Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DEĞİŞMEYEN TEK DEĞİŞİMDİR VE AYTO

A+A-

‘’AYNI  SUDA İKİ KEZ YIKANILMAZ’’ sözü MÖ 535-475 yılları arasında yaşamış olan Efesli Filizof,Herakleitos’a aittir.

Herakleitos’un tam olarak kimliğine dair  yeterli bilgi olmamasına karşın,onun bu sözü  yüzyıllar ötesinden  günümüze dek gelmiştir;çünkü onun bu ünlü sözü yaşamın gerçek  döngüsünü dile getirmektedir.

 

DÜN-BUGÜN-YARIN sözcüklerini açtığımızda ; DÜN geçmişi,BUGÜN şimdiyi ,YARIN’ da gelecek zamanı  vurgular.

Albert Einstein’in söylediği gibi;DÜN geçmiştir,YARIN gelecektir,BUGÜN de ŞİMDİKİ  ZAMAN dır.

Yani  gerçek olan ZAMAN DİLİMİ  ŞİMDİKİ ZAMAN,AN’DIR.

An, önce  yarın olan zaman dilimi, sonra şimdiki zaman,daha  sonra da geçmiş zaman olur…

Bu  döngünün,bu evrensel akışın adı DEĞİŞİMDİR  ve bu evrensel kural sonsuza dek böyle sürüp gidecektir.

Bu evrensel kuralın işlerliğini anlayabilmemiz için öyle çok fazla felsefeye  dalmamıza da gerek yok, varlığımızda ki fiziksel ve düşünsel değişimleri  izlememiz,kendimizin farkında olmamız yeterli.

Kendimizi  geliştirmek için gözle görülür  bedensel  değişikliklerimizi  izlediğimiz gibi , zihinsel,düşünsel  değişikliklerimizin de  olup olmadığının farkında  olmamız bizi bilinçli yapar;çünkü  DEĞİŞİM  olmadan GELİŞİM olmaz.

‘’DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMDİR’ ;çünkü bu kural  VAROLUŞ’un  olmazsa olmazıdır.

DEĞİŞİM olmadan,GELİŞİM olmaz;çünkü  bu YARATICILIKTIR.Ve  ‘’GELECEK’’ dediğimiz ‘’YARIN’’ da ‘’ŞİMDİKİ ZAMAN’’ da yaratılır.Bu kuralı kendi yaşamımızda bilinçli olarak uygulamazsak,başkalarının planlarının bir parçası oluruz.

 

01 Nisan Pazar günü  AYTO’nun  seçimi vardı.Seçim öncesi  Facebook’ta herkes düşüncelerini  paylaşıyordu.Ben,de bir paylaşımın altına,’’DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMDİR’’ yorumunu yapmıştım.

04 Nisan Çarşamba günü AYTO Genel Sekreteri  İlknur hanımı aradım,başarılarından dolayı kutladım ve Hakan Ülken beyi de kutlamak istediğimi söyledim.İlknur  hanım kendine yakışır bir davranışla,’’Atilla bey,Hakan bey yanımda sizi görüştürebilirim’’ dedi.İlknur  hanıma teşekkür ettim ve Hakan beyin,’’Alo’’ demesini bekledim.

Hakan beyi tebrik ettiğimi söylerken,bana ‘’değişmeyen tek şey değişimdir Atilla bey,arkadaşlar değiştirmek istediler;ama değiştiremediler,inşallah bir daha ki sefere’’ diyerek facedeki yorumumu okumuş olduklarını  belli ettiler.

Ben de kendilerine,’’mesajınızı aldım Hakan bey,ben genel bir kuraldan söz etmiştim;ama siz kendinize göre yorumlamışsınız.Yine de hayırlı olsun.’’ Dedim.O da bana,’’Aydın için hayırlı olsun’ dedi.

AYTO başkanı olmak,sadece bugünün değil,yarının da sorumluluğunu üstlenmektir.

AYTO başkanı olmak ,’’arkadaşlar değiştirmek istediler;ama değiştiremediler,inşallah bir daha ki sefere’’ üslubuyla

Bir taşla iki kuş vurmaya çalışmak demek değildir.

AYTO’nun Aydın’a olan sorumluluklarını yerine getirmesi için,bu görevi üstlenen herkesin önce ZİHİNSEL yapılarını DEĞİŞTİRMELERİ gerekir ki GELİŞİM başlasın.Aksini yapmak,suyun akışına karşı yüzmeye çabalamak gibi olur.

 

Herakleitos’un ünlü sözü,’’Aynı suda iki kez yıkanılmaz’’ ın anlamını  açtığımızda ;’’DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMİN KENDİSİDİR’’ sözü, yeninin doğumu için eskinin yok olması   gerçeğidir,bu da gösteriyor ki, başlayan her şey aynı zamanda  kendi sonununda başlangıcıdır.Tıpkı doğumun ölüme ulaşması gibi.

Çok çelişkili ve zorlu bir süreç yaşıyoruz.Kişisel çıkarlar tekmil ulusal değerlerin üstüne çıkmış.Şöyle büyük resme bakıyorum da çok garip ilişkiler görüyorum.MHP-AKP ittifakına destek olan kökü CHP’li olanlar.Aslında bunda  garipsenecek bir durum yok;çünkü emperyalizm tetikçisi kapitalizmin görevi bu..

 

AYTO Başkanı Hakan Ülken beyle ilk tanıştığımızda,’’Beni dayınıza sorun’’  demiştim;çünkü Ali  Uzunırmak bey  ve MHP’li tüm dostlarım benim CHP’li olduğumu bildikleri kadar, dik duruşumu da bilirler,son söyleyeceğim sözü  ilk söyleyeceğimi  de bu nedenle de bana güvenirler.

AYTO Başkanı Hakan beye diyorum  ki; kiminle konuşursanız konuşun  sesinizin  tonuna,tınısına, özen gösterin; sözcükleri  kullanırken  ağzınızdan çıkış şekli  sizi dinleyen kişi üzerinde  kuşku uyandırmasın;çünkü  beden dilinde  sözcüklerin etkisi  yüzde 7 oranındadır;ama ses tonunun,tınısının  gücü yüzde 38 dir.Bu yüzde 38 lik gücü  kullanış tercihiniz  size kalmıştır.Geriye kalan  yüzde 55 de insanlarla iletişim kurarken ortaya koyduğumuz fiziksel  beden dilimizdir.

Bizimle iletişim kuran insanın beden dilini bilinçli olarak okumasını biliyorsak,duygusal davranışlardan uzaklaşırız;ama bilmiyorsak duygusal davranarak önyargılı oluruz…

Yani özetlersek,insanların bize nasıl davranmalarını biz davranışlarımızla  onlara göstermiş oluruz.

Aydın için ,Aydın’ın geleceği  için başarılar diliyorum.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar