“Darbecilerin Aydın’ı cezalandırdığına katılmıyorum”

“Darbecilerin Aydın’ı cezalandırdığına katılmıyorum”
ABONE OL
AK Parti Aydın Milletvekili Savaş, Aydın’da sivil uçuşlara ve kargo taşımacılığına açılması yılan hikayesine dönen Çıldır Havalimanı ile açıklama yaptı.

(MURAT TAN) AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi’nin ardından sivil uçuşlara kapatılarak rotası yıllarca askeri yasak bölgeye çevrili kalan Çıldır Havalimanı nedeniyle Aydın’ın cezalandırıldığı yaklaşımlarına katılmadığını söyledi. 

AK Parti Aydın Milletvekili Savaş, Aydın’da sivil uçuşlara ve kargo taşımacılığına açılması yılan hikayesine dönen ve geçtiğimiz yıl Nisan ayında tabeladaki adı Türk Hava Yolları tarafından ‘Turkish Flight Academy’ olarak değiştirilen Çıldır Havalimanı ile açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette, TBMM çatısı altındaki 26. Dönem’deki çalışmalarında Çıldır Havalimanı’nı en çok dillendiren milletvekili olduğunu söyleyen AK Partili Savaş, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi’nin ardından sivil uçuşlara kapatılarak rotası yıllarca askeri yasak bölgeye çevrili kalan Çıldır Havalimanı ile ilgili bir soruya, “Aydın’ın cezalandırılmasına ben çok katılmıyorum. Ceza böyle bir şey olsaydı öyle kalırdı. Orayı şu anda Türk Hava Yolları eğitim amaçlı kullanıyor” dedi. 

“DOĞUDA 90 KİLOMETRE MESAFELİ HAVALİMANLARI VAR”

Çıldır Havalimanı’nın sivil uçuşlara ve kargo taşımacılığına açılmasının kendisinin çok arzu ettiği bir konu olduğunu söyleyen Savaş, “Bence ihtiyaç var. Bununla birlikte Hızlı tren yolu projemiz var yine Ortaklar- Selçuk’ta tünel yapımı için de ihaleye çıkılacak. Aydın’ın nüfusu dağınık ve bin 582 kilometrekare yüzölçüme sahibiz. Merkezde 300 bin nüfus yaşıyor. Merkezden İzmir’deki havalimanına gitmek kolay ama Didim, Buharkent, Karacasu Ya da Nazilli’den kolay değil. Doğu’daki birçok ilimizde 80-90 kilometre mesafeli havalimanları var. Ben bu örnekleri de veriyorum. Üretimi yapıp arz oluşursa talep de kendiliğinden gelir. Biz Aydın’a havalimanı yaparsak eğer Denizlili hemşerimiz de buradan uçmaya gelir. Geçtiğimiz 26. Dönem’de de Çıldır Havalimanı’nı en fazla dillendiren benim” dedi.

27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi’nin ardından sivil uçuşlara kapatılan Aydın’ın cezalandırılmasına da ben çok katılmıyorum. Ceza böyle bir şey olsaydı öyle kalırdı. Orada şu anda Türk Hava Yolları eğitim amaçlı kullanıyor” diye konuştu. 

“DARBE ZİHNİYETİ AYDIN’I CEZALANDIRMIŞTIR”

Öte yandan, Aydın'da havaalanı yapılması şartı ile 1956 yılında 500 dönüm arazisini Devlet Hava Meydanları İşletmesi Umum Müdürlüğü'ne şartlı olarak bağışlayan Mustafa Çıldır'ın ailesi 3 kuşaktır bağışladıkları arazinin havaalanı olarak kullanılması için mücadele vermeye devam ediyor. Tarihi arşivlerdeki bilgilere göre, 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleşen askeri darbe sonrasında, 30 Mayıs 1960’dan 20 Kasım 1961’e kadar görevini sürdüren 1. ve 2. Milli Birlik Komitesi adı altındaki ‘Darbe Hükümeti’nin, Aydınlı Merhum Başbakan Ali Adnan Menderes’in asılarak idam edildiği tarih olan 1961 yılı içinde Çıldır Havalimanı’nı, yeterli uçak ve yolcu potansiyelinin bulunmaması gerekçesini öne sürerek trafiğe kapatmıştı. Çıldır Ailesi’nin yaşayan en büyük ferdi 93 yaşındaki Şevki Çıldır, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği’nce 2016 yılı Kasıma ayında tarafına iletilen yazıyı gerekçe göstererek, ‘Darbe Hükümeti’nin Çıldır Havalimanı’nı kasıtlı olarak Aydın’ı cezalandırmak için kapattığını savunmuş ve “Merhum Başbakanımız Ali Adnan Menderes’i asarak idam eden darbe zihniyeti, Çıldır Havalimanı’nı yolcu trafiğine kapatarak Aydın’ı aklı sıra cezalandırmıştır” demişti.

darbecilerin-aydini-cezalandirdigina-katilmiyorum-site-bayram-icin-109834-c8b981b374c8c9cd1edb28ecda1292ce.jpgdarbecilerin-aydini-cezalandirdigina-katilmiyorum-site-bayram-icin-109834-a89f84b1995d27ae87bc7ce7c23067c8.jpgdarbecilerin-aydini-cezalandirdigina-katilmiyorum-site-bayram-icin-109834-e803033a9311e95867e0dc6e4fcd4757.jpgdarbecilerin-aydini-cezalandirdigina-katilmiyorum-site-bayram-icin-109834-a676addd7b47ff9258fbd14a5f1b3d7a.jpg

 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.