Dane zeytine destek geliyor

Dane zeytine destek geliyor

Zeytine 15 kuruşluk destek verilmesi için kararnamenin Cumhurbaşkanlığına sevk edilmesi Aydın’daki üreticiler tarafından sevinçle karşılandı. 

A+A-

MURAT TAN - Türkiye zeytin alan varlığında önemli konuma sahip olmasının yanı sıra toplam dane üretimindeyse yüzde 26 ile ilk sırada bulunan Aydın’da, zeytine 2020 yılı itibariyle 15 kuruşluk destek verilecek olması üreticileri sevindirdi. Bir süredir  dane zeytin destek verilmesiyle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığında girişimlerde bulunan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı, “İncirin, ‘Orman Ağacı Emvali’ne alınmasının ardından dane zeytine de 15 kuruşluk destek verilecek olması nedeniyle büyük memnuniyet duyuyoruz. Taleplerimiz görmezden gelinmedi” diye konuştu. 

dane-zeytine-destek-geliyor-130338-6f3ab655b856919dccb19ef032b21939.jpg

“ÜRETİMİN ARTMASINA KATKI SAĞLAYACAK” 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’un zeytine 15 kuruşluk destek verilmesi için kararnamenin Cumhurbaşkanlığına sevk edildiği bilgisini paylaştığını belirten Posacı, “Zeytin ve zeytinyağı üretiminin Aydın ekonomisine büyük katkısı var. Gerek Efeler Ziraat Odası başkanlığım döneminde gerekse de milletvekili olduktan sonra da dane zeytine destek verilmesi gerektiğini sürekli gündemde tuttuk. Gelinen noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın ilgili kararnameyi imzalamasının ardından 2020 yılı itibariyle zeytin üreticilerimiz zeytinyağı primlerinin yanı sıra dane zeytinde de desteklemeden yararlanacaklar. Ben bir süredir dillendirdiğimiz taleplerimize kayıtsız kalmayan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerimize teşekkür ediyorum. Dane zeytine 15 kuruşluk destek verilmesi gerek ilimizde ve gerekse diğer bölgelerde de üretimin de doğrudan doğruya artmasına katkı sağlayacaktır. Üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. 

“GEÇTE OLSA SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞMEDİR”

“Dane zeytinin 2020 yılı destekleme kapsamına alınması üreticiler adına sevindirici bir gelişmedir” diyen Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “1994’ten bu yana verilen desteklemeler içerisinde dane zeytinin de olması gerektiğini her fırsatta dile getiriyorduk. Daha önce de bunun eksik olduğunu sadece zeytinyağıyla sınırlı kalmamasını da yetkililere iletmiştik. Özellikle Ege Bölgesi’nin güney kısmında yetişen sofralık dane zeytine de prim verilmesi bir süredir gündemimizdeydi. Nihayet bu gerçekleşmiş oldu. Bu konuda emeği geçen herkese de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Olması gereken sonunda oldu. Son dönemlerde tüm Ege’de zeytin yetiştirilen her il ve ilçemizden de talepler yoğun şekilde Bakanlığımıza iletilmişti. Geçtiğimiz yıl da Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye dane zeytine neden destek verilmesi gerektiğiyle ilgili Aydın Ziraat Odaları olarak bir dosya sunmuştuk. Ankara ziyaretlerimizde de gerek bölge milletvekillerimize gerekse de bakanlık yetkililerimize de sürekli konuyu taşıdık. Geç kaldı ancak geçte olsa 15 kuruşluk destek verilmesi sevindiricidir” dedi. 

dane-zeytine-destek-geliyor-130338-df2be2175d33802f7be8110954c2b550.jpg

 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.