Uzm. Psk. Sibel Bilir

Uzm. Psk. Sibel Bilir

 DEPRESYONDAYIM AMA DEĞİLİM: ATİPİK DEPRESYON

Atipik depresyonun teşhis edilmesi zordur. Atipik depresyon, kendini göstermeyen ancak kişinin hayatını büyük oranda etkileyerek sinsince ilerleyen bir depresyon türüdür. Atipik depresyonu olan birçok insan buna sahip olduğunu bilmez çünkü çoğunlukla pozitif bir ruh hali içindedirler. Fakat çok kısa bir süre sonra anksiyete, olumsuz duygu durumu ve motivasyon eksikliği yaşamaya başlarlar. Atipik depresyon, bilinen depresyon türlerinin aksine üzücü ve mutlu durumların her ikisinin de uçlarda yaşanması durumudur. Atipik depresyon yaşayan kişiler keyifli durumlar karşısında aşırı mutlu olup, olumsuz durumlarda ise yine aşırı üzülürler. Atipik depresyon aslında oldukça yaygındır, kronik olmaya yatkındır ve kadınlarda ve gençlerde daha yaygındır. 

BELİRTİLER

-Yorgunluk. Atipik depresyon hastaları en çok fiziksel rahatsızlıklardan söz eder. Genelde yorgundurlar ve vücutlarının güçten düştüğünü hissederler. Bu hastalığı teşhis etmenin zor olmasının sebeplerinden biri budur. Ruhsal bir probleminizin olmasında ziyade aşırı çalıştığınızı, aşırı yorulduğunuzu, iyi yemediğinizi veya yeterince egzersiz yapmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. 

-Ruh hali pozitif uyaranlara cevap verir. Klinik depresyonun (distimi) karakteristik özelliklerinden biri pozitif durumlara veya uyaranlara tepki verememektir. Klinik depresyona sahip olan birisi, herhangi bir zevk veya mutluluk hissetme konusunda ciddi sıkıntılar yaşar. Atipik depresyona sahip olan kişiler ise, sevdiği birini gördüklerinde, övgü aldıklarında veya bir konuda takdir edildiklerinde pozitif anlar yaşarlar.

-Anksiyete, gerginlik, huzursuzluk ve güvensizlik. Atipik depresyon aynı zamanda diğer rahatsızlıklar ile eş zamanlılık gösterebilir; anksiyete veya hatta bipolar rahatsızlık ile birlikte bile görülebilir. Bu yüzden, en yaygın semptomları da gerginlik, aşırı hassaslık, sürekli sanki bir şey olacakmış hissidir. Atipik depresyondan muzdarip hastalar mutlu ve kalıcı ilişkiler yürütmekte zorlanırlar. Diğer insanlara güvenmekte zorlanırlar, eleştiriye karşı çok hassastırlar ve aldatılma veya terk edilme korkusu yaşarlar.

-Leaden felci. Leaden felci, kollarda ve bacaklarda ağırlık hissidir. Bu durumu yaşayan hastalar aşırı yoğun bir yorgunluk hissedebilirler, kollarında ve bacaklarında hareketlerini kısıtlayan bir ağrı hissedebilirler.

-Hipersomni ve aşırı iştah. Aşırı uyumak atipik depresyonun diğer bir işaretidir. Aşırı uyurlar, sabahları geç uyanırlar ve işte işlerini halletmekte zorluk yaşarlar. Ne kadar uyurlarsa uyusunlar, sürekli yorgun hissederler. Anksiyete ve gerginlik genellikle sürekli hiperfajiye sebep olur. Sürekli açtırlar ve aşırı miktarda yerler.

TEDAVİSİ
Tedavideki en iyi yaklaşım, her hastanın durumuna bağlıdır. Fakat, iyi bir psikolojik terapi ve uygun ilaç kullanımı ile, hastalarda gözle görülür iyileşmeler gözlenebilir. Yüksek oranda intihar ve anksiyete bozukluğu riski vardır. Bu nedenle zamanında teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Erken teşhis, hastanın hayatı üzerindeki kontrolünü eline alması ve sağlık uzmanlarından, daha mutlu ve güvenli bireyler olarak yaşamaları için gerekli stratejileri öğrenmeleri için çok önemlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar