Çocuklarımızı çağa uygun yetiştirelim

Çocuklarımızı çağa uygun yetiştirelim

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Avrupa Kod Haftası kapsamında “Code Week 2019” etkinliği yaptı.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - Öğrencilere kodlama eğitiminin verildiği etkinlikte konuşan İl Müdürü Seyfullah Okumuş, “Çağı yakalamak hatta ötesine geçmek için çocuklarımızı ve gençlerimizi yazılım çağının gereklerine uygun olarak yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tasarım ve Beceri Atölyeleri merkezi tarafından, Avrupa Kod Haftası kapsamında Dr. Hidayet Sayın Konferans Salonunda “Code Week 2019” etkinliği düzenledi. 100 öğretmen ve 1000 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, “Tüm dünyada düzenlenen, ülkemizin de Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde katıldığı Kod Haftası etkinlikleri 5-20 Ekim tarihleri arasında tüm Avrupa ülkelerinde sergilenecektir. Bu doğrultuda, Aydın’ımızda, ‘Kod Her Yerde’ sloganı ile uygulamalı etkinlikler yapacağız” dedi.

Teknolojik anlamda kodlamanın problemleri çözmede önemli rol üstlendiğini kaydeden Okumuş, “Buradaki amaç, programlamayı daha görünür kılmak, gençlere ve yetişkinlere fikirleri kodlamayla nasıl hayata geçirebileceğimizi göstermek, bu becerileri ortaya çıkarmak ve motive olmuş kişileri öğrenme amacıyla bir araya getirmektir. Yeni dünyanın düzeni; baş döndürücü bir hızla değişiyor, gelişiyor. Çağdaş iletişim ve etkileşim araçları sayesinde tabiri caizse at binmeden, kılıç kuşanmadan “fetih” sayılabilecek sonuçlar elde edilebiliyor, ‘fatih’ diye anılabilecek kahramanlar oluşuyor. Hayatlarımızı şekillendirdiği böyle bir düzende teknolojiyi, ne için ve nasıl kullanacağımıza belli bir azınlığın karar vermesine izin vermemeliyiz. Paylaşmaktan ve beğenmekten çok daha fazlasını yaparak, teknolojide tüketici olmaktan üretici olmaya geçip, başarıyı ve hazzı getirecek ürünler ortaya çıkarabiliriz. Bunun için zamanın akışını, dünyanın gidişini yakından takip eden, düşünüp akıl eden, değerlendirip fikir üreten, projelendirip katma değere dönüştüren beyinlere özellikle de gençlere ihtiyacımız vardır. Yeni dünyanın fetihleri ve fatihleri böyle oluşuyor. Çağı yakalamak hatta ötesine geçmek için çocuklarımızı ve gençlerimizi yazılım çağının gereklerine uygun olarak yetiştirmemiz gerekiyor.” dedi.

cocuklarimizi-caga-uygun-yetistirelim-132052-86b35156fe1266100ed2eb74d59fc458.jpgcocuklarimizi-caga-uygun-yetistirelim-132052-2a53ee0f3a1962ad65296d76c5c17847.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.