Çobandan Kuyucak Çiftçi Malları'na suç duyurusu 

Çobandan Kuyucak Çiftçi Malları'na suç duyurusu 

Kuyucak’ın Başaran Mahallesinde çobanlık yapan 29 yaşındaki Ali Kürşat Orhan, sınır ihlali yaptığı gerekçesi ile Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı tarafından yetki gaspına uğradığını ileri sürdü.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Damızlık koçuna haksız bir şekilde el koyan bekçiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunan Orhan, “Keyfi bir uygulama ile hayvanım gasp edildi. Bu işin peşini bırakmayacağım” dedi. 
Başaran Mahallesi'nde yaşayan turizmci Ali Kürşat Orhan, önceki ay babasını kaybetti. Babasının vefatının ardından kendisine miras kalan küçükbaş hayvanlarını otlatmaya giden Orhan, yol kenarındaki boş bir arazide hayvanları otlattığı sırada Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı'ndan gelen bekçilerin “sınır ihlali yaptın” diyerek herhangi biri cezai işlem uygulamadan keyfi bir şekilde damızlık koçuna el koyup zorla götürdüklerini iddia etti.

CEZA YAZMAK YERİNE KOÇUNU GASP ETTİLER
Kendisi turizmci olarak çalışırken babasının ağır hasta olması nedeniyle hayvanların başına geldiğini söyleyen Orhan, olayı şu şekilde anlattı: “Babam 14 Mart’ta vefat etti. Bu olay 27 Mart’ta meydana geldi. Babamdan kalan hayvanları yolun kenarındaki ekili dikili olmayan boş bir arazide otlatıyordum. Kuyucak Çiftçi Malları Koruma Kurulu Başkanlığından gelen görevliler ‘yanlış yerde hayvan otlatıyorsunuz’ dediler. Biz bilmiyorduk çıkarız hemen cenazemiz var dedik. ‘Hayır çıkmayın bekleyin Çiftçi Mallarının talimatı var 700 TL ceza yazacağız size’ dediler. Ama ceza yazmayıp hiçbir işlem yapmadıkları gibi bizim ısrarımıza, karşı çıkmamıza rağmen sürümün içine dalıp damızlık koçumu zorla alıp götürdüler."

USULSÜZ KAĞIT GÖNDERİP PARA İSTEDİLER
Olayın ardından Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunan Orhan, “Şu an savcılık aşamasında ama benim koçumu halen teslim edilmedi. Usulsüz tebligatlar yaptılar. Ortada suç yok. Eğer bir suç var ise bana tebligat kanuna göre önce cezai işlem uygulaması ve tebliğ etmesi gerekiyor. Ortada ne ceza ne de bir tebligat var ama 670 TL artı 300 TL iaşe bedeli ödemeniz halinde hayvanınızı bırakacağız diye kağıt gönderdiler. Bana sadece bilgilendirme yapıyor. Neye göre ödeyeceğim o parayı. Makbuz yok. Usulsüz kağıt gönderiyor” dedi. 

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM”
Tamamen keyfi bir uygulama ile hayvanının gasp edildiğini ileri süren Orhan, bu davanın peşini bırakmayıp sonuna kadar kovalayacağını  söyledi. Orhan “Savcılık aşamasında. Eğer savcılık takipsizlik verir ise idare mahkemesine olmadı en yüksek mahkemeye başvurup bu davadan asla vazgeçmeyeceğim. Benim hayvanlarım bir araziye girmiş vatandaşın malına zarar vermiş değil. Ortada bir suç yok Buna hak gaspı denir” diyerek şikayetini dile getirdi. 

TAPULU ARAZİDE HAYVAN OTLATMAK SUÇ
Çitçi Mallarından yapılan açıklamada, "Çiftçi Malları Koruma Başkanlığının 4081 sayılı yasanın 20 maddesi gereğince tapulu arazide hayvan otlatırken yakalanan şahıslara ceza kesilir. Gerekirse hayvanlarına el konulur. Vatandaş, 15 gün içinde cezayı ödemez ise el konulan hayvan ihale ile satılır.  Bu paradan vatandaşa kesilen ceza, iaşe ve günlük bakım parası düşülür, geri kalanı vatandaşa ödenir. Vatandaş gelip bir yıl içinde parasını almaz ise para Çiftçi Mallarının kasasına kalır " denildi. Hayvan otlatırken yakalanan Ali Kürşat Orhan'ın da hiç bir şekilde para ödemem dediği, ihbarname gönderilmiş olmasına rağmen gidip ödeme yapmadığı bildirildi.

cobandan-kuyucak-ciftci-mallarina-suc-duyurusu-106015-1c43fe6bb9bc5261c442c00c2514f558-001.jpgcobandan-kuyucak-ciftci-mallarina-suc-duyurusu-106015-06a8a93faa61f971f6766204e3810cae-001.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.