Çölyak hastalarına gönüllü destek

Çölyak hastalarına gönüllü destek

Gönüllüler tarafından temin edilen glütensiz ürünler, Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği aracılığıyla çölyak hastası çocuklara ve ailelerine teslim edilecek. Yaklaşık 200 kişinin destek verdiği proje, çölyak hastalarını ve ailelerini mutlu edecek. 

A+A-

(TÜRKER KOCAKAHYA) Aydın’da bir grup gönüllü, çölyak hastaları için harekete geçti. Çölyak hastalarının kullanmak zorunda olduğu ve fiyatları normal ürünlere göre daha pahalı olan glütensiz gıdaları temin eden gönüllüler, bu ürünleri Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği’ne teslim etti. Yaklaşık 200 kişinin destek verdiği proje kapsamında toplanan ürünler, dernek tarafından çölyak hastası çocuklara ve ailelerine teslim edilecek. Konuyla ilgili Gün Bahçesi Kafe’de gerçekleştirilen toplantıya Dernek Başkanı Nilgün Akçalı ve dernek üyelerinin yanı sıra anlamlı projenin mimarı gönüllüler katıldı. 

“DESTEK OLMAK İSTEDİK”
Projenin ortaya çıkmasında önemli bir rolü bulunan ve bilgiler veren Sporium Life Club sahibi Selda İşkor, “Glütenin vücutta yaptığı şişkinlikle yola çıktıktan sonra aslında çölyak hastalarının zorunlu beslenme sistemi olduğunu öğrenince çok etkilendik. Ben ve arkadaşlarım bu konuda destek olmak istedik. Ürünler pahalı ve bütün ailelerin bu ürünlere ulaşması zor. Kendimiz ürünler yapıp vermek istedik ancak özel fırınlarda yapıldığın öğrendik. Biz de glütensiz ürünlerin satışını yapan Naturelka ile Cerit Et ve Süt Ürünleri’nde ürünlerin indirimli satılmasını sağladık. Projede biz öncü olduk ama sonrasında bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiştik. Yaklaşık 200 gönüllü destek verdi. Kimisi ürün aldı kimisi maddi destek sağladı. Biz de ürünleri derneğimize teslim ettik. Onlar da hem çocuklara tek kişilik glütensiz pasta yapacaklar, hem de ürünleri ailelere verecekler” dedi.  

“ÇOCUKLAR SEVİNECEK”
Gönüllülerin duyarlılık göstererek kendilerine ulaştıklarını dile getiren Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği Başkanı Nilgün Akçalı, “Selda Hanım'ın çağrısı ile organizasyona dahil olduk. Çünkü o daha önceden böyle bir duyarlılık gösterdi ve bize ulaştı. Biz çocuklara el uzatmak ve ürün toplamak istiyoruz dediler. Sağduyulu ve bizim daha önce görmediğimiz bir hareketti bu. Çünkü biz genelde insanların kapısını çalıp yardım isteriz. İlk defa bizim kapımızı çaldılar. Bu bizim için güzel bir olaydı. Çok da ayrıcalıklı bakıyoruz. Çok güzel olacak ve çocuklar sevinecek. Başarabilirsek Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izin alıp okullardaki çocuklara ürünleri götüreceğiz. Çocuklara sürpriz yapmak istiyoruz” dedi. 

“BİZİM ÇOCUKLARIMIZ GÜÇLÜ”
Ürünlerin teslimi için 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nü düşündüklerini ancak tarihi geriye çektiklerini dile getiren Başkan Akçalı, “Türkiye’deki tüm dernekler ortak kararla bu sene 9 Mayıs’ın Ramazan Ayı’na denk gelmesi nedeniyle tarih geriye çekildi. Nisanın son haftası ya da mayısın ilk haftası çalışmamızı yapacağız. Çocuklara kendi malzemelerimizle tek kişilik pastalar yapacağız. Çünkü buna her zaman ulaşamıyorlar. Toplanan gıda ürünlerini ise evlerine götürecekler. Biz annelerinin yapmasını istiyoruz. Gerçekten zor bir hastalık. Doktorlarımız tanı koyduktan sonra hastalar mutlaka derneğe ihtiyaç duyuyorlar. Diyet yapılması ve bu hastalıkla başa çıkılmasını öğretebilmek için birlikte hareket ederek birbirimize destek olmamız gerekiyor. Zor ama bizim çocuklarımız güçlü” ifadelerini kullandı.

colyak-hastalarina-gonullu-destek-102288-3f67b7d02f4cd6c361b5328f41cab61c.jpgcolyak-hastalarina-gonullu-destek-102288-b0f474b2125556c3697d8552c0826bbf.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum