İmamoğlu Türkiye Belediyeler Birliği başkanlığına seçildi İmamoğlu Türkiye Belediyeler Birliği başkanlığına seçildi

Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜİK'in 2023 yılına ilişkin doğum istatistiklerine dikkat çekti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre yeni doğan bebek sayısı ve doğurganlık hızındaki düşüş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde önemli bir yer tuttu.

"2023 YILI DOĞUM İSTATİSTİKLERİ ENDİŞE VERİCİDİR"

İstatistiklerin endişe verici olduğunun altını çizen Erdoğan, "Son yıllarda aileye yönelik tehditlerin giderek arttığını müşahede ediyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde artık toplumlar yaşlanıyor. Yalnız yaşamayı tercih eden birey sayısı ve boşanma oranları artarken, evlilik oranları buna bağlı olarak hane başına düşen çocuk sayısı azalıyor. Evlilikler ve doğurganlık hızı azalırken tek ebeveynli ya da parçalanmış ailelerin sayısı günden güne çoğalıyor. 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir" dedi.

"TÜRKİYE İÇİN VAROLUŞSAL TEHDİTTİR, FELAKETTİR"

Zaman öngörülerinde haklı olduğunu belirten Erdoğan, "Bu, açık söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Biz bu tabloyu gördüğümüz için sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk. Maalesef zaman öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Nüfus millet olarak en büyük gücümüzdür bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönem bu konularda daha kararlı olacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi