Dt. Aybüke Yitim

Dt. Aybüke Yitim

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DESTEK Mİ OLMALI, KÖSTEK Mİ?  

A+A-

Sevgili Hedef okurları,
Sizlere kucak dolusu selamlarımı iletiyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi sorularınız olursa bana mail adresimden ya da yazılarımın altına yorum bırakarak ulaşabilirsiniz. 
Yazıma başlamadan önce bu hafta sağlık ve diş hekimliği hakkında değil, hekim birliğimizin son zamanlarda geçirdiği zorlu dönem ve desteksiz kalışımızdan bahsetmek istiyorum; bir hekim değil bir insan bir vatandaş olarak.
Bu 14 martta; coşkuyla günlerini kutlamak yerine seslerini duyurmak isteyen, sıkıntılarını paylaşmak isteyen hekimlerimiz ne yazık ki bugün iş bırakıyorlar.
Sadece devlet imkanları ile değil; emekleri, özverileri, en güzel çağlarında harcadıkları o güzel yaşları, etiyle tırnağıyla arttırarak okutan aileleri ve onların emeklerinin de görmezden gelinmediği bir gün olmasını isterdi gönül.
Bir çoğu kırgın, yorgun, üzgün ve mutsuz şuan. Ama yine de hiçbir yere gitmeden görevlerini layığıyla yerine getireceklerine eminim.
Ama birkaç gün de olsa farz edin ki gittiler. Farz edin ki artık yoklar. 9 günlük bayram tatillerinde kimse mağdur olmadı şimdiye kadar. 3 gün haklarını arayacaklar diye de kimse mağdur olmayacak eminim. Sadece meslek onurlarına yakışır şekilde burada kalıp haklarını istiyorlar.
Ama biz doktorları önemsemedikçe, bu haklı seslenişlerinde yanlarında olmadıkça onları bir bir kaybetmeye devam edeceğiz ve zamanı geldiğinde pişmanlığın da hiçbir faydası olmayacak.
Mesleğin onurlu ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, özlük haklarının korunması, hastaların daha iyi verimli hizmet alması; ya da acı tabirleriyle bu zor şartlarda daha fazla şiddet görüp birileri tarafından öldürülmemesi, 36 saatlik 48 saatlik nöbetlerden sonra bir trafik kazasına kurban gitmemeleri, daha mesleğin başındayken bu zorluklarla mücadelen vazgeçip gitmemeleri, kendi canlarına kıymamaları için bugün bu şekilde seslerinin duyulmasını istiyorlar. 
Bu şartlar iyileştirilmediği müddetçe hasta ve hekim sürekli karşı karşıya getirilip sorumluluklar sadece hekimlere yüklenmeye devam edilecektir. Ve tüm bunlar kıymetli bir çok hekimimizi daha hızlı bir şekilde kaybetmemizle sonuçlanacaktır.
Herkesin elini vicdanına koyarak hekimlerinin yanında olacağı daha mutlu bir 14 mart kutlamak dileğiyle.

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.