”Çine’de seçim sonuçlarını DP belirledi”

”Çine’de seçim sonuçlarını DP belirledi”

Demokrat Parti (DP) Çine İlçe Başkanı Gültekin Alp Akbay, 1999’a kadar Çine’yi DP’li belediye başkanlarının yönettiğini söyleyerek DP’yi Çine’de kimsenin yok sayamayacağına dikkati çekti. 

A+A-

(MURAT TAN)  Büyükşehir Yasası’ndan önce Aydın İl Genel Meclisi’nde Ege Bölgesi’ndeki tek DP’li meclis üyesi olarak yer alan Çine’deki siyasetin önde gelen isimlerinden Gültekin Alp Akbay, 5 yıl ara verdiği siyasete, yerel seçim sürecinde DP Genel Başkanı Gültekin Uysal tarafından ilçe başkanı olarak atanarak geri döndü. Yerel seçim sürecini değerlendiren Akbay, Çine’nin yıllarca DP’nin kalesi olduğunu belirterek, son yapılan yerel seçimde hedefledikleri oyu alamadıklarını ancak belirleyici unsur olduklarını söyledi.

Aydın’da seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte oy sonuçlarının AK Parti ve CHP adayı lehine gidip geldiği ender ilçelerden biri olan Çine’de az farkla ipi Millet İttifakı’nın CHP’li belediye başkan adayı Enver Salih Dinçer göğüslerken 1950’den bu yana kesintisiz her yerel seçim sürecinde aday çıkartan DP’nin bu dönemde de aday çıkarması, ilçedeki dengeleri de doğrudan doğruya etkiledi. Seçim sürecinde sahadaki çalışmaları, DP olarak üstlendikleri vizyon ve misyona ilişkin çarpıcı açıklamalar yapan DP Çine İlçe Başkanı Gültekin Alp Akbay, “Çine’de hiç kimse DP’yi yok sayamaz” diye konuştu. 

“ALDIĞI 526 OYU KÜÇÜMSEMEMEK  LAZIM”

Çine’de seçim sürecinde sahada kapsamlı bir çalışma ortaya koyduklarını vurgulayan Akbay, “Diğer siyasi rakiplerimiz bizi kendi rakiplerine alet olmakla suçladı. Buna rağmen biz çok iyi bir mücadele verdik. Şu da var ki bizim DP olarak yok sayılmamız akla ve mantığa aykırıdır. Çine’de DP’nin seçim sonuçlarını etkileyebilme potansiyelini herkes gördü. DP Belediye Başkan Adayımız Ahmet Zühtü Soydar 526 oy aldı ancak başkanın 300 küsur farkla seçimleri aldığı Çine’de aldığımız oyu küçümsememek lazımdır” dedi.  Seçim sürecinde DP hakkında çok konuşulduğunu söyleyen Akbay, “Demokrat Parti A partisinin önün kesmek ya da B partisine destek olmak niyetiyle aday çıkartılan bir parti olarak görüldü. Bu tür düşünceleri ve düşünce sahiplerini asla muhatap almadık. Partimiz 1950’den beri Çine’de her dönem adayını hep çıkartmıştır. Bu gerçeğin de dikkate alınması gerekiyor” diye konuştu. 

“AK PARTİ SEÇİMİ KAYBETMESİNİN SUÇUNU DP’YE ATTI”

Seçim sürecinde sağın oylarını bölmekle suçlandıklarına dikkat çeken Akbay, sağın oyunu bölenlerin DP’den ayrılıp AK Parti’de siyaset yapan kişiler olduğunu belirtti. AK Parti’nin seçimi kaybetmesinin suçunu DP’nin üzerine atmasının laf kalabalığından başka bir şey olmadığını söyleyen Akbay, “AK Parti’nin aday gösterdiği arkadaş AK Partili değildir, AK Parti’nin kayıtlı üyesi olmadığını kendisi seçim konuşmalarında belirtmiştir. Seçim kaybetmesinin suçunu Demokrat Parti’nin üzerine atması tamamen laf kalabalığından ibarettir. Demokrat Parti’nin bireysel olarak hiç kimseyle alıp veremediği yoktur. Demokrat Parti ilçemizde yapması gereken temsil görevini 1950’den bu yana kesintisiz her yerel seçim döneminde aday çıkartarak yerine getirmiştir” ifadelerini kullandı. 

“PARAYLA DEĞİL ÖZGÜVENİMİZLE SİYASET YAPTIK” 

DP’nin hazine yardımından mahrum olduğunu buna rağmen Çine’de tüm köyleri ziyaret ettiklerini anlatan Akbay sözlerine şöyle devam etti: “Çok düzeyli seviyeli bir çalışma yaptık. 65 köyümüzün 65’ini ziyaret ettik. Halkla kucaklaştık. Parayla değil özgüvenimizle siyaset yaptık. Partimizin içinde bulunduğu durum belli, aldığımız oy bizim hedeflediğimiz bir oy değil fakat içinde bulunduğumuz şartlara rağmen azımsanacak bir oyda değil” Seçim süresince diğer partilerin DP’yi yok saydığını söyleyen Akbay, “Hiç kimse Demokrat Parti’yi hesap etmeden bu tür çalışmaların içine girmemelidir. Demokrat Partiyi hiç kimse yok farz edemez biz bu seçimde bu şekilde bir muamele gördük. Aslında belirleyici bir unsur olduk. Bizi yok farz eden güç odakları oldu. Ayrıca basın da bizi yok farz etti. Diğer siyasi rakiplerimiz bizi kendi rakiplerine alet olmakla suçladı. Buna rağmen biz çok iyi bir mücadele verdik” dedi.

 “PARTİMİZİN GENÇLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR” 

Partinin gençleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Akbay, “Partimizin iyi bir kadrolaşmaya ihtiyacı var Gençleştirilmesi gerekiyor. Gençlere yönelik bir parti politikası ilçemizde maalesef oluşturulamamış ben bu konuda genç arkadaşlarımızla istişare halindeyim. Bu konuda yapılması gereken çalışmalarımızı planlayıp tasarlıyoruz. Genç arkadaşlarımızı yönelik demokrat düşünceye sahip demokrat alt yapıya sahip genç arkadaşlarımızı tespit edip bunları önce partiye kazandırmamız daha sonrada aktif siyasetin içine sokmamız gerektiğini düşünüyorum. Çalışmalarımız bu yönde olacak. Demokrat partinin her zaman olduğu gibi bundan sonrada aktif olmasının önünü mutlaka açmamız gerekiyor” diye konuştu.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum