AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOK ÖNEMLİ TAVSİYE

A+A-

Şu korona günlerinde nerede ise dilimizi unutacak duruma gelmiştik. Haberlerin hangisini baksanız karşınızda yabancı tıbbi terimler. Eğer böyle devam ederse bir bakıma birer tıbbi terimler uzmanı olup çıkacaktı toplum.
Sosyal medyada da bazı çevrelerce başlatılan, tıbbi terimlerin Türkçe karşılıklarının kullanılmasına yönelik uyarıcı mesajlar yerine ulaşmış olacak ki, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu önceki gün yerinde bir uyarı ve tavsiyede bulundu. Bu tavsiye ile birlikte de son günlerde çok sık duyduğumuz tıbbi terimlerin Türkçe karşılıklarını da yayınladı.

İşte o kelimeler ve Türkçe karşılıkları:
Corona= Kovit-19
Pandemi= Salgın
Bulaş= Bulaşı
Peak= Zirve
Entübe= Solunum
Droplet= Damlacık
İmmün= Bağışıklık
Pnömoni= Zatürre
Filiasyon= Türevi, türevsel
Tam yerinde bir tavsiye. Kovit-19’dan korunacağız derken dilimize zarar vermeye başlamıştık. Kurulun aldığı bu kararı alkışlıyor ve kendilerine teşekkür ediyorum.

NİYE BELEDİYELERE YASAK
Büyükşehir Belediyelerinin, özellikle de CHP’li olan belediyelerin bağış toplaması yasaklanıyor. Yine büyükşehir belediyelerinin ücretsiz ekmek dağıtımı yasaklanıyor. Sonra da deniyor ki, ‘Devlet içinde devlet olmaz’. Ya da AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın ifadeleri ile “Anadolu’da ‘ayrı baş çekmek’ deyimi vardır. Bunun devletteki karşılığı paralel yapıdır. Devlet bir yönetim ve organizasyon biçimi olarak yüksek koordinasyon içerisinde ve yasalar çerçevesinde çalışır. Tüm yasalar dayanağını anayasadan alır” denilerek bu belediyeler paralel yapı olarak gösterilmeye ve böyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor. 

Peki AKP ve onun çevresi niye bunu yapıyor? Niye CHP’li beledilerin halka dokunmasına, onların dertlerine çare olmasını istemiyor?

Belediyecilikten yeşeren AKP, öyle görünüyor ki CHP’de aynı şekilde yeşermesin isteği yatıyor olabilir tüm bu tutum ve davranışların ardında. AKP’li Ünal’ın dediği yoldan gidecek olursak, yasaların dayanağının anayasa olduğu gerçeğinden hareket edecek olursak eğer, belediyeler de yaptıkları her hizmeti yasalardan aldıkları güçle yapmıyorlar mı? Belediyeler devletin halka dokunan eli, kolu değil mi?

PES ARTIK
Her konuda fetva vermeyi kendilerine görev edinmiş isimler var. Bunlardan biri de Yazar Abdurrahman Dilipak. Yine öyle bir fetvada bulunmuş ki, adeta sözün bittiği yer. 
Muhterem demiş ki, “Ojeli kadın cenabettir.”
Bu sakallıların kadın düşmanlığı ne bu kadar. Niye kadını da Allah’ın bir kulu, bir insan olarak görmeyi başaramazsınız. İllaki cinsel meta olarak görmekten kendinizi bir türlü alamazsınız. Hani bir kadın yazar da çıkıp yarın derse ki “Sakallı erkek cenabettir” o zaman ne diyeceksiniz? 

Önceki ve Sonraki Yazılar