"Dedikodulara mahal verenler, dedikodudan şikayetçi olanlardır"
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

"Dedikodulara mahal verenler, dedikodudan şikayetçi olanlardır"

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan Aydın Hedef Gazetesi’ne özel açıklamalar yaptı.

(SİMGE ATA) Belediye’nin borçlarından koltuğa oturdu andan itibaren kendisine yönelik ortaya atılan iddiaları değerlendiren Özcan, seçim öncesi çalışmaları ve başkanlık döneminde yapacaklarını da anlattı.

Aydın'ın en büyük ilçesi olan Nazilli'de seçim sonrası sular durulmuyor. Başkanlığa geldiği günden bu yana yılan hikayesine dönen Nazilli Belediyesi'nin borçları siyasilerin yanı sıra halkın da merak konusu oldu. Gündemi sık sık meşgul eden borç konusu için Nazilli Belediye Başkanı İYİ Partili Kürşat Engin Özcan, geride kalan 1 buçuk aylık süre zarfında, "İnceliyoruz" söylemini sarf etti. Ancak halkın da siyasilerin de konuya ilişkin sabrı tükendi. Bunun yanı sıra Nazilli'nin gündemini oluşturan diğer konular arasında; 'işten çıkarma', 'ittifakta çatlaklar var', 'yolsuzluklara ilişkin dedikodular' yer aldı. Mayıs ayı meclis toplantısının ikinci oturumunda da dile getirilen konular son olarak MHP İlçe Başkanı Cüneyt Korkmaz tarafından ele alınmıştı. Biz de tüm bu söylemleri ve iddiaları yetkili ağız olan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan'a sorduk. Özcan, iddiaları her zamanki sakin üslubuyla makamında bir bir değerlendirdi.

-MHP İlçe Başkanı Cüneyt Korkmaz'ın "Dedikoduyu bıraksın. Resmi belgelerle konuşsun ve bir an önce belediyenin borcunu açıklasın" ifadelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dedikodu yapmadığımızı görecek. Borçların açıklanması hususunda öyle usulsüzlüklerle karşı karşıya kaldık ki. Mali müşavirler, denetmenler ortaya çıkartamıyor. Yaptıkları pisliklerin çamurunu bizim üzerimize atmasınlar. 10 yılda yapılanlar 30-40 günde ortaya çıkacak türden değil. Ben raporla konuşmak istiyorum. Bize gelen özet bilgileri paylaşacağım. Bu iş bittiğinde insan içine çıkacak halleri kalacak mı göreceğiz. 
“NEREYE ELİMİ ATSAM BİR ŞEY ÇIKIYOR”
-MHP'li Korkmaz sokaktaki söylemlerin borçla sınırlı kalmadığını ifade ederek yolsuzluk iddialarıyla karşılaştıklarını söylemişti. Bu iddiaları ortaya atanlar kimler ve bunları da ispatlayacak mısınız?
Meclis toplantısında da söyledim. Mesleğim gereğince kimseye iftira atmadım. Hep belgeyle konuştum. Kişiliğim itibariyle de dedikodu yapmak gibi bir ahlakım, adetim ya da huyum yoktur. Elimde bilgi, belge varsa konuşurum yoksa 'her şey olabilir' diyerek ağzımı açmam. Seçim sürecinde bize gelen çok fazla belge oldu. Hiçbirini gün yüzüne çıkarmadık. Süreç içerisinde gelen çok söylenti oldu. Bunların hiçbirini kullanmadık. Dedikodulara mahal veren arkadaşlar dedikodudan şikayetçi oluyorlar. Asıl dedikoduyu yapanlar, bilgi sahibi olmadan söylem sahibi olanlar. Biz yine nezaketli davranmaya devam edeceğiz. Yolsuzluk var mı yok mu onu da göreceğiz. Nereye elimi atsam bir şey çıkıyor. Bu süreci önümüzdeki günlerde durdurup ana hatlarıyla paylaşacağız. İncelemeler bir yandan devam edecek. 
-'Fatura geliyor' diyorsunuz. Korkmaz bu konuda 'Peki tahsilat gelmiyor mu?' demişti. Sahiden tahsilatları da hesaba katıyor musunuz?
Şimdiye kadar tahsil etmedikleri paraları da tahsil etmeye çalışıyoruz. 
ÖNCE KENDİ PARTİLERİNİN İÇİNE BAKSINLAR
-CHP ve İYİ Parti'de çatlaklar oluşmaya başladığı iddia ediliyor. Basında yer alan haberler gerçeği yansıtıyor mu?
Bu haberleri kimlerin servis ettiğini biliyoruz. MHP içerisinden bakıp da İYİ Parti'yi bu kadar iyi süzebildiklerini iddia ediyorlarsa ilk önce kendi partilerinin içine baksınlar. Ondan sonra bizimle ilgili bir değerlendirmede bulunsunlar. Biz herhangi bir partiyle ilgili bir değerlendirmede bulunmuyoruz. Biz burada Belediye içinde Millet İttifakıyız. Vatandaş da bunun ruhunu çok iyi kavradı ve faydasını da gün be gün görmekte. Bundan rahatsız olan arkadaşlarımız şimdi böyle ithamlarda bulunuyor. Millet İttifakının çatırdadığı iddiasında bulunan arkadaşlarımız bundan menfaat elde edecek olan arkadaşlarımızdır. Raporları açıkladığımızda kimlerin nerelerden ne fayda sağladığını teker teker göreceksiniz ama uzun bir süreç. Bunların yanında devam eden idari faaliyetlerimiz var. Zamanımızın tamamını geçmişe dönük her şeyi hesaplamaya ayıramıyoruz. 
-Nazilli Belediyesi içinde CHP ağırlıklı bir yönetim olduğu gerekçesiyle İYİ Parti Aydın İl Yönetimi’nde bulunan Durmuş Topal'ın, eski Demokrat Parti Aydın İl Başkanı Engin Polat’ın kardeşi Şahsettin Polat’ı belediye başkan yardımcılığına getirmek amacıyla düğmeye bastığı iddiası doğru  mu?
Resmi işlemler devam ediyor. Herkes kendi partisiyle ilgilensin. Biz kimsenin içsel meselelerine karışmıyoruz. Bizim aramızda da herhangi bir hilaf (karşıtlık) ve ihtilaf (anlaşmazlık) yok. Meseleleri hep beraber konuşuyoruz. Kaldı ki AK Partili ve MHP'liler de gündemi paylaşıyoruz. Bir sorun olsa biz de bilirdik.
“KİMSENİN HAKKINI YEMEK İSTEMİYORUZ”
-Son günlerde gündeme gelen bir diğer konu da işçi çıkartma konusu. 75 personelin işine son vereceğiniz doğru mu?
Kimsenin hakkını yemek istemiyoruz. Gelen her türlü bilgiyi tek tek büyük bir hassasiyetle değerlendiriyoruz. Notlarımızı alıp, karşılaştırmalar yapıyoruz. Kimsenin hakkını yemeden, kamu menfaatine bir karar vereceğiz. Verimli olmayan personellerle yollarımızı ayırma kararı alabiliriz.
-Gelen bilgilere göre kararı siz mi vereceksiniz? İstihdam edilmesini uygun görmediğiniz kişilerle bizzat mı ilgileniyorsunuz? 
Ben tek adamlığı seven biri değilim. Ekip çalışmasını daha doğru buluyorum. Biz bu seçimi bizi destekleyenlerle beraber kazandık. Bunun içerisinde MHP'den de AK Parti'den de bizi destekleyen arkadaşlarımız oldu. Bir isim geldiğinde bir kişinin doğru kararı vermesi de mümkündür, birden çok kişinin doğru kararı vermesi de mümkündür. Ben birden çok kişiyle karar vermeyi tercih ediyorum. Önümüzde o kadar teknik sorunlar var ki. Bütün enerjimizi buraya vermiş değiliz. 
-Tüm bunları açıklamak için net bir tarih verebilecek misiniz?
Açık ve şeffaf bir yönetim sergileyeceğiz dedik. Yine söylüyorum. Kısa vadede Nazilli halkının merak ettiği her şeyi açıklayacağız. Düşüncelerimizi paylaşıyor, hiçbir çekince duymuyoruz. Tek tek anlatacağız. Takdir edersiniz ki hazırlık aşamasını paylaşmamak işin tekniğidir. Örneğin yemeğin yapılışını görmek her zaman mümkün değildir. Yemeğin kendisini görürsünüz ya da bir iddianame hazırlanırken onu görmezsiniz. Bunun gibi. Hazırlık aşamasını değil, hazır halini görecekler ve tüm siyasilerin bilmesini isterim ki önde gitmekten hoşlanmam. Bundan ziyade yan yana gidelim. Tüm partilerle Nazilli için çalışalım. Nazilli'de ne olursa olsun kazanan Nazilli ve nezaket olsun.

dedikodulara-mahal-verenler-dedikodudan-sikayetci-olanlardir-ozel-haber-106638-26b9617ff98a48f826d3b399b811aaa5.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.