Cuma hutbesinin gündemi koronavirüs oldu

Cuma hutbesinin gündemi koronavirüs oldu

Türkiye’nin dört bir yanında koronavirüsle mücadele kapsamında tedbirler artırıldı. Camilerle Cuma namazı öncesi dezenfekte çalışması da yapılırken bu Cuma hutbesinde vatandaşlar koronavirüse karşı bilgilendirildi.

A+A-

TUĞBA AYDIN- Efeler Bey Camii’nde kılınan Cuma Namazında verilen hutbede koronavirüse karşı alınması gereken önlemler anlatıldı. Cami imamı tarafından verilen hutbede koronavirüse karşı vatandaşlar dikkatli olmaları konusunda uyarıldı. En hafifinden en ağırına kadar hastalıklar dünya imtihanlarından biridir diyen Cami İmamı, “Tarih boyunca pek çok hastalık Allah’ın yardımı ve insanların gayretli araştırmalarıyla tedavi edilmiştir. Bugün dünyanın dört bir köşesine yayılan koronavirüsün de inşallah şifası bulunacaktır şeklinde konuştu.
 
“YAKALANMAMAK İÇİN TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAK GEREKİR”
Hastalığa karşı uyaran Cami İmamı, “Peygamber efendimizin buyurduğu gibi Allah indirdiği her hastalığın muhakkak ki şifasını da vermiştir. Bizlere düşen hastalığa yakalanmamak için tedbiri elden bırakmamak gerekir. Bu salgınlardan korunmak için öncelikle beden kıyafet yiyecek ve çevre temizliğine dikkat edelim. Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandıralım. Öksürdüğümüz ya da hapşırdığımız zaman tek kullanımlık mendillerle veya dirseğimizin iç kısımlarıyla ağzımızı kapatalım. Kalabalık alanlardan uzak durmaya gayret edelim. Özellikle lavabo abdesthane kapı kolları ve masa üstleri gibi el temasının olduğu alanları temiz tutalım. Ellerimizi her zamankinden daha fazla sabunla yıkayalım. Kirli ellerimizle ağzımıza ve burnumuza dokunmayalım. Camilerimizde ortak teşbihleri kullanmak yerine parmaklarımızla ya da şahsi teşbihlerimizle tesbihatimizi eda edelim.  Şayet yurt dışı seyahatlerimizden dönmüşsek 14 gün boyunca evimizden dışarı çıkmamaya özen gösterelim” diyerek vatandaşı uyardı. 

“BİZLER SAMİMİ VE SICAKKANLI BİR MİLLETİZ”
Bizler samimi ve sıcakkanlı bir milletiz diyen imam, “Arkadaşlarımızla müsamaha eder tokalaşırken kucaklaşırız. Elbette bu davranışlar çok güzel şeyler ve değerlidir. Ancak bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu dönemde böyle uygulamalara ara vermemek lazım. Bilhassa camilerimizde yaygın olan Cuma sonrası tokalaşmadan belli bir mesafeden gönül selamı vererek hal hatır soralım. Belli bir yaşın üstünde olanlar virüsten daha fazla etkilenmekte risk grubunda yer almakta. Dolayısıyla evlerinde istirahat etmeli ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalı. Sağlık Rabbimizin bize bir emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak ve korumak için gayret göstermeliyiz” diyerek vatandaşı uyardı.

cuma-hutbesinde-korona-virusu-konusuldu-153363-0e54af662697599d57cf1a0371ece0e6.jpgcuma-hutbesinde-korona-virusu-konusuldu-153363-7daa0e86fb15e980b6c0715a7300b5fe.jpgcuma-hutbesinde-korona-virusu-konusuldu-153363-ea120891c0c7f5191f1e5f37e16df71f.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.