AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çok şey mi istiyoruz?

A+A-

Az gelişmişliğin bir sonucu mudur, toplumun sürekli diken üzerinde olması?
Demokrasisi gelişememiş ve köklüleşememiş olmasından mıdır sürekli eski yöneticilerin kötülenmesi ve karalanması?
Yine az gelişmişliğin bir sonucu mudur, ‘bizden önce hiçbir şey yapılmamış’ diyerek kendinden önceki yöneticileri yok ve yaptıklarını yok saymak?
Meydanlarda kendi destekcileri karşısında ‘kardeşlerim’ ifadeleri kullanıp, kendinden olmayan, kendisini desteklemeyenleri aşağılamak kültürel gelişimi gerçekleştirememekten midir?
Şöyle dünya tarihine baktığınızda bugünkü liderler tarafından eleştirilen bir iki lider bulursunuz ki, onlar da ülkelerini savaşın içine sürüklemiş, binlerce, hatta milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş liderler olduğunu görürsünüz. Onların bile yaptıkları inkâr edilmez; kötü yanları ile eleştirilirler.
Batı’nın dışındaki ülkeler, eski söylemi ile gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde sürekli bir kendinden öncekini yok saymak, her güzelliğin kendisi ile birlikte gerçekleştiği kibrine kapılmak gibi bir durum söz konusudur. İşte böyle olunca da o kibir insanı bir kurt gibi içten içe kemiriyor, kemiriyor ve tüketiyor. Tükenişin başlangıcı kibrin başladığı an oluyor. 
Başka bir durum da var ki, yeryüzünde hangi yönetim biçimini ele alırsanız alın insanı insan gibi yaşama olanağı sağlayan, düşüncelerini söyleyebilme hakkı tanıyan, tepkisini ortaya koyabilmek özgürlüğü sunun belki de tek rejimdir demokrasi. 
Şimdi demokrasi istiyoruz. İlerisini falan geçtik sadece demokrasi istiyoruz. Polisin orantısız güç kullanmasını istemiyoruz. Toplum katmanları arasında yöneticilerin ve güvenlik güçlerinin eşit davranmasını istiyoruz.
Birileri sloganlar atarak yürüdüğünde demokratik haklarını kullandıklarını ve bilmem kaç sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına sığınmayanların, toplumun diğer kesiminin de demokratik taleplerini dile geçirmek için toplandıklarında güç kullanılmamasını istiyoruz.
Allah aşkına sadece demokrasi istiyoruz. 
Çok şey mi istiyoruz?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar