Burcu Altın

Burcu Altın

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUKLU EVLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 GÜVENLİK ÖNLEMİ

A+A-

İlk adımları atması ile birlikte yeni yeni hareketlenen bebeklerin ve çocukların hayat dair merak edip öğreneceği o kadar çok şey vardır ki her şeyi kendileri yapmak ister, bilmek, kurcalamak, öğrenmek isterler. Bunları yaparken de kendileri için neyin tehlikeli olup olmadığını kestiremezler.
Bu olağan merak ve öğrenme isteği maalesef kontrol dışında istenmeyen ve üzücü sonuçlara neden olabilmektedir. 
Çocuklar, kendi başlarını kurtarana dek, her anlamda korunması, sahip çıkılması gereken birer emanettir. Gelin bebekli ve küçük çocuğu olan evlerde hayat kurtaran, basit, ekonomik ancak etkili güvenlik önlemlerine birlikte bakalım.
1.    Priz Koruma
Ailenin en küçük bireyi artık hareketlenmeye başladı ise evde daha fazla alanı kontrol atında tutmak gerekiyor. Özellikle duvarda düşük seviye yer alan prizler bebek ve çocukların ilgisini çekerek cazip görünebilir. Parmağını sokabilir veya herhangi bir iletken cisim ile bilmeden müdahale edebilir. Bu yüzden tüm prizleri kendinden emniyetli, kapaklı veya içten vidalı tip koruma başlıkları tercih ediniz. Basit, ekonomik ancak etkili bir güvenlik önlemidir.
2.    Dolap-Çekmece Koruyucu Kilitleri
Kesici, delici cisimler, temizlik maddeleri (deterjan vb.) çocuklar için oldukça risklidir ve bunlara erişimleri engellenmelidir. Bu cisim ve maddeleri çocukların erişemeyeceği alanlarda kilit altında bulundurulması etkileyici bir güvenlik tedbiridir. Bunun için çekmece ve dolaplara kaldırmak ve ikinci bir emniyet olarak çekmece ve dolap tutucuları kullanmak önleyici olacaktır.
3.    Pencere Kilitleri
Yaşam koşullarımızın değişmesi ile düz ayak bahçe katı evlerde çocukların dışarıda koşup, oynadığı günler geride kaldı. Yüksek apartman katlarına sığdırmaya çalıştığımız hayatlarımızda küçük çocuklar için pencereler dış dünyaya açılan bir kapıdır. Dışarıdan gelen sesler ise caziptir. Kontrol dışında çocukların erişiminin engellenmesi gereken bir diğer alan da kapı ve pencerelerdir. Bunun için ilave kilitlerin kullanılması etkili bir güvenlik önlemidir.
4.    Sivri Köşeler
İlk adımların en büyük destekçisi sehpalar, televizyon üniteleridir. Hem kendi başına ayağa kalksın, kendi başarsın istersiniz hem de ya şimdi dengesini kaybedip düşerse, kafasını tam da en sivri köşeye çarparsa diye yürek çarpıntısı duyarsınız. Evde erişebileceği tüm sivri köşeleri tespit edip, görseldeki gibi silikon koruma başlıkları ile bu etkiyi en aza indirebilirsiniz.

5.    Eşyaların Sabitlenmesi
I.bölge yüksek risk içeren deprem ülkesi olduğumuz bir gerçektir. Bu yüzden olası bir depremde etkileri en aza indirmek için öncesinde acil duruma hazırlık olmamız gerektiği bir gerçektir. Hem sarsıntı anında mevcut dolap, vitrin, kitaplık vb. raf düzeneklerinin devrilip altında kalma veya kaçışa engel oluşturma riskini azaltmak hem de evde küçük çocukların bu tip raflara yüklenerek destek alması, ayağa kalkması veya üzerine çıkması vb. hareketlerinin etkilerinden korumak için duvara veya zemine sabitlenmesi hayat kurtaran, basit, ekonomik ancak etkili bir güvenlik önlemidir.
Bilgi hayat kurtarır, paylaştıkça çoğalır. 
Daha fazlası için sosyal medya platformu instagram @baoffice hesabını takip ediniz.
Herkese sevdikleri ile birlikte kazasız mutlu bir hafta dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.