Coşkun Aral'dan Karacasu'ya övgüler

Coşkun Aral'dan Karacasu'ya övgüler

Ünlü savaş muhabiri ve gazeteci Coşkun Aral, Fotoğraf Maratonu yarışması için geldiği Aydın’da bir gününü Afrodisias Antik Kenti'yle ünlü Karacasu’ya ayırdı.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Karacasu’nun ülke çapında nam salan meşhur pidesi ve Afrodisias Antik Kenti'nde özel çekimler yapan Aral, “Karacasu müthiş bir coğrafyaya sahip. Bu değerlerin kıymetini bilin” dedi. 
Ünlü gotoğraf sanatçısı Ara Güler’in çırağı olan foto muhabiri ve gazeteci Coşkun Aral, Aydın Valiliği'nin AYFOD işbirliğinde düzenlediği “Fotoğraf Maratonu” yarışmasına jüri üyesi olarak katıldı. Aral, ekip arkadaşları program yapımcısı, seramik sanatçısı ve yönetmen Şenay Korkut ve yönetmen eşi Timur Korkut ile birlikte geldiği Aydın’da, iki gününü dünya kalıcı mirası listesine alınan Afrodisias Antik kentiyle ünlü Karacasu’ya ayırdı. 

KARACASU BELGESELİ YOUTUBE’DE 
‘Coşkun Aral anlatıyor’ Youtube kanalında yaptığı belgesellerle hem dünyadan hem de Türkiye’den şehirleri, kültürlerini, yeni lezzetlerini, değerlerini tanıtarak ülke tanıtımına büyük katkı sağlayan Coşkun Aral, ekip arkadaşlarıyla birlikte ilk gün Afrodisias’ta yaptığı özel çekimlerle belgeseline bir yenisini ekledi. Tarihe yolculuk yapan Aral, ikinci günde Karacasu’nun ünü ülke çapına yayılan meşhur pidesinin çekimlerini yaptı.

KULPU TAKMAK SİZİN ELİNİZDE
Youtube kanalında ‘Hayat Bana Güzel’ isimli gezi programının yapımcısı Şenay Korkut ve yönetmen eşi Timur Korkut ise tarihi seramik ocaklarında program yaptı. Karacasu’ya özgü Şirin Pide ustası Halil İbrahim Köse’nin hazırladığı birbirinden leziz kıymalı, peynirli, yumurtalı, tahinli pidenin tadına bakan Aral, “Karacasu Aydın’da çok özel bir yere sahip ancak yeteri kadar tanıtılamamış. Tanıtım şart. Ancak bu dünyanın evrensel olarak kabul ettiği Afrodisias’ın öne çıkarılması ile mümkün. Önce Afrodisias’ı tanıtmak ardından farklı değerlerini ortaya çıkarmak gerekir. Afrodisias bardağın kulpu, pidesi ikinci kulpu. Diğer kulpları takmak sizin elinizde. Ona buna kızmaktansa herkes bildiği alanda kendisini yetiştirsin yeter” dedi.   

KARACASU PİDESİ DÜNYA DEĞERİ OLACAK YEMEK
Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini taşıyan Afrodisias’ı ilk ortaya çıkaran Ara Güler ile birlikte uzun yıllar önce Karacasu'ya geldiğini anlatan yarım asırlık fotoğraf sanatçısı Coşkun Aral bunun üçüncü gelişi olduğunu anlattı. Ara Güler’in, hayatına çok şey katan bir usta olduğunu kaydeden Aral, “Türkiye’yi, dünyayı dolaşan bir insanım. Türkiye’nin her değerinde iz bırakmak isterim. Ülkemin daha iyi yerlerde olması için çabam var. Karacasu pidesi dünya değeri olacak bir yemek. Ama ne kadar tanınıyor. Bu değerler yaşatılmalı. Göçü durdurmanın tek yolu buradaki değerlere sahip çıkmaktır. Çok zengin bir coğrafyadayız. Müthiş bir doğa. Her ne kadar bulundukları yerleri mahalle yaptılarsa da ben hala köy diyorum ve köylümle gurur duyuyorum. Bütün bunlar benim burada olma nedenim” diye konuştu. 
Aral, “Karacasu için meslektaşım hobisi ile bildiğim usta fotoğraf sanatçısı Ahmet Soley’e sözüm vardı. Onun hatrını kırmayıp tekrar geldim. Karacasu çok değerli bir kaymakama sahip. Değerini bilin” ifadelerini kullandı.

unlu-foto-muhabiri-gozunden-karacasu-101632-221cdbcd9ee267830cd3f1aabd30c8e8.jpgunlu-foto-muhabiri-gozunden-karacasu-101632-def1ea25f1cdead9a51f569e827f0d17.jpgunlu-foto-muhabiri-gozunden-karacasu-101632-fffe323692dc3dfa899682c920cc7bca.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.