Çocuklarda kalp hastalıkları neden olur?

Çocuklarda kalp hastalıkları neden olur?
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener, çocuklardaki kalp hastalıkları hakkında bilgi verirken nedenlerine değindi.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener, çocuklarda çeşitli nedenlerle kalp sorunları gelişebildiğini ve bu koşulların doğuştan (doğumda mevcut) edinilmiş (doğumdan sonra gelişen) kalp sorunlarına kadar değişebildiğini kaydetti. Çocuklarda kalp sorunlarının yaygın nedenlerine değinen Şener, genetik faktörlere dikkat çekerek, “Bazı kalp sorunları genetik bir bileşene sahip olabilir. Bir çocuğun ailesinde kalp hastalığı öyküsü varsa veya belirli genetik mutasyonlar mevcutsa, kalp sorunları geliştirme riski artabilir. Romatizmal ateş gibi bazı enfeksiyonlar kalbi etkileyebilir. Romatizmal ateş kalp kapakçıklarına zarar verebilir ve uygun şekilde tedavi edilmezse uzun vadeli kalp sorunlarına yol açabilir” dedi.

Kawasaki Hastalığı hakkında da bilgi veren Şener, “Bu, kalbin etrafındakiler de dahil olmak üzere kan damarlarının iltihaplanmasına neden olabilen nadir bir çocukluk hastalığıdır. Derhal tedavi edilmezse kalp komplikasyonlarına yol açabilir” dedi.

Kardiyomiyopatinin, kalp kasının zayıfladığı veya büyüdüğü bir durum olduğunu belirten Şener, “Genetik olabilir veya viral enfeksiyonlar veya bazı ilaçlar gibi faktörler nedeniyle edinilebilir”
Aritmilere de değinen Şener, “Çocuklarda anormal kalp ritimleri veya aritmiler de gelişebilir. Bunlar doğuştan olabileceği gibi elektrolit dengesizlikleri veya kalp kası hasarı gibi diğer durumlardan da kaynaklanabilir” dedi.

Yüksek Kan Basıncına dikkat çeken Şener, “Çocuklarda yetişkinlere göre daha az görülmesine rağmen, yüksek tansiyon (hipertansiyon) çocukları etkileyebilir ve kalp sorunları riskini artırabilir” ifadelerini kullandı.

Çocukluk çağı obezitesinin, kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları için bir risk faktörü olduğunu belirten Şener, Aşırı kilonun kalbi zorlayabileceğini ve yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi durumların riskini artırabileceğini kaydetti.

Yaşam tarzının da altını çizen Şener, “Sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite eksikliği ve sigara kullanımı (daha büyük çocuklar ve ergenler için) gibi kötü yaşam tarzı seçimleri, zaman içinde çocuklarda kalp sorunlarına katkıda bulunabilir” dedi.

Şener, “Tıp bilimindeki ve sağlık hizmetlerindeki ilerlemelerin çocuklarda kalp sorunlarının teşhis ve tedavisini büyük ölçüde geliştirdiğini belirtmek önemlidir. Birçok doğuştan kalp kusuru cerrahi olarak onarılabilir ve diğer kalp rahatsızlıklarını yönetmek için çeşitli tıbbi müdahaleler mevcuttur” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.