TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Değerini daha fazla anladık

A+A-

Malum bu aralar gündemimiz koronavirüs ve bu kapsamda alınan tedbirler. Her gün açıklanan yeni rakamlar gösteriyor ki bu konuda uyarılara sıkı sıkıya uymalıyız. Evde kalmak, izole olmak  virüsün yayılmaması için en önemli etken. Özetle her zaman hatırlattığımız gibi biraz daha sabır, güzel günler için mecbur kalmadıkça evlerimizden çıkmayalım. 

Gelelim bu zorlu süreç öncesi günlerimize. Benim gibi bir çoğumuz böyle bir dönem daha önce yaşamadık. Mademki alanımız spor biraz da bu yoldan ilerleyelim. Hafta sonu maç takvimine göre program yapmanın, yeşil sahalarda, spor salonlarında, atletizm pislerinde ve daha bir çok alanda maçları izlemenin ne değerli olduğunu bugünlerde biraz daha anladık sanki. Mesleki olarak maçlarda bulunsak da bu iş sevilmeden yapılmayacağı için keyif aldığımız da bir gerçek. 

Hafta içi hakemlerin açıklanması sürecinden hafta sonu öncesi puan durumlarını incelemek, hazırlık yapmak hatta varsa önemli bir maçın hafiften heyecanını yaşamak. Ne güzel duygularmış. Bilen bilir Aydın hangi ilçeye gitseniz hafta sonu amatör futbola ilgi yoğundur. Tellerin arkasında  genci, yaşlışı, yöneticisi, antrenörü herkes bir şekilde ortak olur bu oyuna. 
Çekirdek seslerinin hakeme yada oyunculara bağırılan seslere karıştığı sahalar şuan bomboş. Hani bazen ‘bu maçta takımların iddiası yok izlemeyelim’ diyeceğiniz maçları bile arar olduk. Özetle özledik. 

Sadece futbol da değil elbet. Voleybol maçlarındaki atmosfer, basketbol maçlarındaki heyecan, bireysel sporcuların dereceleri v.b sporun her alanına hasret kaldık. Haber peşinde koşarken kimi zaman yorulduğumuz, kimi zaman ıslandığımız, bazen sıcaktan bunaldığımız günleri anımsayıp özlem duyuyoruz şuanda. Kısacası değerini tüm sporseverler olarak daha bir fazla anladık bu süreçte. 

Madem ki bu süreç geçtiğinde sahalara geri dönülecek. Bu kadar kıymetli olan sporun içinde olmaması gerekenleri de geri döndürmemek gerek. Örneğin tribünden hakeme, oyunculara hatta hiç yapamazsa yanındaki insanlara küfürler eden insanları, sporcunun ne halinden, ne psikolojisinden ne de beklentilerinden anlayan antrenör görünümlü kişileri uzak tutalım mesela. Belki hayati önem taşımıyor ama spor bizim için gerçekten önemliymiş. Ve eksikliğini de fazlasıyla hissettirdi.

Burada sadece spor izleyicisi olarak değil aynı zamanda spor yapanlar olarak da bir hasret yaşandığı ortada. Her gün düzenli olarak koşusunu, yürüyüşünü yapan, spor salonlarında çalışan insanlar da mutlaka o günlere özlem duyuyor. Evlerde tabi ki spor yapılması güzel bir aktivite ancak temiz hava ve tesislerde yapılan spor illa ki başka. Hem psikolojik hem de fiziksel açıdan. 

Ama bu güzel günlere tekrar dönmek istiyorsak şimdi azıcık daha sabır. Uyarılar bizim ve toplum sağlığı için yapılıyor. Yasaklar da aynı şekilde. Yeniden yeşil sahalara, salonlara, atletizm pistlerine, spor salonlarına hatta koşu yollarına sağlıklı bir şekilde dönebilmek için evde kalmaya devam. 

Önceki ve Sonraki Yazılar