Çıraklıktaki hayalini emeklilikte gerçekleştirdi

Çıraklıktaki hayalini emeklilikte gerçekleştirdi

​​​​​​​Aydın’da anahtarcılık ve çilingirlik yapan Cengiz İlhan, 10 yaşında çırak olarak tanıştığı anahtarcılığa 50 yaşında sonra dükkan açarak yeniden başladı.

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA - Bir dönem astsubaylık da yapan İlhan, 2002 yılında açtığı işletmede işini severek yaptığını söyledi.
Aydın’ın Efeler ilçesinde anahtarcılık ve çilingirlik yapan Cengiz İlhan (72), meslekteki hikayesiyle şaşırtıyor. 10 yaşında babasının demirci ustasının yanına çırak olarak vermesiyle anahtar ve kilitle tanışan İlhan, mesleğe küçük yaşta tutuldu. Bir süre eğitim hayatı devam eden İlhan, bir dönem de astsubaylık görevini yerine getirdi. Farklı işlerde uğraşsa da çocuklukta öğrendiği anahtarcılığı unutmayan İlhan, 52 yaşında yeniden esnaf olmaya karar verdi. 2002 yılında Efeler’deki Meşrutiyet Mahallesi’nde dükkan açan İlhan, yaklaşık 20 yıldır mesleğini severek yaptığını söyledi. Anahtarla ve kilitle 1958’de tanıştığını belirten İlhan, günümüzde çırak yetiştirmenin zor olduğunu ifade etti. 

KİLİT MERAKI ÇOCUKKEN BAŞLADI 

Meslekteki çıraklık dönemini anlatan İlhan, “İlkokuldayken yaz döneminde babam demirci ustasının yanına çırak olarak verdi. Henüz 10-11 yaşlarındaydım. O dönem anahtarcılık ayrı bir meslek değildi. Anahtar ve kilit işlerine demirciler bakardı. Bir gün ustam kahvehanedeyken dükkana bir bozuk kilitle müşteri geldi. Ben de elimden geldiğince tamir ettim. Ustam gelip yaptığımı görünce bana ‘kalfa artık kilitlere sen bak’ dedi. O dönemde kilide merakım başladı” dedi.     

ARKADAŞ TAVSİYESİ DÜKKAN AÇTIRDI 

Çıraklığın ardından eğitim hayatına devam ettiğini belirten İlhan, “1967’de Hava Astsubay Okulu’ndan mezun oldum. Yıllarca astsubaylık yaptım. Bu görevden ayrıldıktan sonra bir müddet çalışmadım. O dönem eski asker olan ve kendisi de anahtarcılık yapan bir arkadaşıma yardım ediyordum. Sonra bana da dükkan açmayı teklif etti. Ben de çıraklık hayalim olan mesleğe geri döndüm. 2002 yılında şuan işlettiğim dükkanımı açtım. İşimden de memnunum. Müşterilerim de memnun. Bazen onların güzel düşüncelerini söylemesi paradan daha değerli” diye konuştu. 

“BULMACA ÇÖZMEYE BENZİYOR”

Anahtarcılığın kendisi için bir hobi olduğunu belirten İlhan, çilingirliği ise bulmaca çözmeye benzetti. Özellikle çilingir işinde sabırlı olmanın önemine vurgu yapan İlhan, “Vatandaşın malına zarar vermeden nasıl açarım diye düşünmek gerekiyor. Bazen standart yöntemlerle açılmayan kapılar da oluyor” dedi. Anahtarcılığı seven biri için güzel bir meslek olduğunu belirten İlhan,  pandeminin anahtarcılık mesleğini çok fazla etkilemediğini dile getirdi. 

ÇIRAK YETİŞMİYOR 

Meslekte devrin çok değiştiğini söyleyen İlhan, “Ben çıraklık yaptığım dönemde yanlış yapmaktan korkardım. Ustamdan ziyade yaptığım yanlışı babam duyarsa diye çekinirdim. Şimdi çırak geliyor. Biraz sert baksanız ailesi ertesi gün  çıkıp geliyor. Usta – çırak iletişimi çok değişti.  Biz gelen çocuk işi öğrensin hatta meslek sahibi olsun diye istiyoruz. Ama karşı taraf öğrenmeye çalışmalı. Kırmadan gerekli uyarı yapılmalı” dedi. Yazın gelen çırakların devamlılığı olmadığını ifade eden İlhan, gelecek çocuğun içinde merak da olması gerektiğini belirtti. 

“ŞİDDETE MARUZ KALANLAR OLUYOR”

Çilingir hizmeti hakkında da bilgi veren İlhan, “Birisi kapısını açtırmak istiyorsa öncelikle konuşma şeklinde bakıyoruz. Samimi olduğuna inanmamız gerekiyor. Sonrasında tutanak tutuluyor. Kimlik bilgilerini alıyoruz. Komşularına soruyoruz. Tanısalar bile komşulardan şahit olarak imzalarını alıyoruz. Yoksa rastgele kapı açmak olmuyor” dedi. Güvenlik tedbirleri alındığı müddetçe anahtarcılık ve kilit işinin bitmeyeceğini düşündüğünü söyleyen İlhan, çilingir işi yaparken bazı durumlarda şiddete maruz kalan meslektaşları olduğunu da sözlerine ekledi. 

cirakliktaki-hayalini-emeklilikte-gerceklestirdi-ozel-221747-05b0b6ac4a1ab7b0331d214872034e96.jpgcirakliktaki-hayalini-emeklilikte-gerceklestirdi-ozel-221747-4999aca89ada1d065e240e36680a7eca.jpgcirakliktaki-hayalini-emeklilikte-gerceklestirdi-ozel-221747-2377945a14f36ff4141be39bdd025e4d.jpgcirakliktaki-hayalini-emeklilikte-gerceklestirdi-ozel-221747-a0fe07dc6b35bce241edb227fd2f04c3.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.