(AA) Milli Eğitim Bakanı Selçuk, liselerde ders sayısının azaltılmasına yönelik çalışmaya ilişkin, "Dersler yarıya inince hiçbir öğretmenim boşta kalmayacak. Sadece çocuk derinleşecek." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları" kapsamında öğretmenlerle bir araya geldi. Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu ile yapılacak çalışmalar arasında liselerdeki ders saatlerinin yarı yarıya indirileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk etkinlikte yaptığı konuşmada, çocukların sadece şablonları, soruları ezberlemesinin bir başarı olmadığını ifade ederek, eleştirel düşünme, ekip çalışması, akıl yürütme, proje yönetimi, sayısal düşünce gibi becerilerin çocuklara verilmesi gerektiğini aktardı.

Selçuk, sınavla ilgili temel problemi oluşturan okullar arasındaki imkan farklılığının finansman ve öğretmen eğitimiyle çözüleceğini belirterek, 2023 Eğitim Vizyonu'nun temel hedefinin de bu farklılığı azaltmak olduğunu söyledi.

En alttaki okulları yukarı çekmek, farklılıkları azaltmak konusunda Okul Profili, e-Portfolyo, Okul Endeks Dinamiği gibi çok sayıda model geliştirdiklerini anlatan Selçuk, vizyon kapsamında ortaya koydukları 3 senelik takvimi adım adım hayata geçirdiklerine dikkati çekti.

"DERSLER YARIYA İNİNCE HİÇBİR ÖĞRETMENİM BOŞTA KALMAYACAK"
Bakan Selçuk, liselerde ders sayısının azaltılmasına yönelik çalışmaya ilişkin, "Dersler yarıya inince hiçbir öğretmenim boşta kalmayacak. Sadece çocuk derinleşecek. Bir sınıfta iki saat fizik dersi veriyorsanız, 6 saat vereceksiniz, laboratuvara gideceksiniz." açıklamasında bulundu.

"Hiçbir sistemin kalitesi öğretmenin niteliğini aşamaz. Öğretmene yatırım yapmak lazım" diyen Selçuk, bu konuda geçen aylarda imzalanan protokol sayesinde YÖK'le iş birliğine gittiklerini, pilot olarak seçilen bazı eğitim fakültelerinde öğretmen yetiştirmeyle ilgili uygulamaların yapılacağını kaydetti.

Kaynak: AA