Çine’de ‘Maden Komisyonu’ kuruluyor

Çine’de ‘Maden Komisyonu’ kuruluyor

Çine Belediye Meclisi’nin Eylül ayı meclis toplantısında

A+A-

MURAT TAN- Çine Belediye Meclisi’nin Eylül ayı meclis toplantısında, Çine Belediye Meclis Üyesi ve EYSİM Mineral Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Demir’in teklifiyle kurulması gündeme gelen Yeraltı Kaynakları Komisyonu ve Engelliler Komisyonu’nun üyeleri belirlenecek.  Çine Belediyesi’nin geçtiğimiz meclis toplantısında, Cumhur İttifakı’nın Çine Belediye Meclisi Üyesi ve EYSİM Mineral Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Demir’in teklifi üzerine kurulması kararlaştırılan Yeraltı Kaynakları Komisyonu ve Engelliler Komisyonu’nun üyeleri ve görev süresiyle birlikte çalışma, usul ve esasları, 3 Eylül’deki meclis toplantısında masaya yatırılacak.

KOMİSYON ÜYELERİ BELİRLENECEK

Çine Belediye Meclisi’nin Eylül ayı meclis toplantısı, 3 Eylül Salı günü saat 15.00’te, Belediye Havuzlu Tesisler Sosyal Tesisler Toplantı Salonu’nda yapılacak. 7 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlanacağı toplantıda, Çine Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda EYSİM Mineral Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Demir’in teklifiyle kurulması kararlaştırılan, Yeraltı Kaynakları Komisyonu ve Engelliler Komisyonu’nun üyelerinin kaç kişiden oluşacağıyla birlikte görev süreleri de belirlenecek.

MADENLER MERCEK ALTINA ALINACAK

Geçtiğimiz Ağustos ayındaki meclis toplantısında, Cumhur İttifakı’nın Çine Belediye Meclisi Üyesi Demir’in, Çine Belediyesi olarak maden ile ilgili gerekli araştırma ve çalışmanın yapılmadığı ve bu konuda bir araştırma komisyonu oluşturulması talebinde bulunması üzerine gündeme alınan Yeraltı Kaynakları Komisyonu, maden zenginliğiyle bilinen ve zaman zaman maden karşıtı eylemlere sahne olan ilçede, madenlerle ilgili olumsuz türlü algılara karşı, belediye eliyle şeffaf, kapsamlı, tarafsız ve bilimsel araştırma yapılabilmesinin de önünü açacak. Engelliler Komisyonu’nun da kurulmasının gündeme alınacağı toplantıda, komisyon üyeleri ve görev süreleri de belirlenecek.

ÇİNE’DE BİR İLK OLACAK

Öte yandan Demir’in, geçtiğimiz toplantıdaki teklifle ilgili konuşmasında, “Yeraltı kaynakları madenler bizim zenginliklerimiz bunları değerlendirmemiz gerekiyor. Burada birileri kasti olarak bu çalışmalara karşı çıkıyor. Farklı hesaplar peşinde koşuyorlar. Kulaktan dolma bilgilerle fikirlerle değil, bilimsel olarak araştırılıp neler yapabiliriz buna bakmak lazım. Çine maden zengini bir yerleşim yeri ve bir çok aile geçimini buradan sağlıyor. Maden sektörü, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir komisyon kurulmasını talep ediyorum” sözleri sonrasında Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer’in de masaya yatırılmasını uygun bulduğu her iki komisyonun kurulması, Çine’de bir ilk olacak. Çine Belediye Meclisi’nin Eylül ayı meclis toplantısında ayrıca, belediyenin 2020 mali yılı ve izleyen iki yılın gelir-gider bütçesiyle performans programı, 2020 yılı belediye tarifeleri, Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikasına üye olunması, Engelli vatandaşlara havuz hizmetlerinin ücretsiz olmasıyla KKTC’deki Büyükkonuk Belediyesi ile kardeş kent olunması da görüşülecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.