AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Darağacında üç fidan

A+A-

Türkiye sol hareketinin önemli isimlerinin başında gelir Deniz Gezmiş ve arkadaşları Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan. Türkiye’de sınıf bilincinin varoluşunun temel öncüleridir. Daha adil, daha yaşanır, güçlünün güçsüzü ezmediği bir düzende yaşamayı amaçlayan üç fidan. 
Haklarında vur emri ile aranan Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan, 12 Mart 1971'deki muhtıradan dört gün sonra Sivas'ın Germerek ilçesinde yakalanırken, bundan bir hafta sonra da Hüseyin İnan Kayseri'de yakalandı.
Gezmiş, Aslan ve İnan; Ankara 1 No.lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi tarafından yargılandı.
Yapılan yargılama sonucunda, eski haliyle Türkiye Cumhuriyeti "teşkilatı esasiye kanunun tamamını veya bir kısmını" ortadan kaldırma suçuna idam cezası öngören Türk Ceza Kanunu'nun 146'ncı maddesi uyarınca suçlu bulundular ve idam cezasına çarptırıldılar.
Daha sonra idam kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından da onaylandı.
Dönemin sağcı milletvekillerinden Mustafa Kubilay İmer, oturumda yaptığı konuşmada, "Bu üç komünist soysuzun idamları hakkındaki karara gelinceye kadar, daha önce çıkan ve sayısı hayli kabarık idam infazlarına ses çıkarmayan CHP ve onun genel başkanı, kamuoyu tarafından çok iyi bilenen sebeplerden adeta af havarisi kesilmiştir" dedi.
TBMM'de "3-3" bağırışları arasında Gezmiş, Aslan ve İnan'ın idamına onay verildi.
İlerleyen yıllarda ise o dönem idama onay veren siyasetçiler duydukları pişmanlıkları dile getirdi.
Adalet Parti kökenli siyasetçilerden Nahit Menteşe, "Asker mutlaka idamlarını istiyordu. Deniz Gezmiş ve arkadaşları konusunda yanlış yaptık" dedi.
9'uncu cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de yıllar sonra, "O günün şartları öyle icap ettiriyordu" diye konuştu.
O dönem 25 yaşında olan Gezmiş ve Aslan ile 23 yaşındaki İnan, 6 Mayıs 1972 tarihinde sabaha karşı idam edildi.
Bugün onların idam edilişlerinin yıl dönümü. Aradan geçen yıllar onları unutturmadı. Sadece onları değil, 80 darbesi sonrasında asılan 54 can da unutulmadı. Bugün ülkenin bir kısmı Hıdırellez’i kutlarken, bir kısmı da Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmaya devam edecekler. Deniz Gezmiş ve arkadaşları özlem ve saygı ile anılmaya devam edecek; yüreklerde devrim ateşi yandığı sürece Deniz ve arkadaşları hep kalplerde yaşayacak.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar