Çoban: Üç kardeşe çok emek verdim

Çoban: Üç kardeşe çok emek verdim

Efeler’in Ambarcık Mahallesi Muhtarı Bahtiyar Çoban, dağlık bölgede yaklaşık 40 yıldır yaşayan Mehmet Ali Avcu, Bayram Avcu ve Atike Avcu kardeşlerin hakkında açıklama yaptı.

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - Efeler’in Ambarcık Mahallesi Muhtarı Bahtiyar Çoban, dağlık bölgede yaklaşık 40 yıldır yaşayan Mehmet Ali Avcu, Bayram Avcu ve Atike Avcu kardeşlerin kendilerine gelen yardımların muhtar tarafından engellendiği iddialarınIın gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Allah şahit ben onlara verdiğim emeği köyümde kimseye vermedim. ihtiyaç sahipleri diye elimden gelenin fazlasını yaptım.” dedi.

Aydın'ın Efeler İlçesine bağlı Ambarcık Mahallesinin dağlık bölgesinde yaklaşık 40 yıldır yaşayan Mehmet Ali Avcu, Bayram Avcu, Atike Avcu kardeşler tüm dünyadan kopuk ve kısıtlı imkanlarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Avcu kardeşler, bir çam ağacının yamacında yaptıkları kulübe şeklindeki evde yaşıyorlar. Akla gelebilecek her türlü ihtiyaçtan yoksun yaşamlarını sürdüren Avcu kardeşler, kırk yama ile dolu kıyafetlerle elektrik ve suyun olmadığı dağ evinde geçimlerini zeytin ağacından topladıkları zeytinler ve sahip oldukları iki keçiyle sağlamaya çalıştıklarını belirttiler.
Mehmet Ali Avcu, köye gelen yardımların ve 3 ayda bir aldığı maaşın mahalle muhtarı tarafından engellendiği yönünde iddialarda bulunmuştu. Ambarcık Mahalle Muhtarı Bahtiyar Çoban, Avcu kardeşlerin neden köyden yaşamadığı ve kendisine yönelik sarf edilen iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu. 

“BU ŞEKİLDE KONUŞMALARINA ÇOK ÜZÜLDÜM”
Köyde  evlerinin olmasına rağmen dağda yaşamayı kendilerinin tercih ettiğini söyleyen muhtar Bahtiyar, 3 kardeş için çok emek verdiğini her türlü desteği sağladıklarını belirtti. Avcu kardeşlerin babaları sağlıklı olduğu dönemde 150 tane keçilerinin olduğunu belirten Bahtiyar, “Babaları hayatını kaybedince bu hayvanları satıp dağa gitmişler. Şimdi 15 tane keçileri var. Onlarla ayakta kalmaya çalışıyorlar. Ben 3 dönem Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’ndan yardımcı olmak amaçlı mütevelli heyet olarak onlara para çıkardım. Ben yardımcı olmadan sosyal yardımlaşmaya gitmiyorlar. Kendileri gittiğinde ben engellemem ki. Bunların köyde evleri var. Köydeki evlerinde yapamadılar alışmışlar yalnızlığa. Sessizliğe, çalışmamaya alışıklar. Çalışmayana ekmek var mı? Herkes tırnaklarıyla bir yere geliyor. Hastalığın yok, sağlıklısın. Neden çalışmıyorsun? Köyde herkes çalışacak bir eleman arıyor. Ben onlara köye gelin elektrik suyunuza ben yardımcı olacağım dedim. Gelseler ben her şekilde yardımcı olurum. Bu şekilde konuşmalarına ben çok üzüldüm. 15 yıl herkesten çok emeğim var onların üzerinde”  dedi.  

HİÇBİR YARDIM GELMEDİ
Yardımlarla ilgili konuşan Bahtiyar: “Bir yıldır Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Efeler Belediyesi köye yardımları kesti. Neden kesti bilmiyorum. Köyümüze bu yıl ne kömür, ne de gıda yardımı geldi. Gelmeyen yardımı ben nasıl vereyim ki onlara. Çok hazırcılar. Hiçbir yere kendileri gidip başvuru yapmıyorlar. Ben de çocuklarım da durumundan çok etkilendik. Ben kötü bir muhtar olsam 4 dönem muhtar seçilmezdim” diye konuştu. 

“ÇOK EMEK VERDİM ONLARA”
2004 yılından bu yana muhtar olduğunu söyleyen Bahtiyar, “Bu üç kardeşten en küçük kızın nüfus kağıdı yoktu. Yaşı 34 olmasına rağmen. Annesi yaşıyordu o zaman. Annesi abisi ve ben beraber gidip nüfusa kaydettik. Allah şahit ben onlara verdiğim emeği köyümde kimseye vermedim. Gariban ihtiyaç sahipleri diye elimden gelenin fazlasını yaptım. Çok emek verdim onlara. Bana yönelik sarf ettikleri sözler gerçeği yansıtmıyor. Çok üzüldüm” ifadelerini kullandı. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum