Çine'de maden ocağı kurulması meclis gündeminde

Çine'de maden ocağı kurulması meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Çine’de tarım ve orman alanının bulunduğu yerde maden ocağı kurulmasını Meclis gündemine taşıdı.

A+A-

HABER MERKEZİ- Çine’de kurulması planlanan maden ocağı konusunu meclise taşıyan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, sorularının Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanmasını istedi.

Çine’ye bağlı Mutaflar Mahallesi mevkiinde Aktaş Maden Taahhüt İnşaat Oto Hayvancılık Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından maden arama faaliyeti için ÇED başvurusunda bulunulduğunu belirten Bülbül, “Şirketin projenin tanıtım kısmında 1.307,63 Hektarlık ÇED alanı içerisinde gerçekleştirileceği, sahada tarım ve orman alanının bulunduğu, maden için patlatma yöntemi kullanılacağı, bu yönteminde toz emisyonu ve araçların gürültü kirliliği oluşturacağı belirtilmiştir. ÇED başvuru dosyasında ise şirketin toplam ruhsat sahası 1.732,68 Hektar olarak gösterilmiştir. Yani ÇED raporu alınan alan ile ruhsat alanı birbiriyle uyuşmamaktadır. Oysa ruhsat sahasının tamamını kapsayacak biçimde ÇED raporu hazırlanmalıdır” dedi.

Bülbül ayrıca ÇED başvuru dosyasında ruhsat alanı içerisinde konutların olduğunu belirtilerek fotoğrafların yayınlandığını söyledi. Bülbül, bunların yanı sıra ÇED alanı içinde zeytin ağaçlarının bulunduğu, ruhsat alanı içinde de zeytin ağaçları olduğu, Mutaflar Köyünün Murtab mevkiinde Helenistik döneme ait oda tipi Talos ve Karya tipi mezarlar olduğu tüm bunlara rağmen 250-300 metrekarelik bir alanda numune amaçlı patlatma yöntemiyle maden çıkarma çalışmaları yapıldığı ifade etti.

Bülbül, Bakan Kurum’un yanıtlaması talebiyle şu soruları aktardı:
Adı geçen şirketin ruhsat faaliyetleri durdurulmuş mudur? Durdurulduysa nedeni nedir?
Ruhsat sahasının tamamı için ÇED başvurusu yapılmamıştır, ÇED sürecini durdurmayı düşünüyor musunuz?
Ruhsat sahasına yakındaki yerleşim alanları olarak köy merkezleri gösterilmiştir. Ancak köy merkezi dışında da evler olduğu ÇED başvurusunda görülmektedir. Yerleşim yerlerine bu kadar yakın derecede maden tesisi kurulması ilgili mevzuata aykırıdır. Bu konuda, ÇED sürecini durdurmayı düşünmüyor musunuz?
Madenin çıkarılması aşamasında yapılacak patlatma işleminin insan sağlığına etkileri ve ekolojik zararın ne olacağı araştırılmış mıdır? Ayrıca deprem bölgesi olan Aydın’da yapılacak patlatma işleminin riskleri araştırılmış mıdır?
Yönetmeliğe göre çalışma yapılacak sahanın zeytin ağaçlarına olan uzaklığı en az 3 km olmalıdır. ÇED başvurusu incelerken, bu koşulu göz önünde bulundurarak başvuruyu reddedecek misiniz?


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum