Çine’de yatırım atağı 2020’de başlıyor

Çine’de yatırım atağı 2020’de başlıyor

Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, 2020 yılında hayata geçirecekleri vizyon projeleriyle birlikte halihazırda devam eden belediye çalışmalarına dönük özel açıklamalar yaptı.

A+A-

MURAT TAN- 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden halkın teveccühüyle Çine Belediye Başkanı seçilen Enver Salih Dinçer,  seçimlerin ardından ilk 6 aylık süreçte borç ödemelerine ağırlık verdiklerini, 2020 yılı Ocak ayı itibariyle seçim döneminde de vaatleri arasında yer alan özellikle tarımsal projelere dönük olarak düğmeye basacaklarını söyledi.

“2020’de projelerimizle tekrar sahaya ineceğiz” diyen Başkan Dinçer,2020’de ilçeye yeni bir otel kazandıracaklarını, kreş ve kültür merkezi kazandırmak için de çalışma başlatacaklarını da belirtti. 2020 yılında Çine’de ilk kez Güney Ege Uluslararası Organik Memecik Zeytin ve Zeytinyağı Festivali düzenleyeceklerini de söyleyen Başkan Dinçer, ilçenin tanıtımıyla ilgili de projeler geliştireceklerini vurguladı.

3 hafta önce köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerine kapsamlı ziyaretler başlattığını söyleyen Başkan Dinçer, 72 mahallenin de talep ve sorunlarını da ilk 6 aylık periyotta birebir ev ziyaretleriyle dinlemeye devam edeceğini de kaydederken, Çine’nin nüfusunun artması için geçtiğimiz süreçte çalışma yaptıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyleyerek, “Hükümetimiz nüfusumuzu artırmak için Çine’ye cezaevi getiriyor. Eğer Çine’nin nüfusu cezaevi ile artacaksa artmasın istiyoruz” dedi.

“ÇİNE YEM FABRİKASI BÜYÜKŞEHİRE DEVREDİLECEK”

Yeni dönemde tarımsal projelere ağırlık vereceklerini söyleyen Dinçer, “Biz özellikle çiftçilerimizin son zamanlarda sıkıntılı bir dönemden geçtiğinin farkındayız. Projelerimizi Çine’de çiftçilerimize destek olacak mahiyette geliştirme kararı aldık. Bu dönem tarımsal projelere ağırlık vereceğiz. Büyükşehir ile ortaklaşa yürüttüğümüz Ege-Et ve Ege-Yem projelerimiz devam ediyor. Ayrıca süt toplama işine gireceğiz. Son zamanda ilçemizde yüksek miktarda süt üretiliyor ancak bu biraz tekelleşmeye gitti. Biz bu tekelleşmeyi kırmak için süt toplama tesisi kurmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili projemizi hazırladık. Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) destek alabilirsek süt toplama işine gireceğiz. Bununla birlikte yem projemiz de hızlanacak. Şu anda yem fason olarak üretiliyor. Eski Çine Yem fabrikamızı Büyükşehire devredeceğiz. Onunla birlikte kendi yemimizi de artık kendimiz üreteceğiz” diye konuştu.

“ESKİ AYDIN YOLU TARIM YOLU OLACAK”

Seçimlerden sonra büyükşehir de dahil olmak üzere tüm ilçe belediyelerinin soluk alma dönemine girdiğini söyleyen Dinçer, “Projelerimizi hazırlıyoruz. 2020’de projelerimizle tekrar sahalara ineceğiz. İlçeye doğalgaz yeni geldi. Doğalgaz gelmesi nedeniyle yollarımız kazıldı. Doğalgaz ana hattı döşemesinin ardından evler talep ettikçe sokaklarda yan kılçık hatlar oluşuyor. Bu yüzden yollarımız yenilemedik ve ufak tamiratlarla geçiştirdik. Yeni Mahalle ve Sarıoğlu Mahallesindeki hat çalışmaları bitti. 2020’nin ilk aylarından itibaren oradaki tüm yollarımızı yenileyeceğiz. Doğalgaz çalışması 2020’nin başından itibaren Hamidabat Mahallesinden itibaren başlayacak. Köy yolları çalışmalarımız da devam ediyor. Büyükşehir ile ortaklaşa  ‘Eski Aydın Yolu’ üzerinde ‘Tarım Yolu Projesi’ni hayata geçireceğiz. Biz bunun bir kısmını gerçekleştirdik. Eski Aydın Yolu’nu asfaltlayıp traktörlerin ve iş makinelerinin Tarım Yolu olarak kullanmaları için açacağız. Geçtiğimiz dönemde bunun bir kısmı bitmişti. 2020 yılı yaz aylarında çalışmaları devam ettireceğiz. Ayrıca Akçaova’da kanalizasyon çalışmaları son aşamaya geldi. Arıtmayla ilgili Büyükşehir ihaleye çıkıyor biz de taş döşeme işini yapacağız” dedi.

“20 ODALI 40 YATAKLI OTEL İNŞAATI BİTİYOR”

İlçeye yeni bir kültür merkezi kazandıracaklarını belirten Dinçer, “Şu anda kullandığımız ilçemizdeki kültür merkezi binası talebimizi karşılamıyor. Büyükşehir ile konuştuk, projemiz çizildi. Cumhuriyet Mahallesinde Cumhuriyet Parkının yanına yeni kültür merkezimizi yapacağız. Cumhuriyet Parkı’nın tekrar düğün salonu ve hafta içinde de vatandaşlarımızın gidip oturabileceği park olarak yeniden düzenlenmesini sağlayacağız. Kültür merkezimizin yapılmasıyla birlikte eski kültür merkezimizi yıkıp orayı Atatürk Parkı ile birleştireceğiz. Atatürk Parkı’nı da büyütüp aynı Kuvayi Milliye Parkı gibi bir hale dönüştüreceğiz. Cumhuriyet Mahallesinde otel inşaatımız son aşamasında. İlçemizde aynı zamanda otel sıkıntısı da var. Şu anda sadece Şoförler Odasının çalıştırdığı bir otelimiz var ve kapasitesi yeterli değil. Biz Cumhuriyet Mahallesi’nde yirmi odalı kırk yataktan oluşan hem yazın bahçesinde düğünlerin de yapılabileceği bir oteli hayata geçireceğiz. Şehirden uzak Cumhuriyet Stadı’nın karşısındaki bu otel inşaatımız devam ediyor. 2020’de inşaatı tamamlanacak” diye konuştu.

“ZEYTİNYAĞI FABRİKAMIZ PİYASAYI DENGELİYOR”

Çine Organize Sanayi Bölgesinde organik zeytinyağı fabrikasının geçtiğimiz yıl faaliyete geçtiğini hatırlatan Dinçer, devam eden çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu yıl daha profesyonel bir şekilde süreci götürüyoruz. Bu sezon rekoltemiz daha yüksek. İnsanlar artık soğuk sıkım zeytinyağı fabrikasında zeytinleri sıktırdıklarında zarar etmediklerini ve kilo kaybı yaşamadıklarını da öğrendiler. Gönül rahatlığıyla bizim tesisimizden de zeytinlerini sıktırabiliyorlar. Biz üreticilerimizin evlerinden, araçlarımızın girebileceği zeytinliklerden kasalarla zeytinleri alıp sıktığımız yağı da teslim ediyoruz. Bu sezon 4 ton zeytinyağı sıkımı gerçekleştirdik. Sıkım ücretini de piyasadan biraz daha düşük belirledik. İnsanların kafasında önceden soğuk sıkım fabrikada 8 kiloda bir kilo vereceği düşüncesi vardı. Yani insanlarımız öbür fabrikalarda 4 kilo zeytinden 1 kilo yağ elde edebileceğini düşünüyordu. Biz bu algıyı kırdık. Bizim burada amacımız bu işi yapanları zarar uğratmak değil piyasada aynı zaman bir denge unsuru olabilmekti. Fabrikalar zeytini KDV dahil 23 kuruşa sıkıyor, bizse KDV ile birlikte kilogramını 20 kuruşa sıkıyoruz. Bu bizim düşük fiyatımız bile 1 tonda 30 liralık fark yapıyor” dedi.

“ÇİNE’NİN ÜRÜNLERİ ANKARA’DA SATIŞA SUNULACAK”

Ankara’daki Çankaya Belediyesi’nin açacağı tanzim satış mağazalarında Çine OSB’deki belediye tesislerinde üretilen zeytinyağı, zeytinyağlı sabun ile birlikte Çine Topçam Madran Suyu’nun da yerini alacağını söyleyen Dinçer, “Oradaki tanzim satış mağazaları ciddi rağbet görürse Ankara’daki diğer semtlerde de bu mağazaları çoğaltacaklar. Bizim Çankaya’daki tanzim satış mağazasına girmemiz demek, Türkiye’deki çoğu insanın bizi tanıması demektir. İstanbul’a gidişimizin de bu vesileyle önü açılır. Ev kadınlarımızın ürettiği salça, makarna, mantı gibi ev ürünlerinde de markalaşabilirsek bunların da satışını orada yapabileceğiz.  Çankaya Belediyesi ile bu bizim için örnek proje olacak. Diğer belediyelerle de bunu geliştirip büyütebiliriz. Amacımız Çine’deki zeytinyağının şu anki satış değerinden bir tık fazlaya tüketiciye ulaştırabilmektir. Buradan toptan zeytinyağını alıp paketleyip perakende satışını yapan aracılar çok para kazanıyor. Biz aracıyı aradan çıkarıp araya belediyeyi sokmayı düşünüyoruz. Bizim amacımız para kazanmak değil üreticiye para kazandırmaktır” diye konuştu.

“OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR İÇİN KREŞ YAPACAĞIZ”

İlçedeki kadınların belediye destekleriyle seramik ve çini çalışmalarının devam ettiğini 2020 yılında ayrıca okul öncesi çocuklar için kreş yapımı için de çalışma başlatacaklarını söyleyen Dinçer, “Akçaova’daki çömlekleri kadınlarımız üretiyor. Bu çömleklerin üzerine ilçemizdeki ev kadınlarımız seramik işleme yapıyorlar. Büyükşehir Yasasında sonra ilçe belediyeleri olarak tek başımıza üst yapı yapamıyoruz. İlçe belediyesi olarak halk eğitim kurslarına ve aynı zamanda ev hanımlarının ekonomilerine katkı sağlayacak projelere ağırlık vermeye başladık. Bununla birlikte bu önümüzdeki dönemde en önemli projemiz okul öncesi çocuklar için kreş yapacağız. Özellikle kreşimizin diğer kreşlerden farkı ilk günden itibaren çocuklarımıza İngilizce öğretmek olacak. Sosyal, müzik dersleri, yabancı dil, halk oyunları etkinlikleri de düzenleyeceğiz. Bu kreşimizi Çine Topçam Madran Şişeleme Tesisleri’nin arkasındaki yaklaşık 2 dönümlük arazide kuracağız. Aynı zamanda bahçesinde de çocuklarımızın oynayabileceği park yapacağız. İzmir’deki ‘Masal Evi’ ve Didim Belediyesi’nin açtığı kreşi yerinde inceledik. Şu anda proje hazırlık aşamasındayız” dedi. 

“ULUSLARARASI ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ DÜZENLEYECEĞİZ”

20-21-22 Mart 2020’de Çine’de ilk kez Güney Ege Uluslararası Organik Memecik Zeytin ve Zeytinyağı Festivali düzenleyeceklerini belirten Dinçer, “Bunu sadece Çine Belediyesi olarak biz yapmıyoruz. TARİŞ ile birlikte 17 zeytinyağı fabrikada bu festivalde paydaş olacak. Klasik bir festival havasında zeytinyağlarını tanıtım için sıralamaktan çok bizim ilkini gerçekleştireceğimiz festivalde çalıştay ve tadım paneli de düzenlenecek. Yine uluslararası mecrada zeytin ve zeytinyağıyla ilgilenen, bu işe gönül veren yerli ve yabancı profesör ve akademisyenlere belediyemize ait bir zeytinlikte sembolik ağaç plakası da vereceğiz. Böylelikle festivalde kendilerini de zeytinciliğe sağladıkları katkı ve destekler nedeniyle onore etmiş olacağız. İstanbul’da yaşayan bazı sanatçılar da bu festival vesilesiyle gelip ilçemizde fotoğraf çalışması yapacaklar. Böyle bir çalışma içerisine giriyoruz. Festivalimizin adının özellikle Güney Ege olmasının da özel bir sebebi var. Memecik zeytini konusunda pilot bölge olmak istiyoruz. Bu zeytini ön plana çıkarmamız lazım. Bizim memecik zeytini bu bölgede üretilen en kaliteli zeytindir. Bir de Kuzey Ege’nin zeytini daha kaliteli algısı da var. Bu algıyı da kırmamız lazım” diye konuştu.

“NÜFUSUMUZ CEZAEVİYLE ARTACAKSA ARTMASIN”

Çine’nin nüfusunun artması için geçtiğimiz süreçte çalışma yaptıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyleyen Dinçer, “Gençlerimizin bir kısmı Çine’den Didim, Kuşadası, Bodrum ve Marmaris gibi turistik yerlere çalışmaya gidiyor. Gençlerimiz köyde tarımla uğraşmaktansa otellerde bahçıvanlık, komilik yapmak daha çok işlerine geliyor. Orta yaştaki insanlarımızsa çocuklarını okutma bahanesiyle il merkezine gidiyor. Nüfusumuz bu nedenle azalıyor. Nüfusu artırabilmeyi tek başımıza başaramadık. Çine’nin nüfusunun artışı, hükümet olarak özellikle tarımsal ürünlerin işleneceği fabrikalar sayesinde olabilir. Çine’ye nüfusumuzu artırmak için hükümetimiz cezaevi getiriyor. Eğer Çine’nin nüfusu cezaevi ile artacaksa artmasın istiyoruz. Bunun yerine Çine OSB’ye yeni yeni yatırımlar gelsin. Cezaevinin yeri üniversitenin tam karşısında kalıyor. Karakollar Mahallesi’ndeki bir merada yapılacak. Cezaevinin gelmesi kötü, cezaevinin yeri cezaevinin gelmesinden daha kötü. Biz cezaevinin yerine kesinlikle karşıyız. Silivri denilince hani akla cezaevi gelir ya biz Çine deyince cezaevi ile değil köftemizle zeytinimizle anılmak istiyoruz.

cinede-yatirim-atagi-2020de-basliyor-tek-haber-ozel-142126-3065fd02bfcec7c8bb2bd2c52d13d094.jpgcinede-yatirim-atagi-2020de-basliyor-142126-a7042448bf7540809e7a3fe00e19d057.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.