor P.G.O.'nun avukatları Hukukçu Hekim Rayhan Bozabalı ve Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı Gülce Candemir, baba Cemal Yalçın'ın ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını savunarak, müvekkilini günah keçisi ilan etmeye çalıştığını aktardı.

1 Ağustos 2013 tarihinde kusma ve ishal şikayeti ile Nazilli Devlet Hastanesine kaldırılan Ahmet Yalçın, buradaki ilk müdahalenin ardından acil hekimleri tarafından taburcu edilmiş, aynı gün gece 03.00 sıralarında yatağında kasılmış halde bulunmuştu. Yalçın ailesi oğullarını tekrar Nazilli Devlet Hastanesine kaldırarak şifa aramaya başlarken buradan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Ahmet'e beyin iltihabı olarak bilinen ensefalit sekeli teşhisi konuldu. Baba Cemal Yalçın acile kaldırıldığı sırada doktor P.G.O.'nun bir takım ihmalleri olduğunu düşünerek doktoru mahkemeye verdi. 6 yıldır devam eden mahkemenin 29 Mart 2019'da görülen duruşmasında verilen kararda doktor P.G.O.'ya 7 bin 500 TL para cezası verilmesinin haksızlık olduğunu savunarak çeşitli iddialar ortaya atan babaya, P.G.O.'nun avukatları Gülce Candemir ve Rayhan Bozabalı’dan açıklama gecikmedi. P.G.O’nun avukatları, henüz kesin karara bağlanmayan dava sonucuna ilişkin baba Yalçın'ın kullandığı ifadelerle konuyu saptırmaya çalıştığını söyleyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TANIĞIN İFADESİ İLE BABANIN İFADESİ UYMUYOR
Hekimin avukatları Candemir ve Bozabalı, Ahmet'in rahatsızlandığı gün ambulans çağıran tanık İ.D.'nin ifadeleri üzerinden konuyu anlatarak "İ.D. 3 Ağustos 2013 tarihinde verdiği ifadede Ahmet Çakır’ın kendisinin işlettiği büfeye saat 12.50’de üstü tozlu ve ayakta zor durur biçimde gelmiş olduğunu ve 10 dakika arayla kusmaya başladığını, kendisinin Ahmet’e bunun nedenini sorduğunu ve cevap olarak Ahmet'in simitten zehirlendiğini söylediğini ifade etmiştir. Bunun üzerine İ.D. simitten zehirlenmesinin mümkün olmayacağını bu işte bir başka etken olduğunu ifade etmiştir. Bu sebeple her ne kadar Ahmet Çakır’ın babası Cemal Çakır’ın 2 Mayıs 2019 tarihinde Hedef Gazetesi'ne verdiği demeçte oğlunun okulda rahatsızlandığını ve aniden gelişen yüksek ateş sebebiyle acil servise kaldırıldığını belirtmiş olsa da Ahmet’in babasının yanlı olarak verdiği ifadenin gerçeği yansıtmadığı tanık ifadesi ile de ortadadır. İ.D. Ahmet Çakır’ın bir şey kullanmadığını söylemesi üzerine karnından tutup 'doktor' diye seslendiğini duyunca ambulans çağırmıştır. Bir kişinin aynı anda iki farklı yerde bulunması fizik kurallarına göre mümkün olmayacağı için baba Cemal Çakır’ın oğlunun okulda bulunduğu sırada ambulans çağrıldığı ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır. Üstelik yapılan tahkikat ve soruşturma neticesinde Ahmet Çakır’ın bir gece önce evinde kalmadığı baba Cemal Çakır’ın oğlunu Nazilli Devlet Hastanesi’nde görene kadar yaklaşık 24 saattir görmediği de anlaşılmıştır.” dedi.

"MADDE KULLANIMI İHTİMALİNİ KABUL ETMEYİP GÜNAH KEÇİSİ ARIYORLAR"
P.G.O’nun avukatları Hukukçu Hekim Rayhan Bozabalı ve Sağlık Hukuku Bilim Uzmanı Gülce Candemir baba Çakır'ın "Oğlumu hastaneye kaldırdığımız gece de uyuşturucu madde kullanmış olabileceğini söylediler. Bunun da doktoru korumak için yapılmadığını düşünüyorum. Çünkü oğlum böyle bir şey yapmaz" ifadelerinde de çelişkili olduğunu kaydetti. Candemir ve Bozabalı, baba Cemal Çakır'ın Ağustos 2013'teki ifadesinde "Bizden habersiz içiyorsa bilmiyoruz" sözlerini kullandığını söyledi. Bu ifadelerin gazetemize verilen demeç ile uyuşmadığını dile getiren Candemir ve Bozabalı, "Olayın üstünden 6 sene geçtikten sonra Hedef Gazetesi'ne verilen demeçte bu kadar kesin yargılar ile 'oğlum böyle bir şey yapmaz' ifadesi bir çelişki yaratmaktadır. Ne yazık ki aile oğullarının madde kullanmış olabileceğini ihtimalini kabullenmek istemediği için adeta bir günah keçisi arama çabasına girmişler, mahkeme sürecinde alınan her raporda kusursuz bulunan müvekkili hedef kitle haline getirmişlerdir. Oysa Ahmet’in madde kullanmış olabileceği yönündeki beyan Nazilli Devlet Hastanesinde yoğun bakımda yattığı sırada hekimlerin yakınlarına sordukları soru üzerine bizzat onlar tarafından ifade edilmiştir" ifadelerini kullandı.

"AİLE EKONOMİK ÇIKAR GÜDÜYOR"
Müvekkili Doktor P.G.O.'ya verilen 7 bin 500 TL para cezasının kesinleşmediğini aktaran Avukat Gülce Candemir ve Rayhan Bozabalı çıkan bu karar karşısında ailenin maddi çıkar gözettiğini ifade etti. Avukatları , "Kişinin haberde kullandığı ifadede; 'bir hayat 7500 TL mi eder', 'bugün bir köpeğe çarpsanız daha pahalı' şeklindeki ifadesinden anlaşılacağı üzere aile ekonomik çıkar gütmekte ve çıkarlarına bir mağduru ortak ederek kazanç sağlama gayesindedirler. Son zamanlarda hekime olan şiddetin, baskının artmasının üzerine ailelerin tıbbi gerçekleri kabullenememeleri nedeni ile hekime olan tazminat amaçlı davaları hekimlerin mesleklerinin yapmasının önüne geçmektedir. Bu gidişat toplumun sağlık hizmeti alabileceği kişileri avuç içi kadar kişiye indirecek bu durum büyük toplumsal ve sağlık sorunlarına neden olacaktır. Kişilerin daha duyarlı olması gerekmektedir" dedi.
Dava süresine ilişkin de kesin bilgi veren hukukçular, baba Çakır'ın belirttiği gibi kesinleşen bir karar söz konusu olmadığını, dosyanın istinaf mahkemesine giderek inceleneceğini dile getirdi.

cikarlarina-bir-magduru-ortak-ediyorlar-104800-4d7cbb723bfe8c0c42d6ea0a090dc345.jpgcikarlarina-bir-magduru-ortak-ediyorlar-104800-5d5b41dc8efc8a04aeccb0c180e725d5.jpegcikarlarina-bir-magduru-ortak-ediyorlar-104800-6dc8dbb06e845aa25f30157bd17c1116.jpgcikarlarina-bir-magduru-ortak-ediyorlar-104800-a801c3f3e41c28c4b067eee0b5874d83.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.