'Çok okuyan değil, çok gezenti bilir'

'Çok okuyan değil, çok gezenti bilir'

​​​​​​​Bir televizyon kanalında yayınlanan 'Çok Gezenti' adlı programda farklı ülkelere seyahat eden  ve hangi otel daha iyi, ne nerede yenir gibi bir çok sorunun cevabını  veren Burak Akkul ile gazetemizin okurları için konuştuk.

A+A-

AHMET ÇELİK - Akkul' a 'çok gezen mi bilir çok okuyan mı?' diye sorduğum da ise  'Çok gezenti' bilir diye espriyi patlatıveriyordu. Burak Akkul ayrıca Aydın'da yediği pidelerin lezzetini unutamıyor ve Adnan Menderes Üniversitesi'ni öve öve bitiremedi.

ASLINDA GEZMİYORUZ, ÇALIŞIYORUZ'
Öncelikle şunu sormak istiyorum. Sizin için hem geziyor hem de para kazanıyor diye yorumlar yapılıyor. Gerçekten mi hem gezip hem para mi kazanıyorsunuz? 

Öncelikle, evet programın adı "Çok Gezenti" ama bu bir TV prodüksiyonu. Yani hazırlığı olan, toplantıları yapılan, bütçesi olan ve 4-5 milyon kadar izleyiciye "yetiştirmek zorunda olduğumuz" bir TV yapımı. Konusu ise "gezen bir çiftin tespitleri"... Burada bir konuyu anlatmak için bir iş yapıyoruz. Yani, bizim aslen orada ki durumumuz "gezmek" değil, gezen bir çiftin gözlemlerini çekmek ve yayınlamak için "çalışmak".... Yani biz "gezmiyoruz." Dikkat çekmek isterim; Türkçe de belki yakın söylemli ama "gezgin olmak" ile "gezmek" farklı şeyler. İkincisi, dünya standartlarında kazandığımız para hiç de fazla değil. Sadece masraflarımızı karşılıyor diyebilirim. Belki ekstradan, sosyal medya paylaşımlarından kâr elde ediyoruz işte, o kadar.
 
Dünya'da ve Türkiye'de birçok şehri, bölgeyi karış karış gezdiniz. Peki en çok aklınızda kalan, tekrar gitmekten keyif alacağınız yer neresi?
Seda da ( Eşim ) ben de Uzadoğu'yu çok seviyoruz. Japonya'ya iki kez gittik mesela. Ben Tayland'a iki kez gittim... Yemekleri, insanların saygısı ve doğallığı, ilginç bitki örtüsü ve doğası, bizi çok etkiliyor. Bangkok'a, Hongkong'a, Singapur'a, tekrar tekrar gidebilirim.

'KORELİLER TÜRKLERİ ÇOK SEVİYOR'
Gezdiğiniz ülkelerde Türklere karşı nasıl bir yaklaşım var? Veya şöyle sorayım, Türklere en sıcak yaklaşan millet hangisi?

Elbette Güney Kore. Tarihimizden gelen malum dostluğumuz bizi birbirimize çok yaklaştırmış. İlginçtir, et ve tavuk yemeklerini ve hamurlarını pişirme biçimleri, diğer uzakdoğu ülkelerinden çok daha fazla bize benziyor. Baharatları az. Bir Seul'u görmenizi hepinize tavsiye ederim. Ve enteresan; İngilizler de bizi sever.

'ADÜ ÇOK MODERN'

Aydın'a daha önce bir geziniz oldu mu? Nereleri biliyorsunuz Aydın'da?

Maalesef Aydın'da bir kez, Adnan Menderes Üniversitesi'ne, festivalde sohbete geldim. Kampüsün tepede, modern, öğrenciler için hoş bir sosyal ortamı olduğunu biliyorum. Hatırımda güzel, faal, çalışkan gençler ve hocalar kaldı. Ve şehir içinde yemeye götürdükleri, yediğim güzel pideler.    


Gezilerinizi anlattığınız kitaplarınız var. Satışlar umduğunuz gibi oldu mu? Okumayı seviyor muyuz?

Çok Gezenti serisinin ilk kitabı tahminlerimizin çok ötesine geçti. 4.baskısı bitti şu an 5.baskıda... Ancak tabii ki ikinci kitabı Çok Gezenti Boş Dünya, kitabevlerinin kapalı olduğu dönemde sadece internet satışına kaldığı için, yavaş ilerledi. Normalleşme sürecimiz sağlıklı geçerse; alışveriş merkezleri ve kitapçılar yine dolarsa, Boş Dünya da satışta ilerleyecektir. Zaten üçüncü kitap Bizim Ora'da geliyor. Yine Hürriyet Kitap'tan çıkıyor. Üçlü set olarak çıkaracağız rafa. 


Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?

Çok Gezenti bilir.

En sevdiğiniz şehir?
New York

En şaşırdığınız ülke ve olay?
Birleşik Arap Emirlikleri. Dubai tahminimizden çok daha hareketli ve renkli geldi. Tüm o "zengin hayat akışı" şaşırtıcı. Bikinili plajlar... Beklemiyorduk.

Asla bir daha gitmem dediğiniz yer?
Öyle bir yer yok. Bir gezgin, özellikle bizim gibi "tanıtmak amacıyla" seyahat eden birileri; her yerden iyi kötü bir edinim sağlar. En pis şehir bile size "pis şehir" tanıma bilme fırsatı verir. Turist için demiyorum. Ama gezgin için böyle. 

Son olarak kaç yıldır geziyorsunuz ve ilk fırsatta görmek istiyorum dediğiniz yer var mi? 

1994'te ilk seyahatime çıktım, bir lise arkadaşımla büyük Avrupa turuna çıktık... O zamandan sonra her sene yurtdışına çıkmaya çalıştım. Elbette meslek olarak başlayınca; her ay iki üç farklı şehri buldu bu tempo. 60 ülke, 150 farklı şehir görmüşüm yaşamışım. Arjantin ve Brezilya. Güney Amerika maalesef hala kısmet olmadı. 

'İZLENİYORUZ ÇÜNKÜ DOĞALIZ'
Gezi programının en can alıcı noktası nedir?

Doğal olmak. Doğal gezmek. Bize gelen en yoğun yorum zaten "biz geziyormuşuz gibi izliyoruz sizi, öyle hissediyoruz" şeklindedir. Biz gerçekten, bütçesinden, hastalığına kadar, doğal şartlarla ve planlamalarla- çabalarla seyahat ediyoruz. Bunları da an ve an tespit ediyor, düzenliyor, yayınlıyoruz.

cok-okuyan-degil-cok-gezenti-bilir-muhabir-ahmet-celik-227817-383d1366a5588ff0b5b7b236f1a25a1d-001.jpegcok-okuyan-degil-cok-gezenti-bilir-muhabir-ahmet-celik-227817-877a0c3d873ab05228736ea75efffe86-001.jpegcok-okuyan-degil-cok-gezenti-bilir-muhabir-ahmet-celik-227817-4604d075492095080b736717c60b6ae6-001.jpegcok-okuyan-degil-cok-gezenti-bilir-muhabir-ahmet-celik-227817-fcc230ef489b711c160aa7c8dd85aef5-001.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.