Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

ÇOCUKLARINIZA VAKİT AYIRIN

Günümüzde insanlar geçim derdine düştüğü için yeterince çocuklarına vakit ayıramıyor. 

Kimi anne babalar, çocuklarını kreşlere bırakıp akşam kısıtlı vakitlerde çocuklarıyla bir araya geliyor. O zaman da hem anne baba hem de çocuk yorgun olduğu için vaktin nasıl geçtiği belli olmuyor. Yarıyıl tatilinde çocuklarınıza vakit ayırıp onlarla kitap okuyabilirsiniz.
Çocukların zihinsel ve sosyal gelişiminde hikayelerin ve masalların etsisi çok büyük olduğunu unutmayın. Özellikle de çocuğunuz yeni yeni okumaya başladığı zamanlarda ona kitap okumak ve okutmak onların gelişimi için çok önemlidir. Ama çocukların hikaye ve masallarla olan ilişkisi çocuk okumayı öğrenince başlamamalıdır. Zira çocuklar hikaye ve masal ile olan ilişkileri bebeklik döneminde başlamalıdır. Ebeveynler kendisine masal veya hikaye okurken çocuklar o zaman tanır kitabı ve daha sonra büyük yazılı hikaye kitaplar veya daha da renkli içerikli hikaye kitaplarına yönelir. Ama günümüzde çocukların teknolojik ürünlerle çok zaman geçirmesinden dolayı yeterince kitap okumadıkları gibi okuma problemleri de artış göstermeye başladı.
Çocuğumuza hikaye ve masal okumanın çocuğun gelişimi için aslında bilmediğimizin bir çok faydası var.
 Örneğin bir çocuk neyin iyi neyin kötü olduğunu masal ve hikayeler yolu ile anlar hikayeler sayesinde çocuklarımız yani tecrübe sahibi olurlar kısacası. Eğer sizlerde çocuklarınızın bir kitap kurdu veya tam bir kitap hayranı olmasını istiyorsanız ellerindeki tabletleri, bilgisayarları ve telefonları alıp onlara sık sık kitap okumayı ve onlara da okutmayı da ihmal etmeyiniz. Önceliğiniz onlara uygun yaş aralığındaki masal ve hikayeleri okutmanız olmalı yoksa çocuklarınız aksi takdirde hikaye ve masallardan sıkılabilir ve okuduğu masal içinde geçen olaylardan ürkebilir. Sizler bir anne ve baba olarak önce kendiniz kitap okuyup onlara örnek olmalısınız. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar