KADİR CEYHAN

KADİR CEYHAN

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarınıza Dikkat Edin

A+A-

Günümüzde teknolojinin gösterdiği gelişim ile beraber gençlerimizin teknolojiye ulaşımı da kolaylaştı. Bugün yeni doğmuş bir bebeğin bile elinde bir tablet görebiliyoruz. Çocuklarımızı susturmak için teknolojiyi kullanmaya başladık. 
Teknoloji birbirimizle iletişim kurmamızın arasına girmeye başladı. Birbirimizle iç içe olmamıza rağmen bir o kadar da uzağız teknoloji sayesinde. 
Teknoloji sayesinde kilometrelerce uzaktaki bir insana ulaşabiliyoruz. Fakat aynı masada oturan beş kişinin hepsinin de telefonlarıyla ilgilenmekten birbirlerinin yüzlerine bile bakmadıklarını görüyoruz. 
Teknolojinin getirdiklerinden, götürdüklerinden ziyade sizlere bir oyundan bahsetmek istiyorum. Gençlerimizi ve çocuklarımızı ölüme sürükleyen bir oyun. Bildiğimiz oyun kavramından uzaklaşmış ve insanları ölüme sürükleyen bir oyun.  
Gençler arasında hızla yayılan ve dünya çapında çok sayıda intihar olayıyla bağdaştırılan Mavi Balina isimli bir oyun, Hatay'da 12 yaşında bir çocuğun evinin 5. katından düşerek ölmesiyle yeniden gündeme geldi. Oyunun dünya çapında onlarca kişinin intiharına neden olabileceği düşünülüyor. 
Mavi balina adlı bu oyun çocuklarımızı öldürüyor.  Belirli talimatlarla çocukları yönlendiren ve sonuçları ölüme kadar gidebilen bu oyuna bir yöneticinin gönderdiği link ile girilebiliyor.
Çocuklarımızın kullandıkları teknolojik aletlerde nerelere girdiklerinden haberdar mıyız? Susmaları için yaramazlık yapmamaları için ellerine tutuşturduğumuz telefonlarda ne yaptıklarından haberdar mıyız? Çocuklarımızla ne sıklıkla iletişim kurup nu konular hakkında konuşuyoruz?
Peki çocuklarımızı intihara sürükleyen Mavi Balina oyunundan korumak için neler yapabiliriz?
Dünya çapında gençler arasında intihar vakalarıyla ilişkilendirilmesinin ardından, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Mavi Balina oyunundan çocukların nasıl korunacağına yönelik tavsiyeler yayımladı.
UNICEF'in ebeveynlerin çocuklarını Mavi Balina intihar oyunundan nasıl koruyabileceğine ilişkin 11 tavsiyesi şöyle:
1-    Bir konu hakkında doğru bilgi sahibi olmak çok önemli. Basında çıkan haberlerde bu oyunun son zamanlardaki intihar vakalarıyla ilişkili olup olmadığı kanıtlarıyla açıkça belirtilmiyor. Çocuğunuz muhtemelen Mavi Balina oyununu basının bu konuyu yoğun bir şekilde işlemesi nedeniyle biliyordur. Yine de, bu konu hakkındaki belirsizlik nedeniyle, çocukları bilgilendirmek ve herhangi bir talihsiz olaydan kaçınmak için onlarla etkileşimde kalmak gerek.
2-    Çocuğunuzun internet yaşına uygun sitelere girdiğinden ve etik olmayan davranışları ya da şiddeti özendiren sitelere erişmediğinden emin olun.
3-    Çocuğunuzun internete erişiminin aileyle paylaşılan ortak alandaki bir bilgisayar üzerinden olmasını sağlayın.
4-    Çocuğunuzla daha sık konuşun. İnternet dünyasını birlikte keşfedin ve internet üzerinden uygun davranışların sergilendiği aktivitelerde birlikte yer alın.
5-    Çocuğunuzun kullandığı bütün elektronik aletlerde ebeveyn koruma sisteminin açık olduğundan emin olun. Ekrana bakarak geçirdiği zamanı ve faaliyetlerini gözlemleyin.

6-    Çocuğunuza rol modeli olun. Kendiniz de internet aracılığıyla yaptığınız aktivitelerin farkında olun.
7-    Diğer ebeveynlerle konuşun, endişeleriniz varsa paylaşın ve çocuklarınıza yardımcı olabilmek için en iyi yöntemi birlikte bulmaya çalışın.
8-    İnternette yayılan yeni akımlar hakkında bilgi sahibi olun.
9-    Çocuğunuz davranışlarını yakından gözlemleyin. Ruh halinde değişiklik, iletişimde azalma, çalışma isteksizliği ve notlarda düşüş gibi beklenmedik değişimler konusunda tetikte olun. Eğer bu tür değişimler fark ederseniz, internet üzerindeki faaliyetlerini yakından izleyin, okul yetkilileriyle konuşun ya da bir psikologa danışın.
10-    Eğer çocuğunuzun Mavi Balina oyununu oynadığını fark ederseniz, hemen bütün elektronik aletlerden internete erişimini kesin.

11-    Yaşadığınız yerdeki polis yetkililerine haber verin ve bir sonraki önlemleri almak için onların tavsiyelerine başvurun.
Lütfen çocuklarımıza dikkat edelim…


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.