Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DENİZ BİTTİ

A+A-

CHP GEMİSİNDE İKİ KAPTANI

Deniz biter mi ?

Biter.

Kime göre,neye göre ?

Acemi,yeteneksiz kaptana göre..

 

 

İstanbul’da yaşayanlar bilirler.

Lodos esmeye başladı mı,İstanbul Boğazı’nın altı üstüne gelir.

Boğaz seferini yapan  vapurların kaptanları lodosun gücünü hesap etmeden iskeleye yanaşmaya kalktıklarında,hiç  tahmin edilmedik bir anda koskoca  vapur gacur,gucur sesler çıkararak  hiç alakası olmayan bir yere bindirir.

İşte bu anda yolcular sözbirliği yapmış gibi hep bir ağızdan ,’’ kaptaaan,deniz mi bitti ?’’ diye sorarlar.

 

Lodosun gücünü,boğazda yedi türlü akıntının var olduğunu bilen usta kaptanlar,tereyağından kıl çeker gibi vapuru iskeleye yanaştırırlar.

 

CHP’de kurultay için imza toplama süresi Pazartesi günü saat:17:30 da bitti.

Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibine karşı olan Muharrem İnce ve taraftarları merak ve heyecan içinde yeterli sayıda  imzanın toplanıp toplanmadığını bekliyorlar.

 

Genel Başkanlığı bırakmak istemeyen Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi de yeterli imzanın toplanmadığını  merak ve heyecan içinde duymayı bekliyorlar.

 

Muharrem İnce ve taraftarları kazanırsa,Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi için deniz bitmiş olacak.

Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi kazanırsa Muharrem İnce ve taraftarları  için deniz bitmiş olacak.

 

Aynı gemide birlikte yolculuk yapanlar birbirlerini yerken,koskoca  CUMHURİYET HALK PARTİSİ gemisinin su almakta olduğu kimsenin umurunda değil.

 

CHP gemisinin kaptanı Kemal Kılıçdaroğlu,devlet kademelerinde çeşitli işleri yaparken emekli olmuş,kahveye gidip okey,iskambil oynamak gibi alışkanlıkları olmadığından,birilerinin önermesiyle hızlandırılmış siyaset kaptanlığı kurslarına katılmış ve aldığı sertifika ile eşin,dostun yardımıyla CHP gemisine kaptan olarak atanmış.

 

Kemal Kılıçdaroğlu kaptanlık macerasının  ilk sınavında önündeki kayalıkları görmüş olmasına karşın,hangi komutu vereceğine karar veremediği için son dakika da kayalıkları sıyırarak CHP’ gemisinin fazla zarar görmesini engellemiş.

 

Kaptan Kemal Kılıçdaroğlu,her sabah odasındaki şifreli dolabı açıp içinden bir kağıt parçası çıkararak okuyup tekrar yerine koyuyormuş.Onun bu yaptıklarını kaptanlık konseyindeki çoğu kişi biliyormuş;ama kağıtta ne yazdığını okuyamıyorlarmış.

 

Kaptan Kemal Kılıçdaroğlu’nun hızlandırılmış siyaset kaptanlığı kurslarından aldığı sertifika pek işe yaramıyormuş;çünkü CHP gemisi her seçim döneminde daha da ağır yaralar almaya başlamış;ama kaptan Kemal Kılıçdaroğlu,teori ile pratiğin aynı şey olmadığını bir türlü anlamıyormuş.

 

Kaptanlık konseyinden Muharrem İnce,siyaset kaptanlığını hızlandırılmış entel-dantel kurslardan değil de CHP gemisinin okulunda yıllarca eğitim alarak öğrenmiş olduğu için,içi rahat değilmiş.

 

Kaptan Kılıçdaroğlu 9.cu yenilgisini de alınca,daha fazla dayanamımış ve birgün her türlü riski göze alarak

 kaptan Kılıçdaroğlu’nun o ünlü dolabını açmayı başarmış,Kaptan Kılıçdaroğlu’nun herkesten sakladığı o kağıt parçasını  büyük bir heyecanla eline almış,açmış,OKUMUŞ.

VE DONMUŞ KALMIŞ.

KAPTAN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN HERKESTEN SAKLADIĞI O KAĞIT PARÇASINDA SADECE İKİ CÜMLE VARMIŞ.

 

“SAĞ TARAF SANCAK,SOL TARAF İSKELE’’

 

CHP gemisi,kimi zaman bataklık,kimi zaman masmavi olan siyaset denizinin çalkantılı sularında içerden aldığı yaralar sonucu su alıyor…

 

Hızlandırılmış kurslara katılarak siyaset kaptanlığı yapabilir sertifikası almış Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP gemisinin okulunda yıllarca okuyarak,teori ile pratiğin bir olmadığının bilincindeki Muharrem İnce arasındaki kıyasıya mücadele devam ediyor.

 

Kıyı da ise Kılıçdaroğlu taraftarları ile Muharrem İnce taraftarları ikiye ayrılmış olarak  siyaset denizindeki mücadeleyi endişe ile izlerken,bu iki gruptan çok uzakta; CHP GEMİSİ’nin ilk ve son kaptanı MUSTAFA KEMAL ATATÜRK iki kaptan arasındaki mücadeleyi kendine yaraşır bir sessizlik içinde izliyor ve merak ediyor.

Kendi gemisi CHP  hızlandırılmış  siyaset kuslarından sertifa almış mevcut kaptanıyla 10.cu yenilgisini alarak batacak mı,yoksa parti okulunda yetişmiş,teori ile pratiğin bir olmadığının bilincinde olan Muharrem kaptan tarafından kıyıya sağ salim getirilerek,kıyıdaki yolcuları birleştirerek hep birlikte yeni ufuklara yelken açacaklar mı ?

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar